Zájem o cestování vlakem opět roste, dopravci před Vánocemi posílí spoje

Zájem o cesty vlakem znovu roste, v současnosti je poptávka u Českých drah kolem 40 procent oproti normálu, růst cestujících hlásí i RegioJet. V listopadu přitom jezdila vlaky skoro pětina obvyklého počtu cestujících. Dopravci proto začnou před Vánocemi postupně posilovat dopravu. Velký zájem cestujících je zejména o vlaky z Prahy na Slovensko. Vyplývá to z informací dopravců.

Od 13. prosince začne platit nový jízdní řád, kromě ještě platných koronavirových omezení ovšem velké změny v provozu nenabídne. České dráhy přidají spoj do Polska.

K postupnému obnovování dopravy dopravce přiměla zvyšující se poptávka cestujících. Spolu s uvolňováním vládním opatření se totiž s otevřením škol i obchodů vracejí i cestující do vlaků, zejména pak ve špičkách. Před Vánocemi lze navíc očekávat tradiční prudký růst poptávky, některé spoje jsou vyprodány už nyní. Rozsah obnovování dopravy bude i přesto dál závislý na vývoji epidemiologické situace.

České dráhy během podzimu dočasně zrušily desítky dálkových i regionálních spojů. O obnovení některých z nich nyní jednají s úřady. Vedle toho dráhy jednají i se zahraničními partnery na obnovení některých mezistátních spojů. Před Vánocemi tak zmírní omezení zejména na linkách na Slovensko, a během špičky rozšíří spojení z Prahy do Košic. Od nového jízdního řádu se vrátí do původní trasy také jeden spoj do Bratislavy.

Dráhy se také připravují na nový jízdní řád, velké změny však nenastanou. Do provozu přibude nový spoj z Bohumína do Polského Lublinu a vlak z Prahy do Krakova bude nově pokračovat až do Přemyšle u ukrajinských hranic. Větší změny v provozu lze očekávat až od dubna, kdy začne rozsáhlá výluka na úsecích Ústí nad Orlicí-Choceň a Velim-Pečky. Celkem budou dráhy, v případě že do provozu opět nebude zasahovat ve velkém krize, denně vypravovat v průměru 6900 vlaků.

RegioJet začíná s postupným obnovováním už nyní, od 13. prosince pak chce fungovat v téměř plném provozu. Nejprve od pátku vrátí do provozu jeden obousměrný spoj mezi Prahou a Ostravskem. Vedle toho v pátek na trase vypraví i posilový spoj navíc. Od začátku platnosti nového jízdního řádu by pak měly v úseku jezdit takřka všechny obvyklé vlaky dopravce. Během Vánoc bude RegioJet dopravu dále posilovat, mezi Prahou a Košicemi tři spoje denně. Některé vlaky v tomto období jsou už nyní vyprodány, dopravce proto bude nasazovat i posilové vozy.

RegioJet bude v následujících dnech obnovovat i svou autobusovou dopravu. Spoje přidá například na lince mezi Prahou a Libercem, dále z hlavního města do Chomutova, Českého Krumlova a Znojma nebo z Brna do Zlína.

Související

Více souvisejících

České Dráhy železnice Vlaky regiojet doprava Vánoce

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan budí zájem Američanů, ukázaly to hry Invictus Games

Harry a Meghan se po odchodu z britské královské rodiny usadili v rodné zemi bývalé herečky, tedy ve Spojených státech amerických. Jak se ukazuje, mnozí Američané, včetně těch nejmladších, je přijali za své. Potvrdilo to i setkání amerických školáků s hvězdným párem během nedávných Invictus Games. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

Američané chtějí Varšavě pomoci s modernizací armády. Nabízí miliardovou půjčku

Spojené státy americké nabídly Polsku, které pracuje na nahrazení zbraní sovětské výroby předaných do rukou ukrajinských ozbrojených sil moderní technikou, půjčku ve výši dvou miliard dolarů. Varšava by měla peníze využít na modernizaci polské armády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy