Žákům začaly letní prázdniny, řidičům nejrizikovější období roku

Letní prázdniny jsou dlouhodobě nejrizikovějším obdobím roku na silnicích. V posledních deseti letech zemřelo během července a srpna při dopravních nehodách v průměru 122 lidí, což je pětina všech usmrcených za celý rok. Zároveň je to během roku nejvíce. Letošní vývoj dopravních nehod je navíc už před prázdninami nejhorší za posledních šest let. Upozornilo na to Centrum dopravního výzkumu (CDV). Ministerstvo dopravy i kvůli tomu připravuje nový bodový zákon.

Podle statistik jsou během letních prázdnin častější smrtelné nehody oproti jiným měsícům v důsledku nedání přednosti v jízdě nebo jízdy po nesprávné straně vozovky. To podle CDV má často spojitost s únavou z dlouhé cesty, horka či špatným odhadem řidičů vlastních sil. Naopak méně častější jsou nehody kvůli nepřiměřené rychlosti. I tak ovšem jde o suverénně nejčastější příčinu úmrtí na českých silnicích.

Varování při začátku letních prázdnin je o to důraznější, že letošní statistiky nehodovosti do konce května jsou nejhorší od roku 2016. Na silnicích za prvních pět měsíců zemřelo 182 lidí. Letošní tragická bilance může podle expertů souviset s rozvolněním koronavirových opatření. "Nejenom v České republice, ale i v dalších státech Evropské unie evidujeme po uvolnění covidových omezení citelný nárůst počtu obětí dopravních nehod," řekl vedoucí Besipu Tomáš Neřold. Zásadní podíl na zvýšené nehodovosti má podle něj jízda nepřiměřenou rychlostí, nepozornost řidičů nebo nepoužívání bezpečnostních pásů.

"Pohled do letošních statistik dopravních nehod zatím není zrovna optimistický. Letní prázdniny, které právě začínají, jsou přitom na silnicích nejrizikovějším obdobím. V nejbližší době chci předložit vládě nový bodový systém, který snad přibrzdí piráty silnic. Být na sebe ohleduplnější, nespěchat, předvídat, jezdit odpočatí a zbytečně neriskovat můžeme už dnes,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

I kvůli vysoké nehodovosti připravuje ministerstvo dopravy nový bodový systém. Ten by měl podle Kupky být přehlednější a jednodušší, fungovat v něm budou tři sazby přestupků za dva, čtyři a šest bodů. Počítá zejména se zpřísněním sankcí za závažnější přestupky, snížit by naopak měl postihy u méně závažných porušení. Jednou z novinek by měla být také možnost získání řidičského průkazu po dovršení 17 let. Ti by mohli do dosažení plnoletosti na silnice pod dohledem zkušených lektorů či řidičů. Změny by měly začít platit od roku 2024.

Související

Více souvisejících

doprava

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy