Praha - Novým náčelníkem generálního štábu se od dnešního dne stal Aleš Opata. Ve funkci vystřídal Josefa Bečváře, který v ní působil tři roky. Slavnostní předání funkce je v plánu na středeční dopoledne na pražský Vítkov. Opata dosud na generálním štábu působil jako zástupce náčelníka generálního štábu. Za hlavní prioritu považuje rozvoj pozemních sil nebo pokračující nábor vojáků.
Bečvářovi mělo působení v armádě skončit loni, bývalý ministr obrany Martin Stropnický (ANO) mu závazek prodloužil do poloviny letošního roku. Bečvář požádal o další prodloužení do konce roku, ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) ale jeho žádost nepodpořila. Výměnu poté odsouhlasila vláda i prezident. Funkce náčelníka generálního štábu se Bečvář ujal na začátku května 2015. V armádě by měl skončit na konci června.
Třiapadesátiletý Opata je vojákem 31 let. Postupně prošel řadou funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.
Opata za hlavní priority svého působení označil rozvoj pozemních sil, ve kterých bude potřeba především přezbrojit 7. mechanizovanou brigádu na nový typ techniky. U letectva Opata označil za prioritní dokončení nákupu mobilních radiolokátorů (MADR) a vrtulníků. Jako další důležitou oblast jmenoval pokračování náboru nových vojáků.
Bečvář Opatovi funkci slavnostně předá ve středu na Vítkově, kde nejprve uctí památku padlých vojáků v zahraničních operacích a položí věnec ke hrobu neznámého vojína. Při ceremoniálu převezme Opata od Bečváře bojový prapor Generálního štábu AČR. Poté budou v Národním památníku na Vítkově za přítomnosti ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové (za ANO) podepsány protokoly o předání a převzetí funkce náčelníka generálního štábu.
Související
Bývalý náčelník generálního štábu Opata bude velvyslancem v Litvě
Umělá inteligence pomůže armádě při výcviku i překonat nedostatky, řekl Opata
Aleš Opata (generální štáb) , Armáda České Republiky
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
včera
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
včera
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
včera
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
včera
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
včera
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
včera
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
26. února 2026 21:28
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
Hillary Clintonová dnes předstoupila před sněmovní výbor pro dohled, aby vypovídala v souvislosti s vyšetřováním kriminálních aktivit Jeffreyho Epsteina a Ghislaine Maxwellové. Ve svém úvodním prohlášení, které zveřejnila také na síti X, kategoricky popřela jakoukoli spojitost s touto dvojicí. Uvedla, že nikdy neletěla Epsteinovým letadlem, ani nenavštívila jeho ostrov, domovy nebo kanceláře.
Zdroj: Libor Novák