Česko pořídí pro armádu 24 nadzvukových letounů F-35, rozhodla vláda. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) tak učinila na základě doporučení ozbrojených sil. Celková výše investice má dosáhnout 150 miliard korun.
Fiala zmínil, že armáda od předchozí vlády správně dostala zadání, aby zpracovala analýzu nejlepší varianty posílení vzdušných sil. "V porovnání schopností letounů a jejich životnosti s cenou neexistuje lepší řešení pro plnění úkolů taktického letectva Armády ČR na příští desítky let. Našim spojencům tím říkáme, že bereme obranu naší země vážně a že s námi mohou počítat," uvedl premiér na sociální síti X.
Předseda vlády připomněl, že nejde jen o samotná letadla. "Jde o zásadní technologický skok pro rozvoj armády, ale také pro českou ekonomiku a akademickou i technologickou sféru, protože F-35 znamená také přístup k nejmodernějším technologiím na planetě," dodal.
"Velmi si vážím toho, že slova programového prohlášení bereme všichni vážně a skutečně platíme dluhy, které vůči naší vlastní obraně a bezpečnosti za uplynulá desetiletí vznikly," sdělila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Náčelník generálního štábu Karel Řehka ocenil, že vláda dala na doporučení armády. "Stroje 5. generace jsou jediné, které mohou obstát na bojištích budoucnosti a které zároveň budou zárukou, že se v případě potřeby dokážeme společně s našimi spojenci efektivně bránit vnější agresi," podotkl.
"Hlavními vlastnostmi F-35 jsou kombinace minimální viditelnosti pro radary a schopnost v reálném čase sbírat a zpracovávat data, která umí distribuovat těm, kteří je potřebují. Důležitá je také vysoké ochrana posádky a obrovský potenciál pro další rozvoj," pokračoval Řehka.
Černochová připomněla, že nabídka činí necelých pět miliard dolarů, přičemž k úhradě dojde mezi lety 2024 až 2034. V Česku půjde dalších 44 miliard korun na stavební úpravy základny v Čáslavi, palivo či přípravu personálu. Celkově tak půjde o investici za 150 miliard korun.
Související
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
Evropa se zasekla u vývoje stíhaček páté generace, když USA testují šestou. Na vině je politika
F-35 Joint Strike Fighter , Armáda České Republiky , Vláda ČR , Petr Fiala (ODS) , Jana Černochová , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 1 hodinou
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
včera
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
včera
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
Jsou před námi v Česku první dva letní dny letošního roku, kdy odpolední teploty překročí 25 stupňů. Potvrzuje to víkendová předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě