EU chce reformovat trh s elektřinou. Způsobem, kdy nelze vyloučit nedostatek energie

Agentury nedávno konstatovaly, že členské země Evropské unie mají rozdílné přístupy k podpoře uhelných elektráren či k možnosti regulovat ceny elektřiny. Tento „rozdílný“ přístup je také důvodem, proč se zatím schvalování reformy trhu s elektřinou zadrhlo. Ministři energetiky členských států se zatím nedohodli ani na nových pravidlech, jejichž cílem je předejít opakování loňského rekordního zdražování elektřiny. 

Otázkou je, zda by to mohlo mít nějaký vliv na ceny energií pro konečné zákazníky. Ekonomové říkají, že země Evropské unie se snaží dosáhnout dohody ohledně plánovaných nových pravidel pro trh s elektřinou. Hlavní diskuse se soustředí kolem otázky prodloužení dotací pro uhelné elektrárny jako součást reformy a rozšíření státní podpory pro ostatní typy elektráren. „Jeden z hlavních problémů spočívá v nadále využívaných uhelných zdrojích, které představují významný zdroj emisí CO2,“ řekl serveru EuroZpravy.cz Kryštof Míšek, analytik společnosti analytik Argos Capital. 

Faktem totiž je, že vědci upozorňují, že pokud máme zabránit nejzávažnějším dopadům klimatických změn, je nutné rapidně omezit jejich používání v průběhu tohoto desetiletí. Analytici ale soudí, že v krátkodobém horizontu by tato reforma mohla znamenat zvýšení cen elektřiny a nákladů pro spotřebitele, neboť se trh bude přizpůsobovat novým „strukturám“. „To by mohlo negativně ovlivnit domácnosti a podniky, zejména ty s omezenými finančními prostředky. V roce 2023 domácí ekonomika zaznamenala 27procentní nárůst svého čistého exportu elektřiny, čímž se stala třetím největším čistým vývozcem elektřiny v Evropské unii. Přesto odborníci očekávají útlum v příštích letech a přerod z čistého vývozce k dovozci energií,“ vysvětlil pro EuroZpravy.cz Kryštof Míšek.

Dalším bodem, kterého si navrhovaná reforma Evropské komise dost všímá, je zavedení dlouhodobých smluv o dodávkách elektřiny, které by omezily spekulace a snížily váhu krátkodobých futures kontraktů. „Tento přístup je realizován prostřednictvím tzv. smlouvy o rozdílu (contract for difference, CFD), která v rámci EU není dostatečně rozvinutá, i když například ve Velké Británii se používá od roku 2014,“ popsal Kryštof Míšek z Argos Capital. 

Smlouva o rozdílu (CFD), jak bylo uvedeno, je uzavírána mezi výrobcem elektřiny a státním orgánem na dobu až 15 let. Tato smlouva umožňuje volný pohyb cen elektřiny v předem sjednaném rozmezí, což může podle analytiků přinést určité uklidnění a předvídatelnost na energetickém trhu. 

Ovšem podle mínění Kryštofa Míška, analytika Argos Capital, existují i negativní důsledky ve fungování tohoto mechanismu. „V dlouhém období může dojít k uzamčení vysokých cen pro spotřebitele a podniky, protože trh se může vyvíjet, ale kontrakty nikoliv. Celkově se tak zdá, že navrhovaná reforma směřuje k méně tržnímu přístupu a zvyšuje pravděpodobnost i určitého možného nedostatku energie v budoucnosti. Podpora obnovitelných zdrojů energie je rovněž předmětem diskusí. V třetím květnovém týdnu byly na většině evropských energetických trhů zaznamenány záporné nebo nulové ceny elektřiny, zejména během víkendu. Tento jev naznačuje, že Evropská unie se může potýkat s významnými energetickými přebytky v letních obdobích, a naopak s nedostatkem energie v jiných částech roku,“ uvedl pro EuroZpravy.cz Kryštof Míšek.

Konečné statistiky o spotřebě a cenách elektřiny v EU za měsíc květen ukazují, že v téměř v celé sedmadvacítce došlo k dalšímu výraznému poklesu ceny elektřiny oproti dubnu. Klesá navíc i cena plynu a ve většině zemí i poptávka po obou komoditách. Ať už ale jednání o reformách trhu s elektřinou dopadne jakkoliv, ekonomové a analytici upozorňují na to, že bude pořád platit ekonomická rovnice, která říká, že když dodavatelé energií neustále nakupují energii tak, aby měli jistotu, že je jí dostatek k pokrytí poptávky, je nutné vědět, že když poptávka převyšuje nabídku, pak musí dodavatelé nakoupit více energií za současné tržní ceny, aby ten zmíněný převis pokryli. Pokud však nabídka převyšuje poptávku, musí dodavatelé přebytečnou energii prodat s jistotou levněji. Jinými slovy, pořád se vyplatí s energiemi spořit, aby dodavatelé nemuseli kupovat víc.

Související

Kyjev Původní zpráva

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie, zároveň však čelí obrovské výzvě poválečné obnovy. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě připomíná, že bez skutečných reforem, potlačení korupce a masivních zahraničních investic to nepůjde. Budoucnost země závisí na stabilitě, transparentnosti a mezinárodní podpoře.
oděvy

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové

Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Energetika reformy Elektřina

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ilustrační foto

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?

Ekonomická recese. Dvě slova, která dokážou rozvířit vody finančních trhů, otřást důvěrou spotřebitelů a vyvolat nervozitu ve vládních kruzích i mezi běžnými lidmi. Přestože se jedná o běžnou součást hospodářského cyklu, recese je obdobím, které s sebou téměř vždy přináší nejistotu, pokles životní úrovně a zásadní proměnu ekonomické atmosféry.

před 34 minutami

Ilustrační foto

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce

Spojené státy čelí historicky nejhoršímu začátku prezidentského období na akciových trzích. Od nástupu prezidenta Donalda Trumpa a jeho agresivní celní politiky se dříve rostoucí burza dostává na hranici medvědího trhu – tedy propadu o 20 % oproti nedávnému maximu. Pokud trh uzavře v tomto pásmu, půjde o nejrychlejší pád z býčího na medvědí trh v historii indexu S&P 500, který sahá až do roku 1957.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Švédsko, ilustrační foto

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?

Švédské bezpečnostní složky řeší alarmující nový trend: děti ve věku 14 a 15 let se stávají nástrojem v rukou organizovaného zločinu, údajně podněcovaného íránskou vládou. Podle vyšetřování CNN byly nezletilé osoby zapojeny do několika pokusů o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu, přičemž nejméně jeden z těchto útoků zahrnoval střelbu a jiný pokus o výbuch.

před 3 hodinami

Kyjev

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie, zároveň však čelí obrovské výzvě poválečné obnovy. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě připomíná, že bez skutečných reforem, potlačení korupce a masivních zahraničních investic to nepůjde. Budoucnost země závisí na stabilitě, transparentnosti a mezinárodní podpoře.

před 3 hodinami

Donald Trump

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

před 4 hodinami

Donald Trump

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump

Britská burza zažila dnes ráno volný pád. Index FTSE 100 se během prvních minut obchodování propadl o 488 bodů, což představuje pokles o 6 %. Tím se dostal na úroveň 7566 bodů, nejnižší hodnotu od února 2024. Investoři se podle The Guardian obávají, že obchodní politika prezidenta USA Donalda Trumpa, konkrétně jeho tvrdé celní opatření, může světovou ekonomiku přivést do recese.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Starlink, Photo by Mariia Shalabaieva

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti

Ukrajina je i nadále plně závislá na satelitní síti Starlink, kterou provozuje technologický magnát Elon Musk. Tato služba je pro ukrajinskou armádu během války s Ruskem zcela zásadní, neboť zajišťuje komunikaci na frontě, v nemocnicích či na vojenských základnách. Podle odborníků ale v současnosti neexistuje žádná jiná alternativa, která by se Starlinku vyrovnala.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Anna Slováčková

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech

Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Lídr francouzské krajní pravice a předsedkyně strany Národní sdružení (Rassemblement National – RN) Marine Le Pen označila verdikt soudu, který jí na pět let zakázal kandidovat ve veřejných funkcích, za "čarodějnický hon". Podle ní se nejedná o spravedlnost, ale o politický akt. „Nevzdám se,“ prohlásila v neděli na demonstraci na náměstí Place Vauban nedaleko Eiffelovy věže před tisíci podporovatelů.

včera

HC Sparta Praha

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0

Semifinálová série mezi hokejisty brněnské Komety a pražskou Spartou pokračuje ve velkém tempu a po čtyřech duelech je znovu srovnáno. Sparta totiž ve čtvrtém utkání na ledě soupeře vybojovala těsné vítězství 1:0 a stav série je tak 2:2 na zápasy. Hrdiny večera byli útočník Michal Řepík, který skóroval už v první třetině, a brankář Jakub Kovář, jenž si připsal čisté konto díky 19 úspěšným zákrokům.

včera

včera

Izraelské ozbrojené složky

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země

Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.

včera

Dovoz a vývoz zboží

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil

Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.

včera

včera

oděvy

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové

Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.

včera

Zeť premiéra Fialy Chládek vykonává pět placených funkcí. Bere za ně sto tisíc

Michal Chládek, šéf mládežnické organizace ODS a zároveň zeť premiéra Petra Fialy, se v posledních letech stal jednou z viditelných postav jihomoravské politiky. Díky rychlému politickému vzestupu a propojení s vládními špičkami však čelí rostoucí pozornosti médií i veřejnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy