Čaputová je pro Čechy nejdůvěryhodnějším zahraničním lídrem

Češi ze zahraničních politických lídrů nejvíce důvěřují slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, upozornila agentura TASR na výsledky šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Největší nedůvěru chovají k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. 

"Nejvyšší podíl důvěry mezi zkoumanými politiky získala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, které 'spíše důvěřovalo' 52 procent dotázaných a 35 procent jí 'spíše nedůvěřovalo a která byla jedinou ze zkoumaných politických osobností, u které důvěra převažovala nad nedůvěrou," uvedl Jan Červenka z CVVM. 

Za Čaputovou se umístil její francouzský protějšek Emmanuel Macron, jemuž důvěřovalo 33 procent Čechů. Následoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s osmadvacetiprocentní důvěrou. 

Největší nedůvěru mají čeští občané k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, činí 82 procent. O sedm procentních bodů nižší je u běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. V porování s průzkumem z jara 2022 poklesla důvěra u všech sledovaných osobností s výjimkou Putina, u kterého se hodnocení zásadně nezměnilo. 

Změna nálad v české společnosti je nejvíce patrná u Zelenského. Podíl nedůvěřujících vzrostl o 30 procent, zatímco podíl důvěřujících klesl o 21 procent. 

Do průzkumu CVVM, který proběhl od 28. září do 4. prosince, se zapojilo přes devět stovek respondentů starších než 15 let. 

Související

Více souvisejících

průzkumy Zuzana Čaputová Vladimír Putin Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Emmanuel Macron Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy