Agentury nedávno konstatovaly, že členské země Evropské unie mají rozdílné přístupy k podpoře uhelných elektráren či k možnosti regulovat ceny elektřiny. Tento „rozdílný“ přístup je také důvodem, proč se zatím schvalování reformy trhu s elektřinou zadrhlo. Ministři energetiky členských států se zatím nedohodli ani na nových pravidlech, jejichž cílem je předejít opakování loňského rekordního zdražování elektřiny.
Otázkou je, zda by to mohlo mít nějaký vliv na ceny energií pro konečné zákazníky. Ekonomové říkají, že země Evropské unie se snaží dosáhnout dohody ohledně plánovaných nových pravidel pro trh s elektřinou. Hlavní diskuse se soustředí kolem otázky prodloužení dotací pro uhelné elektrárny jako součást reformy a rozšíření státní podpory pro ostatní typy elektráren. „Jeden z hlavních problémů spočívá v nadále využívaných uhelných zdrojích, které představují významný zdroj emisí CO2,“ řekl serveru EuroZpravy.cz Kryštof Míšek, analytik společnosti analytik Argos Capital.
Faktem totiž je, že vědci upozorňují, že pokud máme zabránit nejzávažnějším dopadům klimatických změn, je nutné rapidně omezit jejich používání v průběhu tohoto desetiletí. Analytici ale soudí, že v krátkodobém horizontu by tato reforma mohla znamenat zvýšení cen elektřiny a nákladů pro spotřebitele, neboť se trh bude přizpůsobovat novým „strukturám“. „To by mohlo negativně ovlivnit domácnosti a podniky, zejména ty s omezenými finančními prostředky. V roce 2023 domácí ekonomika zaznamenala 27procentní nárůst svého čistého exportu elektřiny, čímž se stala třetím největším čistým vývozcem elektřiny v Evropské unii. Přesto odborníci očekávají útlum v příštích letech a přerod z čistého vývozce k dovozci energií,“ vysvětlil pro EuroZpravy.cz Kryštof Míšek.
Dalším bodem, kterého si navrhovaná reforma Evropské komise dost všímá, je zavedení dlouhodobých smluv o dodávkách elektřiny, které by omezily spekulace a snížily váhu krátkodobých futures kontraktů. „Tento přístup je realizován prostřednictvím tzv. smlouvy o rozdílu (contract for difference, CFD), která v rámci EU není dostatečně rozvinutá, i když například ve Velké Británii se používá od roku 2014,“ popsal Kryštof Míšek z Argos Capital.
Smlouva o rozdílu (CFD), jak bylo uvedeno, je uzavírána mezi výrobcem elektřiny a státním orgánem na dobu až 15 let. Tato smlouva umožňuje volný pohyb cen elektřiny v předem sjednaném rozmezí, což může podle analytiků přinést určité uklidnění a předvídatelnost na energetickém trhu.
Ovšem podle mínění Kryštofa Míška, analytika Argos Capital, existují i negativní důsledky ve fungování tohoto mechanismu. „V dlouhém období může dojít k uzamčení vysokých cen pro spotřebitele a podniky, protože trh se může vyvíjet, ale kontrakty nikoliv. Celkově se tak zdá, že navrhovaná reforma směřuje k méně tržnímu přístupu a zvyšuje pravděpodobnost i určitého možného nedostatku energie v budoucnosti. Podpora obnovitelných zdrojů energie je rovněž předmětem diskusí. V třetím květnovém týdnu byly na většině evropských energetických trhů zaznamenány záporné nebo nulové ceny elektřiny, zejména během víkendu. Tento jev naznačuje, že Evropská unie se může potýkat s významnými energetickými přebytky v letních obdobích, a naopak s nedostatkem energie v jiných částech roku,“ uvedl pro EuroZpravy.cz Kryštof Míšek.
Konečné statistiky o spotřebě a cenách elektřiny v EU za měsíc květen ukazují, že v téměř v celé sedmadvacítce došlo k dalšímu výraznému poklesu ceny elektřiny oproti dubnu. Klesá navíc i cena plynu a ve většině zemí i poptávka po obou komoditách. Ať už ale jednání o reformách trhu s elektřinou dopadne jakkoliv, ekonomové a analytici upozorňují na to, že bude pořád platit ekonomická rovnice, která říká, že když dodavatelé energií neustále nakupují energii tak, aby měli jistotu, že je jí dostatek k pokrytí poptávky, je nutné vědět, že když poptávka převyšuje nabídku, pak musí dodavatelé nakoupit více energií za současné tržní ceny, aby ten zmíněný převis pokryli. Pokud však nabídka převyšuje poptávku, musí dodavatelé přebytečnou energii prodat s jistotou levněji. Jinými slovy, pořád se vyplatí s energiemi spořit, aby dodavatelé nemuseli kupovat víc.
Související

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové
EU (Evropská unie) , Energetika , reformy , Elektřina
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?
před 34 minutami

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce
před 1 hodinou

Světu hrozí ekonomická jaderná zima, varuje šéf JPMorgan. Proti Trumpovi už se bouří i podporovatelé
před 2 hodinami

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?
před 3 hodinami

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka
před 3 hodinami

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat
před 4 hodinami

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump
před 5 hodinami

Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti
před 6 hodinami

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti
před 6 hodinami

Asijské trhy se kvůli Trumpovi citelně propadají. Panika a obavy z globální recese sílí
před 8 hodinami

Počasí přinese tento týden citelné oteplení
včera

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech
včera

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje
včera

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0
včera

Hádka v pražském barbershopu vyústila v útok nožem. Mezi zraněnými má být známý rapper
včera

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země
včera

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil
včera

Americe se už nedá věřit? Německo zvažuje, že své zlaté rezervy stáhne z USA
včera

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové
včera
Zeť premiéra Fialy Chládek vykonává pět placených funkcí. Bere za ně sto tisíc
Michal Chládek, šéf mládežnické organizace ODS a zároveň zeť premiéra Petra Fialy, se v posledních letech stal jednou z viditelných postav jihomoravské politiky. Díky rychlému politickému vzestupu a propojení s vládními špičkami však čelí rostoucí pozornosti médií i veřejnosti.
Zdroj: Libor Novák