Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) by chtěla na dnešní koaliční radě s hnutím ANO dospět k dohodě o zvýšení důchodů a o zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku. Podle ní začíná vládu tlačit čas, pokud chce stihnout přijmout všechny potřebné legislativní změny včas. Maláčová to řekla novinářům při příchodu na jednání vlády, které koaliční radě předchází. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je na rozhodnutí čas a je třeba na důchody "společně hledat 7,5 miliardy korun". Maláčová podle něj musí ukázat, že v resortu šetří.
Babiš před koaličním jednáním připomenul, že s návrhy úspor v jednotlivých resortech zatím přišli pouze ministři za ANO.
Maláčová chce penzistům přidat 900 korun, podle Babiše to není v rozporu s jeho míněním. "Mne paní Maláčová nemusí přesvědčovat, protože já jsem těch 900 korun navrhoval v lednu. Debata je o tom, aby všichni přispěli k šetření," uvedl Babiš.
Markétě a Petrovi je šestatřicet. Mají spolu tříletou Emu, ale s dalším dítětem váhají. Proč? Více zde: https://t.co/zhsIgVZ3LQ
— Jana Maláčová (@JMalacova) 18. března 2019
ANO prosazuje zvýšení důchodů o 750 korun, řekla novinářům ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Hájila tak postoj ministerstva financí. "Je velmi nedůstojné handrkovat se o 150 korun. Myslím, že se shodneme všichni na tom, že vyšší důchody si naši senioři zaslouží," uvedla Maláčová s tím, že důchody nyní nedosahují 40 procent průměrné mzdy.
Podle Maláčové je třeba debatu o zvýšení důchodů rychle uzavřít, aby bylo možné připravit příslušné změny zákonů. "Aby se nestala situace, která byla minulý rok, že když to vrátil Senát, tak se musela v srpnu svolávat mimořádná schůze (Sněmovny), aby se všechno stihlo," uvedla.
Maláčová také chce urychleně dosáhnout dohody o tom, kdo všechno bude mít nárok na čerpání vyššího rodičovského příspěvku, který by měl od příštího roku vzrůst na 300.000 z nynějších 220.000 korun. Ministerstvo práce prosazuje, aby dodatečnou částku mohli čerpat všichni rodiče, jejichž dítě nedosáhlo čtyř let. Podle Maláčové by při jiném nastavení systému hrozilo jeho napadení u soudu.
Dohodu o řešení rodičovské by Maláčová chtěla najít dnes. "Je opravdu nejvyšší čas to vyslat do legislativního procesu, aby se to stihlo připravit," řekla. Podle ní řada rodičů kvůli nejistotě, zda budou moct dodatečné peníze čerpat, prodlužuje dobu na rodičovské, což ministryně v době nedostatku pracovních sil nepovažuje za žádoucí.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Exministryně Maláčová odchází z vrcholné politiky
Jana Maláčová (ČSSD) , rodičovský příspěvek , důchody , Andrej Babiš , hnutí ANO
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 1 hodinou
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
včera
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
včera
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
včera
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
včera
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
včera
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
včera
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
Do Česka se v následujících dnech vrátí tropické počasí, které bude úřadovat i během prvního srpnového víkendu. Maxima se budou blížit čtyřicítce, než přijde ochlazení. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě