Praha - Evropská unie svým auditem na ministerstvu dopravy odhalila osm podezřelých velkých zakázek v hodnotě čtyři miliardy korun. V úterý o tom informovala Česká televize s tím, že pokud by vinou špatných výsledků v auditu Česko o peníze přišlo, mohly by peníze chybět na jiné dopravní projekty.
Jednou ze sporných zakázek je i před půl rokem otevřený okruh kolem Nymburka. Pět mostů, okružní křižovatka a šest kilometrů silnice stálo 1,3 miliardy korun – tedy o 400 milionů víc, než bylo v plánu.Pochybnosti Evropské unie mělo podle informací České televize vzbudit kromě nymburského obchvatu dalších sedm staveb. Všude se jedná o neobvykle drahé vícepráce. Ministerstvo dopravy ovšem tvrdí, že jeho stavební zakázky jsou v pořádku a vícepráce, byť je to pro unii nepochopitelné, jsou opravdu nezbytné.Zpráva evropského dvora auditorů ale ukazuje nejenom na drahé vícepráce, ale taky na podivné zadávání veřejných zakázek, tvrdí Česká televize. V unii je už déle známý případ kolínského železničního mostu. Jeho zvednutí o 70 centimetrů a možnost vyklápění stály 1,5 miliardy korun. Most má být dokončen letos v červnu. Oproti původním propočtům cena v soutěži vzrostla více než trojnásobně. Podle Ředitelství vodních cest to ale není nijak překvapivé. Změnily se prý požadavky na stavbu.Celkově Česko počítalo s tím, že od Evropské unie dostane 60 miliard korun. Pokud ale unie dotace zastaví, bude muset Česko chybějící peníze doplatit ze svého. Zkrátka by tak mohly přijít jiné dopravní projekty, třeba obchvaty, které mají obcím ulehčit od dopravní zátěže."V sázce je 140 milionů eur, jsou určené například na silnice, železnice – větší i menší projekty infrastruktury," zdůraznil mluvčí Evropské komise pro regionální rozvoj Ton van Lierop. Brusel nicméně zároveň uklidňuje – seškrtání dotací je až poslední krok. Teď stačí vyjasnit kritické zakázky přibližně za čtyři miliardy korun.Ministerstvo dopravy již minulý týden oznámilo, že pozastavilo žádosti o dotace u Evropské komise v rámci Operačního programu Doprava (OPD) v oblasti získávání peněz na výstavbu silnic, dálnic a na vodní dopravu. Stavařům bude ale ministerstvo peníze i nadále vyplácet.Zároveň ministerstvo oznámilo spuštění vlastního auditu, který potrvá přibližně půl roku. Stavby ale i nadále poběží. Projekty se tak budou financovat ze státního rozpočtu, ale pokud se žádosti neobnoví, Česko peníze od Evropské komise (EK) nedostane.Ministerstvo dopravy zatím podle České televize neví, kdy o peníze znovu požádá. Chce to ale stihnout do konce roku. Evropská unie oproti tomu čeká vysvětlení daleko dřív – už do prázdnin.
Související
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno před 1 hodinou
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
před 1 hodinou
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
před 2 hodinami
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
před 3 hodinami
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
před 4 hodinami
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
před 4 hodinami
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
před 6 hodinami
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
před 7 hodinami
V Hormuzském průlivu dochází od rána k útokům na lodě. Situace je nejhorší od roku 1990
před 8 hodinami
Česko obnovuje dotace pro Agrofert
před 8 hodinami
Ukrajina obnovila čerpání ropy ropovodem Družba na Slovensko
před 9 hodinami
Proč Trump prodloužil příměří s Íránem? Za vším může stát zmatený Chameneí
před 10 hodinami
Trump opět otočil, prodloužil příměří s Íránem. Je to lest, myslí si Teherán
před 11 hodinami
Výhled počasí do poloviny května. Sucho se má prohlubovat
včera
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
včera
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
včera
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
včera
První letošní tornádo bylo na Jičínsku. Meteorologové shánějí informace
včera
Vystrčil si stěžuje na nůž do zad od Babiše. Na Tchajwan poletí komerčním letem
včera
Alžbětu II. by dnešní svět znepokojoval, naznačil král Karel III.
Velkým dnem je dnešek pro Spojené království. Britové si totiž připomínají královnu Alžbětu, protože na úterý připadají její nedožité sté narozeniny. Její syn a současný král Karel III. v projevu při této příležitosti připomněl, jaká jeho matka byla.
Zdroj: Lucie Podzimková