U dálnic přibudou další značky upozorňující na jízdu v protisměru. Dnes silničáři nainstalují 18 varovných tabulí a dalších 12 do příštího pátku. V následujících etapách, které budou postupovat po měsících, by se mělo dosáhnout cílového stavu přibližně 150 značek, řekl dnes novinářům ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Důvodem jsou časté situace, kdy řidiči najedou špatně na dálnici a ohrožují sebe i ostatní vozidla.
"Domnívám se, že pokud by tato značka měla zachránit jeden lidský život, udělali jsme toho hodně. A dál budeme pokračovat," uvedl ministr při instalaci jedné z tabulí na sjezdu z dálnice D5 u Berouna.
Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla přibudou značky na celé dálniční síti, dnes by to mělo být na dálnicích D1, D5, D8, D10 či D11. "Technicky jsme připraveni osazovat zhruba 30 značek měsíčně," dodal Rýdl.
Na 18 místech po celé republice dnes ŘSD osazuje značku STOP PROTISMĚR, dalších deset míst přibude do půlky června. Vybrána jsou ta nejkritičtější místa na českých dálnicích. Těmito značkami nechceme šetřit. I kdyby zachránily jen jeden lidský život, má to smysl! pic.twitter.com/cB95gEKQXi
— Vladimír Kremlík (@KremlikVladimir) 7. června 2019
První značky silničáři instalovali v březnu. Prvních sedm varovných tabulí osadili na čtyřech místech u dálnic D1, D2 a D6.
Jízda v protisměru je jedna z nejnebezpečnějších situací, která se může na dálnici přihodit. Policie ročně zaznamená 300 takových případů. Vážné následky měla například loňská nehoda Jana Kočky mladšího, který vjel na dálnici D11 na Nymbursku do protisměru a po několika kilometrech se čelně střetl s protijedoucím nákladním autem. Vozy začaly hořet, oba řidiči na místě zahynuli. Policie později uvedla, že v Kočkově těle bylo nalezeno významné množství alkoholu a drog.
Související
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku
Dálnice , Dopravní značky , Vladimír Kremlík
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
před 1 hodinou
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
před 2 hodinami
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
před 3 hodinami
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
před 3 hodinami
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
před 4 hodinami
Útoky slibované Trumpem přišly. Írán tvrdí, že opět uzavřel Hormuzský průliv
před 5 hodinami
K dešti se přidají bouřky, vyplývá z předpovědi počasí na dnešek
včera
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
včera
Malou propustili z nemocnice. Zítra už by měla opět šéfovat poslancům ANO
včera
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
včera
Policie objasnila vraždu novorozence na Sokolovsku. Matce hrozí až doživotí
včera
Zemřela Zdena Mašínová
včera
Útěk z vězení nevyšel. Zločinec si pobyt na Pankráci zřejmě prodlouží
včera
Deštivé počasí pokračuje. Meteorologové prozradili, kde má napršet nejvíc
včera
Napětí na Blízkém východě roste: Írán po nočních útocích zvažuje konec mírových jednání
včera
Parlamentní volby v Izraeli se blíží. Netanjahu potvrdil kandidaturu, jistotu výhry ale nemá
včera
Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí
včera
Ukrajinské střely Flamingo pronikly hluboko do ruského vnitrozemí, zasáhly továrnu na drony
včera
Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit
včera
Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje
V Severním Irsku vypukly násilné protiimigrační protesty, které vyvolaly výzvy krajně pravicových aktivistů v reakci na pondělní útok nožem. Dav, v němž se nacházeli maskovaní muži, v úterý večer zapaloval auta i domy a blokoval silnice v Belfastu a jeho okolí. K nepokojům došlo jen několik hodin poté, co k pouličním akcím vyzvali například Elon Musk nebo Tommy Robinson. Demonstranti mimo jiné unesli a zapálili autobus na Newtownards Road ve východním Belfastu, přičemž nad hořícími vozy v dalších čtvrtích musel hlídkovat policejní vrtulník.
Zdroj: Libor Novák