Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice Šárka Havránková z Policejního prezidia ČR. Organizace to uvedla na twitteru.
Mluvčí českého policejního prezidia Kateřina Rendlová řekla ČTK, že do vedení Interpolu se česká policistka postaví poprvé.
"Pro českou policii to je rozhodně obrovský úspěch, protože je to poprvé v historii, co se něco takového povedlo. Je to pro nás opravdu velká čest," uvedl policejní prezident Jan Švejdar.
Blahopřejeme, Šárko, jsme na Tebe pyšní. ??✈️ https://t.co/DPrr9cCDAr https://t.co/l2XjoxRZU0
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 18, 2019
Havránková dosud zastávala pozici vedoucí odboru mezinárodní policejní spolupráce policejního prezidia. Švejdar uvedl, že ve své funkci v ČR zůstane, více povinností však bude mít v Interpolu.
Do nové funkce Havránkovou dnes zvolilo Valné shromáždění organizace, hlasovalo pro ni 135 států ze 141 přihlášených. Plukovnice ve funkci nahradí Rusa Alexandra Prokopčuka, který se loni v listopadu neúspěšně ucházel o pozici prezidenta Interpolu. Organizace má tři viceprezidenty, jedním z nich nyní bude Havránková.
Interpol je největší mezinárodní policejní organizací. Byl založen za účelem výměny informací o mezinárodně působících zločincích i o trestné činnosti a teroristických akcích v členských zemích. Česká republika se stala jeho členem v září roku 1993. Sídlo organizace je v Lyonu.
Související
Interpol se obává o osud zbraní po válce na Ukrajině
Pět zemí žádá pozastavení členství Ruska v policejní organizaci Interpol
Interpol , Policie ČR , Šárka Havránková (policistka) , Česká republika , Jan Švejdar (policejní prezident)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
před 1 hodinou
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
před 2 hodinami
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
před 3 hodinami
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
před 4 hodinami
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
před 5 hodinami
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
před 5 hodinami
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
před 6 hodinami
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
před 7 hodinami
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
před 8 hodinami
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
včera
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
včera
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
včera
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
včera
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
včera
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
včera
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
včera
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
včera
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
Spojené království odmítlo účast na chystané námořní blokádě Hormuzského průlivu, kterou prosazuje administrativa Donalda Trumpa. Přestože Londýn podle deníku The Guardian připouští možnost asistence při odminování této strategické cesty, od samotné blokády se distancuje. Britský kabinet má totiž vážné obavy, že by aktivní zapojení do Trumpových plánů mohlo nebezpečně vyostřit už tak kritickou situaci na Blízkém východě.
Zdroj: Libor Novák