Brno - Ústavní soud (ÚS) se zastal vězně, který čelil exekuci a nemohl zacházet s příjmem z invalidního důchodu. ÚS zakázal Vězeňské službě – Věznici Karviná pokračovat v porušování základního práva na ochranu vlastnictví a na pokojené užívání majetku stěžovatele a přikázal jí, aby stěžovateli umožnila disponovat s jednou polovinou peněžních prostředků zaslaných mu na účet vedený věznicí
Soud by měl stanovit nezabavitelnou část, kterou pak vězeň bude moci využít třeba na doplatky na léky.
ÚS výslovně neřekl, kolik peněz vězni zůstane. "Nemůžu říct, jak moc si pomůže, každopádně mu nevznikne nárok na to, aby se exekuce úplně zastavila, její výkon ale bude probíhat v jiném rozsahu," řekl při vyhlášení nálezu soudce zpravodaj Jan Musil.
Muž si odpykává 11 let za pokus o vraždu. Při konfliktu v restauračním zařízení pobodal soka nožem. V trestním řízení mu vznikl dluh vůči státu v celkové výši asi 95.000 korun, většinu tvoří náklady právního zastoupení ex offo. V době podání stížnosti byl muž ve věznici v Karviné.
Stát začal vymáhat dluh v exekuci. Muž neměl žádné prostředky kromě invalidního důchodu, který mu přicházel na takzvané konto úložek. Jde o depozitní účet, který vede věznice. Právní úprava je poměrně složitá, peníze se dělí ještě podle účelu, například na kapesné nebo na prostředky na léky.
Podle ÚS není možné, aby všechny peníze mířily na umoření dluhu. "Ohledně strhávání peněžních prostředků došlých osobě do výkonu trestu odnětí svobody do věznice je třeba předně uvést, že Vězeňské službě sice nepřísluší zkoumat, z jakého zdroje pocházejí peněžní prostředky, je však povinna při výkonu trestu odnětí svobody postupovat v souladu se zákonem o výkonu trestu odnětí svobody a toliko v jeho mezích. Sama skutečnost, že vykonatelný exekuční příkaz nezohledňuje specifická ustanovení upravující výkon trestu odnětí svobody, věznici takové povinnosti nezbavuje," uvedl usoud.cz.
Související
Smlouvu s Vatikánem nelze ratifikovat, rozhodl Ústavní soud
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
Ústavní soud ČR , Věznice , Exekuce , důchody , justice
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 1 hodinou
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 1 hodinou
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 2 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 3 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 4 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 5 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
včera
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
včera
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
včera
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
včera
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
včera
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
včera
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
Spojené státy americké a Írán obdržely návrh na příměří. Boje by se mohly zastavit už dnes, přičemž by se zároveň otevřel Hormuzský průliv. Informovala o tom agentura Reuters. S plánem přichází Pákistán, který návrh v noci na pondělí předložil oběma stranám konfliktu.
Zdroj: Lucie Podzimková