Do ČR by měla mířit letadla se zdravotnickým zboží po 6 týdnů, dorazila další zásilka

Do Česka by podle plánu státu měla mířit každý týden tři letadla s dodávkami zdravotnického materiálu z Číny, a to po dobu minimálně šesti následujících týdnů, uvedl dnes ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dnes dorazila na pražské letiště zakoupená zásilka 1,1 milionu respirátorů. Podle ministra budou ještě dnes převezeny do centrálního skladu v Pardubicích a následně distribuovány do krajů. Další dvě dodávky se zdravotnickým materiálem mají dorazit v sobotu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

První letadlo z Číny s dodávkou 150.000 rychlotestů na zjišťování nákazy novým typem koronaviru přistálo v Praze v noci na středu.

Materiál z dnešní zásilky bude po vyložení ještě dnes přepraven do centrálního skladu v Pardubicích. Hamáček uvedl, že po poledni bude jednat s hejtmany o jeho přerozdělení. Respirátory budou prioritně rozdány mezi nemocnice a zdravotnická zařízení. Pro veřejnost stát podle Hamáčka připravuje roušky, ale až po přednostním zásobení zdravotníků.

Dnes dopravené respirátory jsou třídy FFP2. Podle Hamáčka jsou určeny pro zdravotníky, kteří nejsou v přímém kontaktu s nakaženými. "Ty jsou nejvíce používané a nejvíce chybí," podotkl ministr. Pro zdravotníky na odděleních, kde budou přímo umísťování nakažení koronavirem, by měly být určeny respirátory vyšší třídy ochrany FFP3.

V sobotu by čínská společnost China Eastern měla přivézt dalších sedm milionů roušek, následně pak obří letoun Ruslan, který si stát zapůjčil na Ukrajině, více než 100 tun roušek, respirátorů a testů na koronavirus nového typu. Dodávku převáženou Ruslanem Hamáček označil za klíčovou, do letadla by se mělo vejít přes 1000 metrů krychlových materiálu. Ruslan přiletí na letiště v Pardubicích.

Hamáček také uvedl, že letadla, která si stát objednal u tuzemské společnosti Smartwings jsou od začátku plánovaná jako záložní pro případ nouze. Efektivnější je podle něj nyní využívání čínského dopravce, protože ten má veškerá nutná povolení a navíc jeho letouny převezou až čtyřikrát více materiálu, což je přibližně 200 metrů krychlových zboží. Obří letadlo Ruslan je pak výhodné kvůli obřímu prostoru ve stroji. První dvě letadla Smartwings odletěla z Česka v noci na čtvrtek. Letadla se však dosud dostala pouze do ruského Novosibirsku, kde měla naplánováno mezipřistání. Stroje tam musí čekat na povolení od čínských úřadů.

Původně měly Smartwings zajistit sedm letů, spolumajitel firmy Jiří Šimáně ale serveru lidovky.cz řekl, že možná ministerstvo zdravotnictví využije pouze dvou letů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zřejmě dostane možnost pokutovat koronavirové přestupky

01.04.2020 20:24 Policisté možná dostanou pravomoc ukládat lidem na místě pokuty až 10.000 Kč za porušení opatření…

Nejvyšší soud odmítl dovolání policisty, trest za zbití zadrženého je…

01.04.2020 12:26 Nejvyšší soud odmítl dovolání Milana Košárka, jenž se jako policista podílel na zbití zadrženého…

Koronavirová krize výrazně změnila armádní plány

31.03.2020 19:07 Měsíc trvající krize kolem koronaviru výrazně změnila plány armády. České vojsko se zapojilo do…

Vojáci zpochybňovali prohlídky v kauze smrti Chána, Ústavní soud stížnost…

31.03.2020 09:31 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy