Aleš Opata (generální štáb)

Aleš Opata (náčelník generálního štábu), velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany

Umělá inteligence pomůže armádě při výcviku i překonat nedostatky, řekl Opata

Umělá inteligence pomůže armádě překonat nedostatky spojené se zpracováním informací nebo chybováním vojáků. Významně také ovlivní výcvik, nové technologie dokážou připravit vojáky na situace, které by si v reálné situaci nemohli vyzkoušet. Na dnešním armádním workshopu věnovanému využívání umělé inteligence v armádě to řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata.
Miloš Zeman

Zeman varoval před jadernou válkou. Svět se přiblížil ke svému konci, řekl

Prezident Miloš Zeman v souvislosti s válkou na Ukrajině upozornil na nebezpečí hrozby jaderné války. Svět podle něj může spoléhat pouze na zdravý rozum a pud sebezáchovy alespoň některých aktérů konfliktu. Prezident to uvedl ve zdravici, kterou na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě přečetl ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.
Aleš Opata (náčelník generálního štábu), velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany

Svět bezpečnější nebude, shodli se Černochová, Fiala a Opata

Všichni tuší, že svět bezpečnější nebude a že "toho máme před sebou opravdu hodně", uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve společném videu s premiérem Petrem Fialou (ODS) a náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou. Chce bojovat za mírová řešení a lehkomyslně "netroubit do útoku", jako ministryně je ale připravena k těžkým rozhodnutím.
Aleš Opata (náčelník generálního štábu), velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany

Generál Opata skončí v čele české armády

Náčelník generálního štábu Aleš Opata skončí v čele české armády. Českému rozhlasu Radiožurnálu to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Opata podle ní nemá o funkci dále zájem a odejít by mohl v červnu. Ministryně již oslovila dva až tři možné nástupce, kterých se ptá na jejich vize. Opata vede českou armádu od května 2018.
Aleš Opata (náčelník generálního štábu), velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany

Česku v obraně ujíždí vlak se spojenci i protivníky, řekl Opata

Česku ujíždí v obraně vlak, a to se spojenci i s protivníky, domnívá se náčelník generálního štábu armády Aleš Opata. Na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost opětovně upozornil na potřebu modernizace armády. Peníze do ní vložené podle něj nejsou plýtváním, ale investicí do zajištění obrany.
Ilustrační fotografie

Sněmovní výbor vyzval vládu, aby vrátila pět miliard korun armádě

Sněmovní výbor pro obranu vyzval vládu, aby nejpozději do konce února vrátila armádě pět miliard korun. V opačném případě bude ohrožená její modernizace nebo obranyschopnost České republiky. Jednomyslně se na tom shodli členové výboru, kteří se dnes zúčastnili jeho jednání.
Andrej Babiš a Miloš Zeman, velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany

Za pádem vrtulníku s Tichou mohou stát teroristé, tvrdí Zeman. Není jasné, jak na to přišel

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na dnešním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Velení mezinárodní mise předpokládá, že za nehodu může mechanická závada. Vyšetřování ještě neskončilo.
Miloslava Vostrá

KSČM vydírá vládu. Vostrá trvá na požadavku nezvyšovat rozpočet armády

Předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) trvá na tom, že rozpočet ministerstva obrany na příští rok by neměl vzrůst o deset miliard korun proti letošnímu, jak o tom v pondělí rozhodla vláda při hlasování o státním rozpočtu na rok 2021. Námitky proti plánu vznesli komunisté, kteří dosud menšinový kabinet ANO a ČSSD podporovali, minulý týden.
Armáda České Republiky

Obrana uzavřela smlouvu s Českou zbrojovkou, firma dodá až 39 tisíc zbraní

Ministerstvo obrany dnes uzavřelo rámcovou smlouvu s Českou zbrojovkou na nákup až 39.000 ručních zbraní. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Od české společnosti si armáda pořídí útočné pušky Bren 2, pistole CZ P-10 nebo podvěsné granátomety. Za zbraně zaplatí až 2,35 miliardy korun, cena bude záviset na počtu skutečně objednaných kusů zbraní podle potřeb armády. Čeští vojáci už zbraně od České zbrojovky používají.
Aleš Opata (náčelník generálního štábu), velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany

Protivník je o generaci před armádou ČR. Není čas zpomalit modernizaci, apeluje Opata

Léta zanedbávání nechaly z armády jen torzo. Na velitelském shromáždění armády to dnes řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Spojenci se jí podle něj vzdalují a potencionální protivník se dostává o generaci před ni. Není proto podle něj čas modernizaci armády zpomalit. Za své priority označil vojáky, přezbrojení armády, takzvané projekty okamžitého dopadu, systém velení a řízení a získání nových schopností.
Hřbitov, ilustrační foto

Česko se loučilo s Lubošem Dobrovským (†87), na pohřeb dorazila řada politiků

Na poslední rozloučení s někdejším ministrem obrany, diplomatem a disidentem Lubošem Dobrovským přišlo dnes do strašnického krematoria v Praze několik stovek lidí. Pohřbu osobnosti, která se podílela na porevolučním směřování Česka, se zúčastnila jeho rodina i přátelé z širokého spektra společenského života, přítomni byli bývalí i současní politici. U rakve drželi čestnou stráž vojáci.
Ministerstvo obrany

Předražené radary pro českou armádu? Metnar a Opata zakázku hájí

Interní kontrola ministerstva obrany podle ministra Lubomíra Metnara (za ANO) nenalezla chyby v nákupu pasivních radarů Věra NG. Na tiskové konferenci dnes společně s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou a dalšími zástupci ministerstva obrany zakázku od české firmy ERA za 1,5 miliardy korun hájil. Kritici ministerstvu vyčítají to, že je nákup radiolokátorů předražený. Poukazují na tendr Severoatlantické aliance, která si radary pořídila za 433 milionů korun bez DPH. Podle ministerstva obrany má ale NATO výrazně odlišný systém. Podle Metnara je cena odpovídající.

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

Smrt Navalného Kremlu nestačila. Teď jde Rusko po jeho rodině

Ruské ministerstvo vnitra opět zařadilo Olega Navalného, ​​bratra zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, ​​na seznam hledaných osob. Informace o tom se objevila v databázi ministerstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy