Zpoplatnit dalších 380 kilometrů silnic první třídy plánuje ministerstvo dopravy. Uvedl to dnes server Deník.cz na základě vyjádření ministerstva. Podle úřadu to státu vynese na mýtném ročně 400 milionů korun navíc. V současnosti je v Česku zpoplatněno celkem přes 2400 kilometrů dálnic a silnic první třídy. Loni se na mýtném vybralo přes 11,5 miliardy korun.
Ministerstvo už podle mluvčího úřadu Tomáše Lukašíka projednalo změny s Asociací krajů a jednotlivými regiony. "Základním kritériem výběru byly především dostatečné intenzity provozu, při kterých by náklady na zpoplatnění nepřesáhly 15 procent vybraného mýta," sdělil serveru mluvčí ministerstva. Nově zpoplatněny mají být podle serveru úseky silnic I/16 Mladá Boleslav - Řevničov, I/22 Klatovy - Vodňany, I/27 Plzeň - Klatovy, I/34 Havlíčkův Brod - Svitavy a I/38 Jihlava - Znojmo - státní hranice. "Konečnou podobu vyhlášky zveřejníme, až bude finální shoda na její podobě," uvedl Lukašík.
Stát předpokládá, že rozšíření mýtného na další úseky vynese ročně stovky milionů korun navíc. Ministerstvo si od změny slibuje také to, že řidiči nebudou nezpoplatněné úseky silnic upřednostňovat na úkor zpoplatněných. "Nemůžeme popřít, že to jistě ze začátku bude nápor na naši regionální síť. Nicméně již v minulosti se ukázalo, že sice při takovýchto opatřeních řidiči hledají náhradní trasy, ale nakonec se vždy vrátí na hlavní tahy," řekla serveru Jitka Svatošová, mluvčí Kraje Vysočina, kterým procházejí dva ze zmíněných úseků.
Dopravci návrh kritizují a chtějí o něm ještě s vládou jednat. Rozšíření mýta se podle nich odrazí na cenách zboží. "Komplikuje nám to život, kdy nakonec bude bit i koncový spotřebitel," řekl serveru mluvčí sdružení nákladních vozidel a kamionů Česmad Bohemia Martin Felix.
22. září 2023 10:08
Nehodě autobusu zabránil duchapřítomný řidič. Policie hledá svědky
Související

Ojeté auto stojí nejčastěji 200 tisíc. Bazary registrují rekordy, Škoda ztratila odchodem z Ruska

Dover musí rozšířit kapacity. Po brexitu začaly „nepřijatelné“ fronty, říká šéf přístavu
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Polsko čelí další diplomatické roztržce. Scholz žádá vysvětlení kauzy s prodejem víz
před 19 minutami

Amazon vyzývá Google a Microsoft v závodě o AI. Zainvestuje 4 miliardy dolarů do Anthropicu
před 28 minutami

Aligátor zabíjel na Floridě. Zvíře z vody zaútočilo na bezdomovkyni
před 32 minutami

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu
před 48 minutami

Masivní stávka v Hollywoodu se blíží ke konci. Studia a scénáristé mají dohodu na dosah ruky
před 1 hodinou

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk
před 2 hodinami

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony
před 2 hodinami

Londýnští policisté se po zabití mladíka houfně vzdávají střelných zbraní
před 2 hodinami

Rusko po incidentu v Karabachu ztrácí spojence. Pašinjan chce přijmout zatykač na Putina
před 3 hodinami

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu
před 4 hodinami

Itálie kritizuje Německo za financování záchrany migrantů na moři
před 4 hodinami

K nám ne, přes nás ano. Polsko připravilo tranzitní koridory pro ukrajinské obilí, samo ho nechce
před 4 hodinami

Počasí přinese tento týden oteplení, ale jen krátkodobé
včera

Uvidíme do počátků Sluneční soustavy? Sonda OSIRIS-REx přivezla vzorky z planetky Bennu
včera

Vysídlování Náhorního Karabachu začíná. Do Arménie chce odejít 120 tisíc lidí
včera

Polsko buduje nejsilnější pozemní armádu v Evropě, prohlásil ministr obrany
včera

V Kosovu zaútočily desítky profesionálně vycvičených ozbrojenců. Policie je obklíčila
včera

Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
včera

Papež František nepřímo zkritizoval Polsko: Není správné si zahrávat s utrpením Ukrajinců
včera
Válek chce další novelu zákoníku práce. Počítá, že schválené navýšení přesčasů zruší
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek společně s ministrem práce Marianem Jurečkou a poslancem Vítem Kaňkovským plánují předložit do Poslanecké sněmovny novelu zákoníku práce, která by zrušila nedávno schválené navýšení přesčasové práce pro lékaře.
Zdroj: Libor Novák