Protivník je o generaci před armádou ČR. Není čas zpomalit modernizaci, apeluje Opata

Léta zanedbávání nechaly z armády jen torzo. Na velitelském shromáždění armády to dnes řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Spojenci se jí podle něj vzdalují a potencionální protivník se dostává o generaci před ni. Není proto podle něj čas modernizaci armády zpomalit. Za své priority označil vojáky, přezbrojení armády, takzvané projekty okamžitého dopadu, systém velení a řízení a získání nových schopností.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Aleš Opata (náčelník generálního štábu), velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany
doporučujeme

Opata připomněl, že se Česká republika opakovaně na summitech NATO zavázala k vynakládání dvou procent HDP do roku 2024. Tento závazek v poslední době někteří politici zpochybňovali. "Armáda v posledních letech trpěla dost," řekl Opata. Léta zanedbávání podle něj nechala z armády jen torzo. "Kostru, kterou teď musíme zase posílit. Ruská technika už opravdu není naše cesta. Spojenci se nám technologicky vzdalují a potencionální protivník se dostává o generaci před nás," zdůraznil.

NATO podle něj za jasnou prioritu české armády považuje vybudování těžké brigády. Kvůli tomu potřebují vojáci nakoupit nová bojová vozidla pěchoty. Vynakládání dvou procent HDP na obranu nejsou podle Opaty peníze pro vojáky nebo pro armádu. "Jsou to dvě procenta pro naši obranu," zdůraznil.

Česko se podle něj nachází ve složitém a dynamickém období. "Právě proto je zásadní, že armáda ví, co chce, armáda ví, kam směřuje, máme své plány, své priority, z této cesty neuhneme," řekl. Přezbrojení českého vojska je podle něj nezvratné.

Zopakoval, že má pět priorit, které bude prosazovat i do budoucna. Za první považuje lidi. Nábor do armády se podle něj daří, vidí ale i negativní trendy, kterými je stárnutí populace nebo příchod nové "nekonvenční" generace. "Potřebujeme novou krev a mladé lidi. Armáda pro ně může být první krok, první práce, ve které získají životní zkušenosti a přátele na celý život. Musíme armádu omladit," řekl.

Za nejtěžší úkol označil přezbrojení armády. Vyzdvihl uzavření důležitých tendrů například na nákup vojenských vrtulníků z USA, radiolokátory či nová obrněná vozidla. "Kromě tvrdé práce k tomu byla potřeba i odvaha. Tady je potřeba poděkovat zejména panu ministrovi (Lubomíru Metnarovi) a jeho náměstkům a jejich týmům za skvělou práci a spolupráci," řekl Opata. Zdůraznil, že je potřeba, aby armáda v otázce zakázek komunikovala a byla aktivní. "Nedá se nic dělat, musíme vysvětlovat a vysvětlovat. Když je něco jasné vojákovi, ještě to neznamená, že to je jasné běžným občanům České republiky," dodal.

Za třetí prioritu označil získání nových schopností. Připomněl vytvoření skupiny kybernetických sil a informačních operací, vznik praporu bezpilotních prostředků nebo praporu nasaditelných sil.

V případě čtvrté priority projektů okamžitého dopadu, tedy nákupu například neprůstřelných vest a přileb či osobních zbraní, podle Opaty proces neběží zcela podle plánu. "Máme zpoždění," konstatoval. Věří tomu, že vše potřebné se podaří k jednotkám dodat do konce roku. Jako poslední prioritu jmenoval nový systém velení a řízení, který začal fungovat od ledna.

Za důležitý bod dále označil plnění koncepce výstavby armády (KVAČR), kterou označil za vojenskou bibli. Armáda podle něj ví, kam do roku 2030 směřuje. "Pochybnosti a postranní myšlenky nás jenom zpomalují," řekl velitelům. "Ústup je legitimní vojenská taktika, ale ne teď a ne tady," dodal.

KVAČR označil za výborný plán. "Armáda bude schopna bojovat a bránit naši zem ve všech doménách včetně kybernetické. Armáda bude schopna bojovat a bránit naši zem ve všech typech a intenzitách konfliktů," dodal.

Za nešvar v armádě označil nedůslednou činnost velitelů při přípravě plánování řízení a vyhodnocování výcviku a přípravy. Vadí mu také pasivita, zpochybňování a neochota převzít zodpovědnost a přenášení ji na druhé.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armádě a policii důvěřuje nejvíc Čechů od roku 1997, dobře si vede také…

03.04.2020 13:20 Armádě a policii nyní důvěřuje nejvíce Čechů od roku 1997. Vojáci i policisté mají aktuálně důvěru…

Letos bez "Bahna". Armáda ČR kvůli koronaviru zrušila Den pozemního vojska

03.04.2020 12:11 Kvůli epidemii koronaviru se letos neuskuteční tradiční Den pozemního vojska Bahna. Už 31. ročník…

Policie zřejmě dostane možnost pokutovat koronavirové přestupky

01.04.2020 20:24 Policisté možná dostanou pravomoc ukládat lidem na místě pokuty až 10.000 Kč za porušení opatření…

Nejvyšší soud odmítl dovolání policisty, trest za zbití zadrženého je…

01.04.2020 12:26 Nejvyšší soud odmítl dovolání Milana Košárka, jenž se jako policista podílel na zbití zadrženého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy