Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je kombinace dvou strojů vhodnější než pořízení pouze víceúčelových vrtulníků Black Hawk. Řekl to při dnešní návštěvě vojenské základny u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Vrtulníky by měly být k dispozici v roce 2023.
Obchod s USA musí ještě schválit vláda. Metnar očekává podpis smlouvy do konce roku. Ministerstvo za vrtulníky zaplatí 14,5 miliardy korun.
Za vhodnou označil vybranou nabídku i náčelník generálního štábu Aleš Opata. "Také na základě doporučení expertní komise, která je složená ze specialistů resortu ministerstva obrany a armády, jsme se rozhodli, že nejlepší se nám jeví systém H-1, což je kombinace osmi víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bojových vrtulníků AH-1Z Viper," sdělil ČTK.
Dvě nabídky na nákup vrtulníků obdrželo ministerstvo od americké vlády na konci června. Američané nabídli buď 12 vrtulníků UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korun nebo osm vrtulníků UH-1Y Venom spolu se čtyřmi bojovými stroji AH-1Z Viper v celkové hodnotě 14,5 miliardy korun.
V ceně nabídky je kromě vrtulníků jejich vybavení zbraňovými systémy, munice, údržba a zaškolení a výcvik personálu. "Pořád mluvíme o vrtulnících, ale Armáda České republiky nakupuje systém palebné podpory, který slouží k přepravě vojáků, k přepravě raněných a hlavně k palebné podpoře pozemních jednotek," řekl Opata.
Premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru napsal, že vrtulníky nahradí ruské bojové stroje Mi-24. "Ty jsou na hranici životnosti, nelze je plně využít v rámci NATO. Navíc se samozřejmě potřebujeme zbavit závislosti na ruské technice," uvedl. Dodal, že zásadní při rozhodování pro něj bylo splnění požadavků vojáků na to, co mají vrtulníky umět, a míra zapojení českých firem do kontraktu.
Zásadní pro mě byly dvě věci. Naplnění požadavků @ArmadaTweetuje, co mají stroje umět, a samozřejmě míra zapojení českých firem do kontraktu ??
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) August 22, 2019
Česko nejedná o nákupu s konkrétním dodavatelem, ale s vládou USA. Kongres USA se proti vývozu vrtulníků pro českou armádu v zákonné lhůtě nepostavil. Vládní dohoda je podle Metnara zárukou bezpečnosti a transparentnosti a umožní kromě dodání techniky i širší vojenskou spolupráci. Zaručuje dodávky za stejných finančních podmínek jako v případě akvizic pro americkou armádu.
Víceúčelové helikoptéry UH-1Y Venom a bojové vrtulníky AH-1Z Viper společnosti Bell jsou z 85 procent konstrukčně shodné. Jejich současné využívání tak snižuje logistické i další náklady, je nutné vlastnit méně náhradních dílů a shodnost usnadňuje výcvik personálu. Vrtulníky jsou bohatě ověřeny v bojových misích americké námořní pěchoty, nakoupily je i Pákistán či Bahrajn.
Česká vláda v minulosti oslovila kromě americké také italskou vládu, která nabídla stroje AgustaWestland AW139M od firmy Leonardo. Podle tehdejší ministryně obrany Karly Šlechtové (ANO) žádná z nabídek Česku nevyhovovala. Byla rozhodnutá oslovit dodavatele přímo.
České letectvo má v současné době asi pět desítek vrtulníků. Většina je ruské výroby řady Mi. Vojáci používají i polské sokoly. V současné době chce armáda nahradit hlavně bitevní Mi-24/35, s nimiž do budoucna nepočítá. Tyto stroje, v NATO označované jako Hind, jsou určené pro přímou podporu pozemních jednotek. "Nové stroje od společnosti Bell, které jako ucelený bojový systém využívá americká námořní pěchota, splňují tři základní armádní požadavky - palebnou podporu pozemních sil, přepravu vojáků a přepravu raněných," uvedl k nákupu mluvčí ministerstva Jan Pejšek.
Související
Získá Česko vrtulníky Yankee? Kongres USA má zakázku řešit v říjnu
Česko by mohlo do výzbroje zařadit vrtulníky UH-1Y, USA předloží nabídku do léta
vrtulníky UH-1Y , vrtulník AH-1Z Viper , Armáda České Republiky , Aleš Opata (generální štáb) , Česká republika , Americká armáda (U.S. AIR FORCE) , Lubomír Metnar , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
před 1 hodinou
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno před 2 hodinami
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
před 2 hodinami
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
před 3 hodinami
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
před 4 hodinami
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
před 6 hodinami
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
před 6 hodinami
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
před 7 hodinami
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
před 8 hodinami
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
před 9 hodinami
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
před 9 hodinami
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
před 10 hodinami
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
před 11 hodinami
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
před 12 hodinami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 13 hodinami
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 14 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
Droga sehrála zásadní roli v případu loňské smrti cizince v gay klubu, kterou objasnili pražští kriminalisté. Podezřelému muži hrozí v případě odsouzení až 18 let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě