Vojenské lesy a statky ČR (VLS) v letech 2015 až 2017 hospodařily se svěřeným majetkem v hodnotě 8,5 miliardy korun až na několik případů bez větších problémů. Vyplývá to z výsledků prověrky, které dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Neúměrně vysoké byly podle úřadu náklady 7,3 milionu korun za postavení domu pro ředitele divize a podnik zbytečně chyboval v pronájmu majetku. Naopak dobré byly výnosy z vytěženého dříví. Ministerstvo obrany v reakci uvedlo, že o stavbě domu bylo rozhodnuto v září 2012 a po dostavbě v roce 2015 byl dům nabídnut ke komerčnímu nájmu. Tehdejší ředitel divize Karlovy Vary ho získal do nájmu na základě nejvyšší nabídky, uvedl mluvčí ministerstva.
Rodinný dům s rozlohou 233 metrů čtverečních a pozemkem přesahujícím 2500 metrů čtverečních podnik postavil za více než 7,3 milionu korun. Takové náklady jsou podle NKÚ neúměrně vysoké s ohledem na to, jaký účel má tato stavba plnit.
Hospodaření Vojenských lesů a statků: dům za sedm milionů korun pro ředitele divize, ale i kladný hospodářský výsledek a dobré výnosy z prodeje dříví. Více zde: https://t.co/sJOZLgSe8G pic.twitter.com/UJJETinFEw
— NKÚ ČR (@NKU_CZ) 7. ledna 2019
"Řešit ubytování zaměstnance - přestože se jedná o vedoucího pracovníka - výstavbou rodinného domu s pozemkem vysoce překračuje obvyklý standard poskytovaných benefitů," uvedl NKÚ. Dodal, že je to v ostrém kontrastu s bydlením ostatních ředitelů divizí, které se rozlohou pohybuje od 25 metrů čtverečních do 54 metrů čtverečních obytné plochy.
Podle ministerstva státní podnik nyní zpracovává projekt variantního využití nemovitosti. "O konečném využití objektu bude rozhodnuto na základě ekonomické výhodnosti," sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Zbytečně VLS chybovaly podle kontrolorů i v případě pronájmů majetku. "Podnik několik let nevymáhal úroky z prodlení, smluvní pokuty nebo nevalorizoval nájem, přestože podle uzavřených smluv takto postupovat měl. S vymáháním začal až v době kontroly v roce 2018," uvedl NKÚ. Nápravu potvrdil i Pejšek, úroky i pokuty byly podle něj uhrazeny.
Výnosy z prodeje vytěženého dříví byly v letech 2015 až 2017 za metr krychlový v průměru 1420 korun, u státního podniku Lesy ČR to bylo 1267 korun. Jedním z důvodů větších výnosů VLS bylo podle kontrolorů to, že podnik prodával dříví vlastními silami, smluvně zadával jen těžbu.
Při kontrole se NKÚ zaměřil také na to, jak ministerstvo obrany plnilo své povinnosti zakladatele státního podniku a zjistil několik nedostatků. Týkaly se například nedostatečné kontroly podniku, neaktualizování zakládací listiny podniku, stejně jako jeho strategie, ve které by určilo, jaké úkoly by měly Vojenské lesy a statky plnit ve zrušených vojenských újezdech. "Jde například o likvidaci nepotřebných objektů, které jsou ve špatném technickém stavu, nebo urychlení pyrotechnické očisty," dodal NKÚ.
Ministerstvo odkázalo na jednu kontrolu v roce 2016, další kontroly podle Pejška provádělo podle potřeby. "Od 1. 1. 2019 rozšířil ministr obrany působnost odboru inspekce ministra i na provádění kontrol podřízených podniků a organizací," uvedl mluvčí.
Zakládací listina VLS byla podle něj aktualizována v souladu s novelou zákona o státním podniku. Strategie zefektivnění státních podniků a navazující Koncepce státního podniku VLS ČR 2016-2020 bude vyhodnocena v roce 2019 a současně bude vydán nový koncepční dokument pro následující střednědobé období, doplnil.
Hospodářský výsledek VLS byl ve všech letech kontrolovaného období kladný. Vedení vítá, že NKÚ kladně ocenil hospodaření podniku, a to jak z hlediska efektivity obchodního modelu, tak i dosaženého hospodářského výsledku, reagoval mluvčí VLS Jan Sotona. K zjištěným dílčím nedostatkům byla ještě v průběhu kontroly NKÚ či na základě jejích závěrů přijata adekvátní nápravná opatření, dodal.
Ředitelem VLS byl od roku 2014 do loňského srpna Josef Vojáček, který od září vede Lesy ČR. VLS vedl také mezi lety 2004 a 2009. Mezitím byl šéfem vojenských lesů Jiří Janota, v březnu 2014 ho z funkce ministr obrany Martin Stropnický odvolal.
Související
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb
nkú , Vojenské lesy a statky ČR , ministerstvo obrany , Karlovy Vary
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Delegace dorazily do Washingtonu. Jednání o Grónsku začíná
před 1 hodinou
Pavel i Babiš se těší důvěře nadpoloviční většiny Čechů, Okamuru nepodporuje ani polovina lidí
před 2 hodinami
Napětí na Blízkém východě roste: USA stahují lidi ze základny v Kataru, Arabové se snaží odvrátit válku
před 3 hodinami
Julie Tymošenková čelí obvinění z korupce. Měla se pokusit rozbít vládu Zelenského
před 4 hodinami
Neznám ho, ale bude problém. Trump se nevybíravě pustil do premiéra Grónska
před 5 hodinami
Armagedon, trafika Turkovi... Opozice před hlasováním o důvěře cupuje vládu
před 6 hodinami
Trump trvá na ovládnutí Grónska: Cokoliv jiného než kontrola USA je nepřijatelné
před 6 hodinami
Počasí přispěchá s další ledovkou. Nebezpečí pomine zítra
před 7 hodinami
Strach v Arktidě: Gróňané se děsí budoucnosti pod nadvládou Donalda Trumpa
před 8 hodinami
Dál protestujte, pomoc je na cestě, vzkázal Trump demonstrujícím Íráncům
před 8 hodinami
Bez proudu, vody a tepla v -19. Život v Kyjevě se stává nesnesitelným
před 9 hodinami
Sněmovna v obležení řečníků: Babišova vláda čeká na verdikt o důvěře, počká si na něj hodiny
před 10 hodinami
Islámská republika v krizi: Režim umírá pomalu, ale ke konci má ještě daleko
před 10 hodinami
Rozpad celého státu nebo zhroucení do občanské války. Expert popsal, co se může dál dít v Íránu
před 11 hodinami
2400 mrtvých v Íránu. Teherán dnes plánuje popravovat demonstranty, Trump hrozí tvrdou odplatou
před 12 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Mrznout má hlavně v noci, teplejší bude sobota
včera
Britská královna Camilla poprvé popsala napadení ve vlaku
včera
Babišova vláda určila nové zmocněnce. Turek se musí spokojit s dočasným řešením
včera
Augusta po dalším úspěchu na juniorském MS potvrdil konec u dvacítky
včera
Tragédie v rakouských Alpách. Český chlapec spustil lavinu, zraněním podlehl
Tragédie se stala v lyžařském středisku Bad Gastein v rakouských Alpách. Třináctiletý chlapec z České republiky tam mimo sjezdovku strhl lavinu, přičemž ho sníh zavalil a usmrtil. Záchranáři se hocha snažili oživit, ale nepodařilo se jim to. O smutné události informoval deník Kronen Zeitung.
Zdroj: Jan Hrabě