Červíček tvrdě: Neodstoupím, chci správní řízení. Pecina má těžký úkol

Praha - Policejní prezident Martin Červíček vyzval ministra vnitra v demisi Martina Pecinu, aby vzniklé dvojvládí v čele policie řešil zákonnými prostředky, tedy ve správním řízení. Dobrovolně odstupovat nebude. Řekl to novinářům v reakci na dnešní Pecinovo rozhodnutí, které do funkce policejního prezidenta navrátilo Červíčkova předchůdce Petra Lessyho. Naznačil, že Pecina postupuje proti němu, protože odmítl ministrovy návrhy na personální změny v policii.

Pecina dnes zrušil rozhodnutí svého předchůdce Jana Kubiceho, který propustil Lessyho ze služebního poměru kvůli trestnímu stíhání. Česko tak má aktuálně dva policejní prezidenty. Do doby, než se stav dvojvládí vyřeší, bude Lessy na dovolené. Pecina se nechal slyšet, že očekává Červíčkovo dobrovolné odstoupení z funkce.

"Já jsem ve funkci policejního prezidenta v souladu se zákonem, pravomocným rozhodnutím," konstatoval. Dvojvládí označil za zcela nepřijatelné. "Nikdo z vás jistě nepochybuje o tom, že je absolutní nesmysl, aby policii řídili dva lidé," uvedl Červíček.

"Za posledních pár týdnů jsem nabyl dojmu, že vůbec v tuto chvíli nejde o to, aby byl naplněn zákon. Mám pocit, že v poslední době jsem jako policejní prezident čelil určitým požadavkům pana ministra především v souvislosti s personálními změnami v některých pozicích policie," uvedl Červíček.

Policii podle něj řídí policejní prezident, který má odpovědnost za personální opatření, a má tedy také právo odmítnout představy ministra vnitra. S Pecinou se prý v posledních týdnech například neshodli na tom, zda má být Milan Komárek i nadále šéfem protikorupčního útvaru. Červíček za ním stojí a domnívá se, že Pecina nemůže jeho působení objektivně zhodnotit.

Milan Štěpánek, předseda nezávislého odborového svazu policie, si nedokáže představit, že by v zemi mohli fungovat dva policejní prezidenti. „To by bylo něco nenormálního, aby dva lidé rozhodovali například o personálních věcech. To by znamenalo zmatek a problémy, to prostě nejde. Vcelku rozumné je to řešení, které pan ministr udělal, že magistr Lessy bude čerpat dovolenou," říká.

Podle místopředsedy svazu a zároveň spoluautora služebního zákona Petra Tomka zákon na takovou situaci nepamatuje a ani pamatovat nemůže, protože by k ní vůbec nemělo dojít, píše rozhlas.cz.

"Záleží na tom, zda Červíček podá žádost o převedení na jiné místo, nebo tak případně učiní Petr Lessy. Pokud ne, ministr vnitra naznačil, že zahájí řízení ve věci služebního poměru, jehož výsledkem by mělo být rozhodnutí o zrušení rozhodnutí, kterým byl ustanoven na služební místo policejního prezidenta Martin Červíček," říká.

Související

Jan Hamáček

Hamáček nemá informace o uzavírce dalších okresů

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nemá informace, že by se nyní chystala uzavírka dalších okresů. Vláda by se podle něj měla v pondělí zřejmě zabývat jen povinností nosit respirátory v hromadné dopravě a v obchodech, další opatření ministerstvo zdravotnictví nenavrhuje. Hamáček to dnes řekl v České televizi.
Jan Hamáček

Hejtmani požádají vládu o čtrnáctidenní nouzový stav

Všichni hejtmani se dnes dohodli na tom, že vládu požádají o vyhlášení nouzového stavu. Na twitteru to uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ČTK sdělil, že hejtmani požádají o nouzový stav na 14 dní. Prioritou bude návrat dětí do škol, změny opatření bude vláda s kraji konzultovat. "Je to (nouzový stav) v daný okamžik jediná cesta, jak zvládnout krizový stav v naší zemi," uvedl Vondrák.

Více souvisejících

Martin Červíček Petr Lessy Martin Pecina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

včera

Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu

Dalších až 15 centimetrů sněhu může ve středu a ve čtvrtek napadnout v Česku, upozornili meteorologové. Varovali také před sněhovými jazyky či závějemi a silným větrem. V nárazech dosáhne rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy