Vysoká inflace včetně drahých energií v posledních dvou letech výrazně mění spotřebitelské návyky českých domácností. Osm z deseti Čechů aktivně hledá způsoby, jak se vyrovnat se zvýšenými náklady. Více než polovina z nich se rozhodla omezit spotřebu energie, zejména v oblastech vytápění a využití teplé vody.
Češi si odpírají i návštěvy restaurací a hodlají šetřit také na dovolené. Vyplývá to z průzkumu energetické skupiny UCED, který realizovala agentura Ipsos.
Domácnosti hledají úspory, kde se dá. Vyšší ceny je přiměly omezovat nejen spotřebu energií, ale 40 % oslovených šetří i na běžném provozu domácnosti. Snižují výdaje za potraviny, ruší předplatné novin, televizních služeb nebo streamovacích platforem. Omezují také kroužky pro děti. Více než dvě pětiny oslovených vynechají podle průzkumu návštěvy restaurací, divadel a koncertů. Češi šetří i na dovolených. Tu letní v cizině si odpustí téměř čtvrtina respondentů. Každý sedmý Čech dokonce uvažuje, že dovolenou vynechá úplně a vyrazí jen na kratší výlety po Česku.
"S nedoplatkem za energie se muselo vypořádat 28 % respondentů; 8 % lidí doplácelo dokonce více než 10 tisíc korun, nejvíce jich bylo v Karlovarském a Libereckém kraji. Každá čtvrtá domácnost sáhla kvůli vysokým nákladům na energie do svých úspor a 4 % domácností si kvůli zdražení energií musely peníze půjčit," komentuje výsledky průzkumu obchodní ředitel energetické skupiny UCED Václav Skoblík.
Zdražování energií se na hospodaření českých domácností ale projeví v plné míře teprve letos. Každá pátá domácnost totiž stále využívá fixaci cen na základě smluv uzavřených před rokem 2022 a navíc platil vládní úsporný energetický tarif. 40 % lidí tak ještě našlo na vyúčtování za energie přeplatek. Zhruba čtvrtina domácností ale vyúčtování v rukou ještě nemá a většina očekává, že bude za energie doplácet.
"Pozitivní signály z energetického trhu sice dávají velkou naději na snížení cen elektřiny pro domácnosti z aktuálních rekordních cen, o jejím zlevnění na úroveň před dvěma lety ale nemůže být řeč. Minimálně už kvůli více než dvojnásobným cenám plynu a rekordním cenám emisních povolenek," říká Václav Skoblík z UCED.
Související
Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám
Rusové trýzní obyčejné Ukrajince. Výpadky dodávek energií mají trvat většinu dne
Energetika , průzkumy , Lidé
Aktuálně se děje
včera
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
včera
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
včera
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
včera
Metru se nevyhnuly potíže ani v předvánočním čase. V pátek skončí dlouhé omezení
včera
Matka odsoudila čin obviněného únosce. Řekla, jak ho vychovávala
včera
Turek má být při hlasování o důvěře ministrem. Hrad určil termín klíčové schůzky
včera
Vánoční předpověď počasí. O svátcích by mohlo sněžit
včera
Raději právní kroky, než ruskou armádu na belgických hranicích, vzkázal Zelenskyj Bruselu
včera
Pokud Ukrajina padne, polská nezávislost bude ohrožena, varoval evropské lídry Tusk
včera
Pokud Ukrajina nezíská finance, do jara, začnou drastické škrty, varoval Zelenskyj
včera
Rusové se o víkendu sejdou na Floridě s Trumpovými vyjednavači. Dostanou novou dohodu
včera
Polsko se opevňuje před Ruskem. Na východní hranici staví obranné linie, které se osvědčily na Ukrajině
včera
Jednání o půjčce Ukrajině tříští Evropu. Na povrch vyplouvají staré spory, ve hře je nový plán
včera
V Bruselu začíná summit, který rozhodne o finančním kolapsu Ukrajiny
včera
Ukrajina se musí vzdát, prohlásil ruský diplomat. Zelenskyj naznačil, co bude dál
včera
Ať Macinka závěrečné varování od Lipavského klidně ignoruje. Historie ale mluví jasně
včera
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D1 na Vysočině. Havaroval i autobus
včera
Turek se podíval do kalendáře. Chce novou schůzku s prezidentem
včera
Trump se rozhodl přilepšit vojákům. USA mají dosud nevídaný respekt, tvrdí prezident
17. prosince 2025 21:28
Ani Ukrajina, ani Pásmo Gazy. Rutte prozradil, co je největším úspěchem Trumpa
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro BBC označil slib členských zemí vynakládat 5 % HDP na obranu za největší zahraničněpolitický úspěch Donalda Trumpa. Podle šéfa Aliance je právě díky tlaku amerického prezidenta společenství silnější než kdykoliv předtím.
Zdroj: Libor Novák