ČD na Silvestra omezí spoje, na Nový rok naopak vlaky posílí

Železniční provoz Českých drah (ČD) bude na Silvestra a brzy ráno 1. ledna slabší než v jiné sváteční dny. Odpoledne na Nový rok ale naopak dráhy vypraví desítky posilových vozů, které proti běžnému provozu budou mít tisíce míst k sezení navíc. Cestující by si přesto měli včas zajistit rezervace, protože se dá počítat s velkou obsazeností. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Na Silvestra ukončí ČD provoz na mnoha linkách brzy večer. Na nejfrekventovanějších tratích v okolí aglomerací pojedou poslední vlaky kolem 22:00.

Na Nový rok pak začne běžný sváteční provoz na většině tratí až kolem šesté nebo sedmé hodiny ranní. "Výjimkou jsou jen frekventované linky ve velkých aglomeracích, kde vyjedou první vlaky o něco dřív," uvedl mluvčí.

Dráhy ale vypraví na Silvestra několik tradičních zvláštních vlaků, které dovezou poutníky na půlnoční Novoroční mši na svatém Hostýnu na střední Moravě. Jedou například z Brna, Olomouce, Hodonína nebo z Bojkovic tak, aby dorazily do stanice Bystřice pod Hostýnem po 22:00. Zpět vyjedou po třetí hodině ranní.

Středočeši, kteří se rozhodnou oslavit příchod Nového roku v Praze, pak mohou využít časných ranních vlaků, které z pražského hlavního nádraží vyjedou okolo 02:30. Večerní a běžný ranní provoz ale bude slabší, než je tomu obvykle u svátečních dní. Omezení se týká i půlnočních regionálních vlaků.

Odpolední dopravu na Nový rok posílí několik desítek dodatečných vozů a také posilové spoje Pendolino, které pojedou na trase Praha - Ostrava - Praha 1. i 2. ledna. Z ostravského hlavního nádraží vyrazí tyto expresy v 19:19 a zastaví ještě v Ostravě-Svinově, Olomouci hl. n. a mimořádně také v Zábřehu na Moravě. Od 1. až do 7. ledna bude jezdit z Košic do Prahy také posilový noční expres EN Bohemia.

"Posilové vozy budou zařazeny i do dalších dálkových vlaků na většině linek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, ať už jde o spojení Ostravska, Valašska, Slovácka nebo Brna s Prahou nebo linky Jižní expres, Západní expres, Hradečan, Vltava a jiné," dodal mluvčí.

Související

Více souvisejících

České Dráhy železnice Silvestr Nový rok Vlaky doprava Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy