Ministerstva se dohodla na definici zranitelného zákazníka kvůli podpoře od státu na energie

Ministerstva se dohodla na definici zranitelného zákazníka kvůli podpoře od státu na energie. Dohodu má koalice od úterý. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU- ČSL). Definici zranitelného zákazníka mělo podle dřívějších informací připravit ve spolupráci s resortem práce ministerstvo průmyslu kvůli využívání úsporného tarifu.

Mluvčí ministerstva práce Eva Davidová dnes ČTK řekla, že resort průmyslu po úterní dohodě lídrů pětikoalice návrh legislativní úpravy také dokončí a předloží.

"Máme po včerejšku (úterku) dohodu na definici zranitelného zákazníka tak, aby v té definici byla nejenom otázka odpojení lidí, aby zranitelné skupiny nebyly úplně jednoduše odpojitelné. Bylo by tam i zmocnění pro vládu, že by pro tyto skupiny například v rámci stropování mohly být lepší podmínky, vyšší míra podpory," uvedl Jurečka. Podle něj by se vyšší podpora s vyšším stropem mohla týkat třeba zdravotně postižených, kteří se neobejdou bez přístrojů s vysokou spotřebou energie.

O podporu lidí na dýchacích a jiných přístrojích kvůli zdražování energií žádala Národní rada osob se zdravotním postižením poprvé v lednu, poté opakovaně. Navrhovala, aby se těmto handicapovaným výrazněji zvedl příspěvek na mobilitu. Doporučovala vyplácet jim 3000 korun měsíčně. Sněmovna by nyní měla projednávat vládní novelu, která dávku na mobilitu pro lidi s průkazem ZTP či ZTP/P zvedá z nynějších 550 na 900 korun měsíčně. Těm, kteří potřebují podporu přístrojů, předloha podporu ale jinak neupravuje. Opoziční ANO navrhovalo zvednout příspěvek na mobilitu všem na 2000 korun měsíčně.

Podle Jurečky je pro řešení situace lidí na přístrojích možná vedle jejich zařazení mezi zranitelné zákazníky s lepšími podmínkami ale i možnost zvýšit jim dávku právě v projednávané novele. Vyšší pomoc by jim zajistil případný pozměňovací návrh. "Jsme připraveni mít dvě cesty," řekl Jurečka.

Podle dřívějších vyjádření vládních politiků měl mít zranitelný zákazník nárok na energie za nižší cenu. Už v polovině května na jednání sněmovního sociálního výboru jeho šéf Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) řekl, že se definice takového klienta řeší v souvislosti s úsporným tarifem a ministerstvo průmyslu o ní jedná i se zástupci ČEZ či institucí. Vláda se chystá svůj úsporný tarif upravit. Měl by být adresnější a pomoc by měla cílit víc na potřebné. Jurečka médiím už dřív řekl, že zranitelný zákazník by měl na podporu mít nárok automaticky. V rozhovoru pro server iDNES.cz pak před nedávnem uvedl, že by tyto osoby stanovil obchodník a upozornil stát na to, že by mohly mít s úhradou problémy.

Na zranitelné zákazníky se před časem zaměřil úřad práce. Vybral je z lidí, kteří zůstávali u dodavatelů poslední instance (DPI) a kterým hrozilo odpojení od elektřiny či plynu. Generální ředitel úřadu Viktor Najmon tehdy upřesnil, že to bylo asi tisíc ohrožených osob.

Související

Marian Jurečka

Jurečka diskutoval s odbory, zaměstnavateli a velvyslancem. Věří v posun v Nexenu

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes odpoledne posunou jednání o mzdách v továrně Nexen Tiren na Lounsku, kde od minulého týdne stávkuje část zaměstnanců. Napsal to na twitteru. Ráno telefonoval s vedením jihokorejské továrny, poté se setkal se zástupci odborů a také s korejským velvyslancem. 

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) Energetika

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Univerzita Karlova

Univerzita Karlova utvořila komisi, která má řešit podezření na obtěžování studentek

Na Univerzitě Karlově z rozhodnutí rektorky Mileny Králíčkové vznikla podle mluvčího UK Václava Hájka komise, která má doporučit další postup ohledně podezření na obtěžování studentek Fakulty humanitních studií ze strany některých vyučujících. Rada Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR na webu uvedla, že se podezřením z nevhodného chování ředitele ústavu Miroslava Vaňka a jeho zástupce Pavla Mückeho vůči studentkám zabývala v pondělí a příští týden ho bude řešit s dozorčí radou ústavu. 

Aktualizováno před 34 minutami

Aktualizováno před 35 minutami

Aktualizováno před 37 minutami

Marian Jurečka

Jurečka diskutoval s odbory, zaměstnavateli a velvyslancem. Věří v posun v Nexenu

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes odpoledne posunou jednání o mzdách v továrně Nexen Tiren na Lounsku, kde od minulého týdne stávkuje část zaměstnanců. Napsal to na twitteru. Ráno telefonoval s vedením jihokorejské továrny, poté se setkal se zástupci odborů a také s korejským velvyslancem. 

před 39 minutami

Aktualizováno před 51 minutami

Jiří Pospíšil

Pražská TOP 09 schválila vznik magistrátní koalice Spolu, Pirátů a STAN

Krajský výbor pražské TOP 09 na svém zasedání v pondělí večer schválil vznik koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN na pražském magistrátu. Hlasování bylo jednomyslné. O návrhu koaliční smlouvy bude ještě jednat a hlasovat zastupitelský klub. ČTK to dnes řekl místopředseda pražské TOP 09 Michal Hroza. 

před 56 minutami

Zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

V Česku loni stoupl počet majitelů zbrojních průkazů i zbraní

V Česku v loňském roce stoupl počet majitelů zbrojních průkazů i počet registrovaných a ohlášených zbraní. Zbrojní průkaz mělo loni 314.039 lidí, což je o 5049 více než v roce 2021. Počet nahlášených zbraní stoupl o 53.281 na 989.348. Údaje dnes ČTK poskytla mluvčí policejního prezidia Irena Pilařová.

před 1 hodinou

Olympiáda, ilustrační fotografie.

ČUS je zásadně proti Rusům a Bělorusům na OH, vyzvala ČOV k tvrdému postupu

Česká unie sportu (ČUS) je zásadně proti startu sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži. Apeluje na Český olympijský výbor (ČOV), aby se proti úvahám Mezinárodního olympijského výboru (MOV) jednoznačně vymezil. Vyplývá to z vyjádření Rady ČUS, které unie poskytla ČTK. ČOV už svůj nesouhlas vyjádřil.

před 1 hodinou

CZK

Kurz eura ke koruně: Česká měna oslabila i vůči dolaru

Koruna na začátku nového týdne oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Na euro ztratila proti pátečnímu podvečeru devět haléřů a v pondělí kolem 17:00 se prodávala za 23,85 Kč/EUR. Vůči dolaru oslabila česká měna o 33 haléřů na 22,22 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Letiště Václava Havla Praha

Na Ruzyni se loni řešilo o 42 procent méně porušení předpisů. Ubylo převozů drog

Celníci z pražského Letiště Václava Havla loni řešili zhruba o dvě pětiny méně porušení předpisů o vývozu a dovozu oproti roku 2021. Výrazně ubylo převozů drog nebo falšovaného zboží. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes zveřejnili ruzyňští celníci. Právě drogy a falšované výrobky známých značek tvoří většinu nelegální přepravy zboží. K poklesu mohla přispět prevence a dosavadní důsledné kontroly, řekla ČTK mluvčí celníků Šárka Miškovská.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Tržby v malooobchodě loni klesly, v prosinci pokles zpomaloval

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly, pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

před 2 hodinami

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakousko a dalších sedm zemí chce lepší ochranu vnějších hranic EU

Rakousko a dalších sedm zemí včetně Slovenska požaduje více unijních opatření na ochranu vnějších hranic EU, rychlejší vyhošťování migrantů a novou readmisní dohodu se třetími státy o vracení neúspěšných žadatelů a azyl. Informuje o tom dnes agentura APA, podle níž se vrcholní představitelé těchto zemí s požadavky obrátili dopisem na šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a předsedu Evropské rady Charlese Michela. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čínský špionážní balón nad USA

USA vyzvedly z moře část trosek balónu. Čínu podezírají ze špionáže

Americká armáda vyzvedla část trosek čínského balonu, který v sobotu sestřelil americký stíhací letoun nad americkými teritoriálními vodami. Podle agentury AFP to v pondělí řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Spojené státy se budou snažit najít co nejvíce zbytků balonu, aby mohly určit jeho špionážní schopnosti. Vrátit trosky balonu Číně nemá Washington v úmyslu, dodal Kirby.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Masarykova univerzita, ilustrační fotografie.

Policie se zabývá děním na pedagogické fakultě v Brně. Vznikla i petice

Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně se dohodla na rozvázání pracovního poměru s jedním z učitelů podezřelých z nevhodného chování ke studentkám. Rektor Martin Bareš nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení jednotlivých předmětů od roku 2019 do současnosti. Podle tiskové zprávy univerzity bude kontrola hotová do konce února. Hodnocení jsou anonymní a mohou ukázat na další případy nevhodného chování.

před 3 hodinami

Válka na Ukrajině: Rusové se přeskupují, soustředí se na pět obcí

Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u Kupjansku, Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Novopavlivky na východě Ukrajiny, uvedl dnes ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. Ten zároveň hlásí za uplynulý den odražení ruských útoků u desítky obcí v Luhanské a Doněcké oblasti, včetně Bachmutu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy