Praha - Stavební povolení na vybudování Pražského okruhu mezi dálnicemi D1 a D8 by mohl stát získat za rok až rok a půl. V nejbližší době stát zažádá o územní rozhodnutí nutné pro vydání povolení. Na výkupech potřebných pozemků bude Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) spolupracovat s hlavním městem. Novinářům to dnes řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Okruh staví prostřednictvím ŘSD stát. Kdy přesně stavba začne, zatím není jasné.
"Zastupitelstvo Prahy schválilo změnu územního plánu a nám to umožňuje dát žádost o územní rozhodnutí. Já předpokládám, že bychom územní rozhodnutí mohli dostat poměrně rychle," řekl Ťok.
Jakmile bude vydáno, ŘSD bude moci začít vykupovat pozemky. Na tom by spolupracovalo s Prahou. "Praha má větší možnosti pro výkupy, než má ministerstvo dopravy," řekl Ťok. Všechny pozemky by ale zaplatil stát. Pokud by se hlavnímu městu podařilo některé výkupy vyjednat dříve, než bude vydáno územní rozhodnutí, koupí je a stát by je od něj poté odkoupil.
Zhruba za rok až rok a půl by podle ministra mohlo ŘSD získat stavební povolení. "Když bude stavební povolení, tak to je okamžik, kdy do pár dnů či týdnů kopneme, předáme staveniště a jedeme," řekl.
Ťok společně s lídrem ANO v Praze Petrem Stuchlíkem dnes na tiskové konferenci oznámili, že budou chtít po říjnových komunálních volbách zařadit stavbu části vnitřního okruhu zvaného Vlasta mezi prioritní stavby dané zákonem o urychlení výstavby dopravní a jiné infrastruktury. Návrh na zařazení Vlasty by měl být projednán v rámci novelizace zákona ještě letos.
Chybějící okruh mezi D1 a D8 způsobuje komplikace obyvatelům Prahy, například Jižního Města nebo Spořilova, kudy kamiony objíždějí nevybudovaný úsek okruhu. Plánovaný úsek 511 měří přes 12 kilometrů a jsou na něm plánovány čtyři mimoúrovňové křižovatky. Součástí stavby, která propojí obě dálnice, jsou rovněž dva tunely. Celý Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, nyní je v provozu zhruba polovina.
Související
Kolony v Praze se rozjely. Příčinou bylo několik nehod na okruhu
Dopravu v Praze komplikuje nehoda dvou kamionů a auta na Pražském okruhu
Pražský okruh , Dan Ťok (ministr dopravy) , Praha , doprava , Dálnice D1 , Dálnice D8
Aktuálně se děje
před 19 minutami
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
před 1 hodinou
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
před 2 hodinami
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
před 3 hodinami
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
před 4 hodinami
Zelenskyj dorazil do USA na setkání s Trumpem
před 4 hodinami
Co čeho může Trumpa dotlačit? V USA se obávají příjezdu Netanjahua
před 5 hodinami
Trump varuje Írán: Pokud se krize okamžitě nevyřeší, obnovíme útoky
před 5 hodinami
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
před 6 hodinami
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
před 7 hodinami
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
před 8 hodinami
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
před 9 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
před 9 hodinami
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
před 11 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
včera
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
včera
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
včera
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
včera
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
včera
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
včera
Policie řeší černou šelmu na Táborsku. Svědkyně natočila video
Nebezpečné zvíře se může vyskytovat na jihu Čech. Policisté za poslední dny přijali několik oznámení o černé kočkovité šelmě, jedna svědkyně dokonce natočila video. Lidé by proto měli být v regionu obezřetní při pohybu v přírodě.
Zdroj: Jan Hrabě