Navýšení rodičovského příspěvku? Ve skutečnosti rodiny přijdou až o desetitisíce korun

Navýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun provází řada komplikací. Některé rodiny totiž o část slíbeného příspěvku zřejmě přijdou, a nepůjde o malé peníze. Ztratit mohou až desetitisíce korun.

Problém se týká domácností, kde dítě oslaví čtvrté narozeniny. Řada z nich si podle webu Rozhlasu prodloužila délku čerpání až v prosinci, a další změnu můžou udělat až za čtvrt roku.

Své o tom ví například Barbara Nácovská. Ta řešila prodloužení rodičovského příspěvku na svého tříletého syna a předpokládala, že když si ke konci roku natáhne dobu čerpání, v lednu si na úřad zajde upravit částku, která jí bude chodit na účet.

Ve skutečnosti to ale nejde, nebude si tak moci vybrat celých 80 tisíc a zvýšit rodičovskou si může až od února. "Tudíž tam bude asi nějaká ztráta deseti, možná dvaceti tisíc," přiznala. Takto přijdou o peníze tisíce českých rodin.

!Chyba je jednoznačně na straně ministerstva práce a sociálních věcí, protože celou záležitost nedostatečně komunikovalo, ale také je samozřejmě chybou, že vláda takovou dobu s novelou otálela a bohužel to dopadne na evidentně tisíce rodičů, kteří tedy neměli tu informaci a nevěděli, že je nutné tu změnu učinit dříve než až teď na konci roku," řekla Radiožurnálu předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Stejný názor mají i Piráti, jejich místopředsedkyně Olga Richterová dokonce tvrdí, že ani pracovníci úřadu práce neví, co je vlastně čeká. Podle mluvčího resortu práce a sociálních věcí Matouše Hrušky ale byla informovanost rodin dostatečná.

Konaly se besedy na úřadech práce, resort odpovídal lidem na facebooku i v médiích a lidé mohli své dotazy zasílat i přímo ministerstvu. Přesto se najde nemalý počet těch, kteří na celé navýšení rodičovské nedosáhnou.

Související

Ministerstvo práce

Říká se, že je to základ státu. Ministerstvo chystá novou strategii rodinné politiky

Ministerstvo práce připravuje novou strategii rodinné politiky s opatřeními do roku 2030. Resort pod vedením lidovců se v ní chce zaměřit na ocenění rodin, podporu jejich stability a vztahů, finanční zajištění i dosažení "demografické stability". Připravované cíle představili dnes na tiskové konferenci ministr práce Marian Jurečka, jeho náměstkyně Šárka Jelínková a vrchní ředitelka sekce rodinné politiky Zdislava Odstrčilová (všichni KDU-ČSL). 
Olga Richterová (Piráti)

V koalici se rýsuje shoda na zvýšení rodičovské, naznačila Richterová

Většina koaličních stran je pro navýšení rodičovské. Jak by se celková částka mohla upravit a odkdy, není zatím jasné. Novinářům to dnes řekla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Piráti prosazují nejen zvednutí dávky, ale i pravidelnou valorizaci. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po jednání kabinetu řekl, že návrh růstu rodičovského příspěvku předloží. 

Více souvisejících

rodičovský příspěvek rodina, děti, těhotenství

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy