Zájem o cestování vlakem opět roste, dopravci před Vánocemi posílí spoje

Zájem o cesty vlakem znovu roste, v současnosti je poptávka u Českých drah kolem 40 procent oproti normálu, růst cestujících hlásí i RegioJet. V listopadu přitom jezdila vlaky skoro pětina obvyklého počtu cestujících. Dopravci proto začnou před Vánocemi postupně posilovat dopravu. Velký zájem cestujících je zejména o vlaky z Prahy na Slovensko. Vyplývá to z informací dopravců.

Od 13. prosince začne platit nový jízdní řád, kromě ještě platných koronavirových omezení ovšem velké změny v provozu nenabídne. České dráhy přidají spoj do Polska.

K postupnému obnovování dopravy dopravce přiměla zvyšující se poptávka cestujících. Spolu s uvolňováním vládním opatření se totiž s otevřením škol i obchodů vracejí i cestující do vlaků, zejména pak ve špičkách. Před Vánocemi lze navíc očekávat tradiční prudký růst poptávky, některé spoje jsou vyprodány už nyní. Rozsah obnovování dopravy bude i přesto dál závislý na vývoji epidemiologické situace.

České dráhy během podzimu dočasně zrušily desítky dálkových i regionálních spojů. O obnovení některých z nich nyní jednají s úřady. Vedle toho dráhy jednají i se zahraničními partnery na obnovení některých mezistátních spojů. Před Vánocemi tak zmírní omezení zejména na linkách na Slovensko, a během špičky rozšíří spojení z Prahy do Košic. Od nového jízdního řádu se vrátí do původní trasy také jeden spoj do Bratislavy.

Dráhy se také připravují na nový jízdní řád, velké změny však nenastanou. Do provozu přibude nový spoj z Bohumína do Polského Lublinu a vlak z Prahy do Krakova bude nově pokračovat až do Přemyšle u ukrajinských hranic. Větší změny v provozu lze očekávat až od dubna, kdy začne rozsáhlá výluka na úsecích Ústí nad Orlicí-Choceň a Velim-Pečky. Celkem budou dráhy, v případě že do provozu opět nebude zasahovat ve velkém krize, denně vypravovat v průměru 6900 vlaků.

RegioJet začíná s postupným obnovováním už nyní, od 13. prosince pak chce fungovat v téměř plném provozu. Nejprve od pátku vrátí do provozu jeden obousměrný spoj mezi Prahou a Ostravskem. Vedle toho v pátek na trase vypraví i posilový spoj navíc. Od začátku platnosti nového jízdního řádu by pak měly v úseku jezdit takřka všechny obvyklé vlaky dopravce. Během Vánoc bude RegioJet dopravu dále posilovat, mezi Prahou a Košicemi tři spoje denně. Některé vlaky v tomto období jsou už nyní vyprodány, dopravce proto bude nasazovat i posilové vozy.

RegioJet bude v následujících dnech obnovovat i svou autobusovou dopravu. Spoje přidá například na lince mezi Prahou a Libercem, dále z hlavního města do Chomutova, Českého Krumlova a Znojma nebo z Brna do Zlína.

Související

Více souvisejících

České Dráhy železnice Vlaky regiojet doprava Vánoce

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 4 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 5 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 9 hodinami

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy