Cestujících ve vlacích a autobusech dál ubývá, poptávka podle některých dopravců nyní klesla až na polovinu běžného zájmu. Pokles je viditelný především u studentů a školáků, postupně se však projevuje i u ostatních pasažérů. Dopravci proto omezí některé spoje, případně v nich sníží kapacitu. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Během jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.
Počet cestujících se v dopravě spolu se zpřísňováním vládních koronavirových opatření každým týdnem snižuje. České dráhy evidují nejvýraznější úbytek během víkendového provozu, například Arriva pak kvůli omezení škol zase v ranních a odpoledních hodinách pracovních dnů. Méně cestujících však jezdí v posledních dnech i večer, kdy se projevuje zavření restaurací a kulturních podniků. Dopravci navíc upozorňují, že s ohlášením dalších omezení bude pokles dál pokračovat. Tak razantní úbytek jako na jaře by však nastat zatím neměl.
Dopravci proto plánují postupné omezování některých spojů. "Monitorujeme aktuální vytíženost spojů a jednáme s objednateli ohledně dalšího postupu," řekla ČTK mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Státní dopravce zatím omezil několik komerčních spojů, případně je nahradil jinými. Po dohodě s ministerstvem dopravy pak zkrátil řadu dalších vlaků o jeden až dva vozy.
RegioJet chce podle mluvčího Aleše Ondrůje zachovat co největší rozsah provozu, i přesto však v následujících dnech některé spoje omezí. Mělo by jít zejména o spoje v okrajových částech dne. Dopravce očekává, že s dalším zpřísňováním opatření bude i klesat počet cestujících.
Arriva chystá omezení především komerčních autobusových linek. První změny na linkách z Teplic do Prahy a mezi Olomoucí, Přerovem a Brnem udělá ve středu. Reaguje tak na zavření škol a úbytek cestujících studentů. O linkách objednávaných státem nebo kraji rozhodnou úřady, podle mluvčího Jana Holuba však bude především záležet na dalším vývoji situace.
Všichni dopravci se zároveň snaží udržet zájem cestujících pomocí bezpečnostních opatření ve vozech. Pokračují tak v pravidelném čištění a dezinfikování vlaků a autobusů.
Související
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
doprava , České Dráhy , regiojet , Arriva , Dopravci , železnice
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 1 hodinou
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 2 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 3 hodinami
Politico: Orbán funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 3 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 4 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 6 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
včera
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
včera
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
včera
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
včera
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
včera
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
Evropská unie je podle slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) mimořádně oslabená a ohrožená. Přesto s ní chce i nadále řešit situaci kolem ropovodu Družba, jímž už téměř měsíc neproudí ropa z východu.
Zdroj: Lucie Podzimková