Čáslav (Kutnohorsko) - Pět letounů JAS-39 Gripen dnes dopoledne odletělo z čáslavské základny na záložní letiště v Pardubicích, kde zůstanou do 2. května. Důvodem výluky leteckého provozu je technická odstávka čáslavské řídicí věže. Zbývajících devět gripenů a ostatní letouny zůstanou po dobu výluky v Čáslavi, řekl ČTK mluvčí základny Tomáš Maruščák.
"Během necelých dvou týdnů budou obměněny hardwarové prvky a proběhne upgrade softwarového vybavení," uvedl mluvčí. Plánován je i servis náhradních zdrojů energie či údržba radiolokační techniky. "Tyto činnosti nelze provést bez technické odstávky stanoviště letových a provozních služeb," dodal Maruščák.
Ochrana vzdušného prostoru České republiky v rámci aliančního systému protivzdušné obrany tak bude dočasně zajištěna z Pardubic. Další odstávka řídicí věže je podle Maruščáka plánována ještě letos v prosinci a potrvá opět dva týdny. I v tomto případě se gripeny přesunou na pardubické letiště, odkud budou zabezpečovat ochranu vzdušného prostoru.
Podobné výluky bývají v pravidelných intervalech. Gripeny se do Pardubic přemisťovaly také loni v létě a na podzim, důvodem byla tehdy oprava pojížděcích drah na čáslavské základně. Kvůli rekonstrukci vzletové a přistávací dráhy bude na podzim zavřené i pardubické letiště, výluka potrvá dva měsíce. Civilní lety se přesunou jinam, společnost East Bohemian Airport o změnách s dopravci teprve jedná.
Základna vojenského letectva v Čáslavi, oficiálně 21. základna taktického letectva, je jednou ze dvou bojových složek vzdušných sil Armády ČR. Druhou je vrtulníková základna v Náměšti nad Oslavou. Tradice vojenského letectva v Čáslavi sahá do roku 1955, do plného provozu bylo letiště uvedeno v srpnu 1958. Základna je nyní kromě gripenů vybavena i bitevníky L-159 ALCA a cvičnými L-39 Albatros a L-159.
Související
Ukrajina může získat stíhačky Gripen, zaplatit by je mohly zmrazené ruské finance
OBRAZEM: Nebe nad Prahou ovládly legendární stíhačky Red Arrows
Gripen , Armáda České Republiky , letiště Pardubice
Aktuálně se děje
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
19. července 2026 20:50
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
19. července 2026 19:38
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
19. července 2026 18:24
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
19. července 2026 17:05
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
19. července 2026 15:50
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
Jihoukrajinské město Nikopol se v hlavních zprávách objevuje jen zřídka, neboť zůstává ve stínu hrozeb spojených s nedalekou okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnou, která leží přímo na protějším břehu řeky. Podle místních úřadů je však toto frontové město terčem útoků prakticky každý den od samého počátku ruské invaze. Vzhledem k bezprostřední blízkosti nepřátelských pozic, jež jsou na druhém břehu Dněpru vzdálené pouhé tři kilometry, čelí civilní obyvatelé permanentnímu riziku náletů bezpilotních letounů s krátkým doletem. Místní dobrovolníci potvrzují, že ačkoliv si na neustálé nebezpečí do jisté míry zvykli, všudypřítomný strach je nikdy zcela neopouští a je nesmírně obtížné sledovat, jak toto napětí doléhá na starší či hendikepované spoluobčany.
Zdroj: Libor Novák