EU chce reformovat trh s elektřinou. Způsobem, kdy nelze vyloučit nedostatek energie

Agentury nedávno konstatovaly, že členské země Evropské unie mají rozdílné přístupy k podpoře uhelných elektráren či k možnosti regulovat ceny elektřiny. Tento „rozdílný“ přístup je také důvodem, proč se zatím schvalování reformy trhu s elektřinou zadrhlo. Ministři energetiky členských států se zatím nedohodli ani na nových pravidlech, jejichž cílem je předejít opakování loňského rekordního zdražování elektřiny. 

Otázkou je, zda by to mohlo mít nějaký vliv na ceny energií pro konečné zákazníky. Ekonomové říkají, že země Evropské unie se snaží dosáhnout dohody ohledně plánovaných nových pravidel pro trh s elektřinou. Hlavní diskuse se soustředí kolem otázky prodloužení dotací pro uhelné elektrárny jako součást reformy a rozšíření státní podpory pro ostatní typy elektráren. „Jeden z hlavních problémů spočívá v nadále využívaných uhelných zdrojích, které představují významný zdroj emisí CO2,“ řekl serveru EuroZpravy.cz Kryštof Míšek, analytik společnosti analytik Argos Capital. 

Faktem totiž je, že vědci upozorňují, že pokud máme zabránit nejzávažnějším dopadům klimatických změn, je nutné rapidně omezit jejich používání v průběhu tohoto desetiletí. Analytici ale soudí, že v krátkodobém horizontu by tato reforma mohla znamenat zvýšení cen elektřiny a nákladů pro spotřebitele, neboť se trh bude přizpůsobovat novým „strukturám“. „To by mohlo negativně ovlivnit domácnosti a podniky, zejména ty s omezenými finančními prostředky. V roce 2023 domácí ekonomika zaznamenala 27procentní nárůst svého čistého exportu elektřiny, čímž se stala třetím největším čistým vývozcem elektřiny v Evropské unii. Přesto odborníci očekávají útlum v příštích letech a přerod z čistého vývozce k dovozci energií,“ vysvětlil pro EuroZpravy.cz Kryštof Míšek.

Dalším bodem, kterého si navrhovaná reforma Evropské komise dost všímá, je zavedení dlouhodobých smluv o dodávkách elektřiny, které by omezily spekulace a snížily váhu krátkodobých futures kontraktů. „Tento přístup je realizován prostřednictvím tzv. smlouvy o rozdílu (contract for difference, CFD), která v rámci EU není dostatečně rozvinutá, i když například ve Velké Británii se používá od roku 2014,“ popsal Kryštof Míšek z Argos Capital. 

Smlouva o rozdílu (CFD), jak bylo uvedeno, je uzavírána mezi výrobcem elektřiny a státním orgánem na dobu až 15 let. Tato smlouva umožňuje volný pohyb cen elektřiny v předem sjednaném rozmezí, což může podle analytiků přinést určité uklidnění a předvídatelnost na energetickém trhu. 

Ovšem podle mínění Kryštofa Míška, analytika Argos Capital, existují i negativní důsledky ve fungování tohoto mechanismu. „V dlouhém období může dojít k uzamčení vysokých cen pro spotřebitele a podniky, protože trh se může vyvíjet, ale kontrakty nikoliv. Celkově se tak zdá, že navrhovaná reforma směřuje k méně tržnímu přístupu a zvyšuje pravděpodobnost i určitého možného nedostatku energie v budoucnosti. Podpora obnovitelných zdrojů energie je rovněž předmětem diskusí. V třetím květnovém týdnu byly na většině evropských energetických trhů zaznamenány záporné nebo nulové ceny elektřiny, zejména během víkendu. Tento jev naznačuje, že Evropská unie se může potýkat s významnými energetickými přebytky v letních obdobích, a naopak s nedostatkem energie v jiných částech roku,“ uvedl pro EuroZpravy.cz Kryštof Míšek.

Konečné statistiky o spotřebě a cenách elektřiny v EU za měsíc květen ukazují, že v téměř v celé sedmadvacítce došlo k dalšímu výraznému poklesu ceny elektřiny oproti dubnu. Klesá navíc i cena plynu a ve většině zemí i poptávka po obou komoditách. Ať už ale jednání o reformách trhu s elektřinou dopadne jakkoliv, ekonomové a analytici upozorňují na to, že bude pořád platit ekonomická rovnice, která říká, že když dodavatelé energií neustále nakupují energii tak, aby měli jistotu, že je jí dostatek k pokrytí poptávky, je nutné vědět, že když poptávka převyšuje nabídku, pak musí dodavatelé nakoupit více energií za současné tržní ceny, aby ten zmíněný převis pokryli. Pokud však nabídka převyšuje poptávku, musí dodavatelé přebytečnou energii prodat s jistotou levněji. Jinými slovy, pořád se vyplatí s energiemi spořit, aby dodavatelé nemuseli kupovat víc.

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Energetika reformy Elektřina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy