Umělá inteligence pomůže armádě při výcviku i překonat nedostatky, řekl Opata

Umělá inteligence pomůže armádě překonat nedostatky spojené se zpracováním informací nebo chybováním vojáků. Významně také ovlivní výcvik, nové technologie dokážou připravit vojáky na situace, které by si v reálné situaci nemohli vyzkoušet. Na dnešním armádním workshopu věnovanému využívání umělé inteligence v armádě to řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Armáda může podle něj buď držet krok s technologickým pokrokem, nebo zaostávat. Druhá možnost by znamenala pro Česko bezpečnostní riziko.

Opata uvedl, že armáda musí představit státním a průmyslovým investorům své technologické potřeby alespoň na 20 let dopředu. Poznamenal, že Spojené státy tak učinily v roce 2005 a teprve nyní dostávají výsledky. Poukázal také na potřebu, po vzoru NATO, spolupráce s veřejným a privátním sektorem. "Proto je nutné odbourat kriminalizaci toho, když se vojáci setkávají s komerční sférou, protože jinak se do armády nové technologie nedostanou," uvedl.

Armáda podle něj musí navrhovat to, co ještě neexistuje, nebylo vyvinuto a vypadá jako sci-fi. Bude potřebovat nové technologie, ale nesmí spoléhat pouze na ně. Ukazují to podle něj boje na Ukrajině. Za klíčové slovo do budoucna považuje autonomii. Podotkl, že aby systémy bez posádky naplno uplatnily svůj potenciál, musí být schopny dosáhnout vysoce autonomního stavu chování. "Musí umět reagovat na své okolí. Aby to mohly dělat, musí pochopit a vnímat své okolí a přizpůsobit se mu stejně, jakoby to udělal voják. Spolupracovat s dalšími autonomními systémy. Pak teprve můžeme mluvit o armádě strojů," řekl.

Poznamenal také, že žádný voják nedokáže zpracovat všechny informace a vždy bude dělat chyby. "Umělá inteligence nám pomůže tento nedostatek překonat. Potřebujeme rozšířit schopnosti člověka a pojem kyborg už také přestává být sci-fi," uvedl.

Armáda chce podle něj pokročit při spolupráci člověka se stroji a musí propojit systémy velení a řízení s informačními systémy, zpravodajstvím nebo průzkumem.To by mělo částečně pomoci odstranit takzvanou mlhu války, tedy nejistotu na bojišti, při kterém velení nezná pozici nepřítele nebo dokonce vlastních jednotek. "Technologické systémy mohou způsobit informační zahlcení, ve kterém člověk nenajde klíčové informace. Právě uměla inteligence dovede takové břemeno nést," řekl.

Významný pokrok očekává ve výcviku, který začne využívat simulační technologie, virtuální realitu nebo personalizované učení. " Výcvikové programy formou rozšíření a virtuální reality připraví vojáka na situace, které by si v reálném prostředí nikdy nemohl dopředu vyzkoušet," řekl. Dodal, že umělá inteligence zajistí, že podoba simulovaných scénářů a jejich průběh bude efektivní.

"Můžeme tomu říkat klukovské sny nebo tomu můžeme říkat přehnané požadavky. Ale ve skutečnosti jde o jediné - o přežití a o národní bezpečnost. Zítra už bude pozdě," řekl Opata.

Související

Miloš Zeman

Zeman varoval před jadernou válkou. Svět se přiblížil ke svému konci, řekl

Prezident Miloš Zeman v souvislosti s válkou na Ukrajině upozornil na nebezpečí hrozby jaderné války. Svět podle něj může spoléhat pouze na zdravý rozum a pud sebezáchovy alespoň některých aktérů konfliktu. Prezident to uvedl ve zdravici, kterou na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě přečetl ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.

Více souvisejících

Aleš Opata (generální štáb) Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

Budoucí vstup Ukrajiny do EU v Maďarsku narazil. Orbánovi se členství Kyjeva nelíbí

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že je potřeba zodpovědět některé "velmi dlouhé a složité otázky", než bude moci Evropská unie zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy