Upadlý výfuk nebo prasklé sklo? Za tohle přijdete o techničák

Praha - Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích počítá s tím, že policie bude moci řidičům odebírat tzv. malé technické průkazy pokud u vozidla odhalí nebezpečnou závadu. Prováděcí vyhláška pak stanovuje, za jaké závady tak policie bude moci učinit.

Ministerstvo teď zaslalo do připomínkové řízení doprovodnou vyhlášku, která určuje, jaké závady budou policisty opravňovat k tomu, aby řidiči odebrali osvědčení o registraci motorového vozidla, jak se malý technický průkaz oficiálně nazývá. Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích přitom začne platit už od příštího měsíce. Bez doprovodné vyhlášky ale budou policisté na pojízdné vraky bezzubí.

Magazín Týden a úterní Lidové noviny zveřejnily seznam závad, které by podle ministerstva dopravy měly opravňovat policisty k zabavení technického průkazu. Policisté vám jej zabaví, pokud u vašeho vozu narazí na některou z následujících závad:

• Upadlý nebo poškozený výfuk

• Vážné poškození brzdového systému

• chybějící přední sklo nebo poškození více než poloviny skla

• koroze a praskliny nosných částí karoserie narušující její pevnost

• pneumatiky sjeté až na nosné vrstvy

• deformace nápravy až k A sloupku

• deformace a praskliny kol

• deformace částí řízení, zejména převodovky, posilovače řízení nebo hřídele volantu

• deformace uložení motoru, například utržené úchyty

• deformace karoserie zasahující až do vnitřního prostoru vozidla

• deformace nápravy mající vliv na její pevnost

• zjevné úniky provozních kapalin

Podle Lidových novin mají výjimku vozidla Integrovaného záchranného systému, armády, zpravodajských služeb a Horské služby.

Ten, komu policisté odeberou malý techničák bude muset nechat závady odstranit a pak znovu navštívit Stanici technické kontroly (STK). Pokud by s vozem, který policisté označili za nepojízdný, přeci jen vyjel, hrozila by mu pokuta až 2 tisíce korun.

Až když na kontrola na STK potvrdí, že vozidlo už je v pořádku, bude moci motorista požádat příslušný úřad o navrácení zabaveného techničáku. Po dobu pěti dní přitom může malý techničák nahradit právě potvrzení z STK.

Vyhláška se zřejmě nejvíce dotkne těch, kteří k dopravní nehodě přivolají policisty. Mezi závadami jsou totiž i například promáčknutí karoserie do prostoru pro osádku vozu, poškození kol či únik kapalin. Policisté tak budou mít jistotu, že řidič nechá vozidlo pořádně opravit.

Související

Více souvisejících

Ministerstvo dopravy Technická kontrola auto

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Americká armáda

Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa

Prezident Donald Trump oznámil, že Pentagon zvažuje stažení části z téměř 40 000 amerických vojáků rozmístěných v Německu. Toto prohlášení přichází jen několik dní poté, co německý kancléř Friedrich Merz ostře kritizoval Spojenými státy vedenou válku v Íránu. Trump na sociálních sítích uvedl, že USA prověřují a revidují vojenskou přítomnost v zemi, která po desetiletí tvoří klíčový pilíř obrany NATO v Evropě.

před 1 hodinou

Ropa

EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy

Válka v Íránu citelně zasahuje do ekonomické stability Evropy, která se potýká s dramatickým nárůstem nákladů na fosilní paliva. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové stojí tento konflikt Evropskou unii téměř 500 milionů eur denně. Situaci navíc komplikuje postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, který připravuje své poradce na dlouhodobou blokádu Íránu, což hrozí dalším ochromením globálních energetických trhů.

před 2 hodinami

Ropa, ilustrační fotografie

Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky

Cena ropy Brent během středy překonala hranici 126 dolarů za barel, což představuje nejvyšší hodnotu od roku 2022. Tento prudký nárůst o více než 13 % během jediného dne následuje po varování Donalda Trumpa, že americká blokáda íránských přístavů může trvat i několik měsíců. Trhy reagují na patovou situaci, kdy mírové rozhovory stagnují a Írán v odvetě drží Hormuzský průliv téměř uzavřený pro ropné tankery. 

před 4 hodinami

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu

Premiér Andrej Babiš (ANO) je na první zahraniční cestě mimo EU, konkrétně na pětidenní pracovní cestě po centrální Asii a Jižním Kavkazu. S prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem jednal mimo jiné o dodávkách ropy a zemního plynu do Česka. Společně s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (ANO) se zúčastnil obchodního fóra, kterého se zúčastnilo téměř 130 zástupců firem z obou zemí. Premiéra na cestě doprovází podnikatelská delegace čítající 50 podnikatelů.

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu

Ještě než stihne aktuální sezóna české nejvyšší fotbalové soutěže skončit, vedení Baníku Ostravy ví, že ho ve zbytku ročníku povede již čtvrtý trenér. Po Pavlu Hapalovi, Tomáši Galáskovi a Ondřeji Smetanovi bude mít za cíl zachránit slavnou tuzemskou fotbalovou značku v první lize dosavadní trenér B-týmu Josef Dvorník. Pro osmatřicetiletého stratéga půjde o premiérové prvoligové angažmá a hned se bude jednat o takto velký křest ohněm.

včera

včera

včera

včera

Těžba ropy

Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly

Ceny ropy prudce vzrostly a vyšplhaly se až na úroveň 115 dolarů za barel v reakci na zprávy, že se Spojené státy připravují na prodloužení blokády íránských přístavů. Ropa Brent po úterním uzavření na hodnotě mírně nad 110 dolary posílila, a i když kolem poledne její cena mírně korigovala na 114,37 dolaru, stále se drží vysoko nad úrovněmi z období před vypuknutím konfliktu.

včera

včera

Evropský parlament

Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko

Evropská komise se rozhodla obrátit na Soudní dvůr Evropské unie v případě České republiky a Maďarska kvůli nesprávnému zapracování pravidel evropského zatýkacího rozkazu do jejich vnitrostátní legislativy. 

včera

Juraj Cintula

Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS

Slovenská justice vynesla definitivní tečku za jedním z nejzávažnějších kriminálních případů v historii země. Nejvyšší soud SR tuto středu pravoplatně potvrdil trest pro Juraje Cintulu, který v květnu 2024 v Handlové vážně postřelil předsedu vlády Roberta Fica. Útočník stráví za mřížemi 21 let.

včera

Donald Trump sdílel uměle vytvořený obrázek, na němž pózuje v obleku a slunečních brýlích s útočnou puškou

Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže

Donald Trump vydal další varování směrem k Íránu, tentokrát doprovázené vizuálně úderným příspěvkem na platformě Truth Social. Prezident sdílel uměle vytvořený obrázek, na němž pózuje v obleku a slunečních brýlích s útočnou puškou v ruce na pozadí výbuchů devastujících kopcovitou krajinu. Tento příspěvek, opatřený nápisem „No more Mr Nice Guy!“ (Konec hodného pána), představuje dosud nejostřejší tón v jeho komunikaci vůči Teheránu.

včera

Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy

Světová meteorologická organizace (WMO) varuje před blížícím se klimatickým jevem El Niño, jehož rozvoj se očekává od poloviny roku 2026. Podle nejnovějších prognóz dojde k výraznému ovlivnění globálních teplot a srážkových úhrnů. Po období neutrálních podmínek z počátku roku ukazují klimatické modely na rychlé oteplování povrchových vod v rovníkovém Pacifiku, k čemuž by mohlo dojít již v období od května do července.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy