Balaš: Většina krajů má na středních školách pro uchazeče dost míst

Většina krajů má podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) dostatek míst na středních školách pro uchazeče, kteří letos končí základní školy. Přetlak zájmu se týká především Prahy a části Středočeského kraje, řekl dnes Balaš novinářům při dvoudenní návštěvě Jihočeského kraje.

"V Praze se jedná o dlouhodobý problém. Lze to minimálně 15 let vidět na demografické křivce a zřizovatelé měli povinnost se tomu přizpůsobit. Situaci také ovlivňuje to, že kolem Prahy vznikají nové satelity. Snažíme se tomu pomáhat, získali jsme prostředky na výstavbu 10.000 míst ve školách kolem Prahy," uvedl Balaš.

Například na jihu Čech letos základní školní docházku ukončí přibližně 6300 žáků. Je to zhruba o 500 více než loni. I přes navýšení jejich počtu je kapacita míst na středních školách v kraji stále dostačující. Střední školy v kraji nabízejí prvních ročnících přibližně 10.500 volných míst.

Největší zájem bývá tradičně o gymnázia. Na jihu Čech do nich v posledních letech zamířila vždy přibližně čtvrtina žáků z devátých tříd základních škol. Vyšší poptávka, která nyní vzniká, by však mohla způsobit, že se studenti kromě gymnázii rozdělí do více jiných středních škol. "Je otázka, jestli máme všeobecně vzdělávacích škol dost. Ale třeba současná situace přivede některé studenty k odbornému vzdělání, a oni zjistí, že je zajímavé. Domnívám se, že je perspektivní dělat něco technického," řekl Balaš.

Populačně silnější ročníky zaplňují i základní školy. Například v Lišově na Českobudějovicku, kde dnes ministr školství svou návštěvu v kraji zahájil, je kapacita základní školy prakticky naplněna. "Máme poměrně velkou spádovou oblast s deseti místními částmi. Jsou tu i další přilehlé obce, v nichž se nachází třeba jen mateřské školy nebo pouze první stupeň základních škol. Děti z těchto oblastí umisťujeme u nás ve škole, a snažíme se proto o rozvoj a budování dalších tříd," řekla poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN), která z Lišova pochází.

Související

Více souvisejících

Vladimír Balaš Školství

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 16 minutami

Chlapec na videu plivl ukrajinské spolužačce do tváře.

Školák poplival Ukrajinku a ještě se tím chlubil. Rakušan chování odsoudil

Ukrajinská dívka si natočila video, na němž ji skupinka českých dětí slovně a fyzicky napadá kvůli jejímu původu. Agresivní chlapec na snímku vychvaloval Rusko a jakmile se ohradila, plivl jí do tváře. Video sdílené na Twitteru získalo pozornost ministra vnitra Rakušana i školství Beka. Matce dítěte se podařilo získat právníka, který situaci bude řešit.

před 31 minutami

Aktualizováno před 47 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kuleba: Nechceme vojáky, NATO je stejně nepošle. Dejte nám zbraně

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba tvrdí, že země NATO vojáky na Ukrajinu až do konce války nepošlou a země o ně ani nežádá. Míst toho potřebuje hlavně zbraně. Uvedl to v reakci na prohlášení bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 4 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 4 hodinami

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy