Navýšení rodičovského příspěvku? Ve skutečnosti rodiny přijdou až o desetitisíce korun

Navýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun provází řada komplikací. Některé rodiny totiž o část slíbeného příspěvku zřejmě přijdou, a nepůjde o malé peníze. Ztratit mohou až desetitisíce korun.

Problém se týká domácností, kde dítě oslaví čtvrté narozeniny. Řada z nich si podle webu Rozhlasu prodloužila délku čerpání až v prosinci, a další změnu můžou udělat až za čtvrt roku.

Své o tom ví například Barbara Nácovská. Ta řešila prodloužení rodičovského příspěvku na svého tříletého syna a předpokládala, že když si ke konci roku natáhne dobu čerpání, v lednu si na úřad zajde upravit částku, která jí bude chodit na účet.

Ve skutečnosti to ale nejde, nebude si tak moci vybrat celých 80 tisíc a zvýšit rodičovskou si může až od února. "Tudíž tam bude asi nějaká ztráta deseti, možná dvaceti tisíc," přiznala. Takto přijdou o peníze tisíce českých rodin.

!Chyba je jednoznačně na straně ministerstva práce a sociálních věcí, protože celou záležitost nedostatečně komunikovalo, ale také je samozřejmě chybou, že vláda takovou dobu s novelou otálela a bohužel to dopadne na evidentně tisíce rodičů, kteří tedy neměli tu informaci a nevěděli, že je nutné tu změnu učinit dříve než až teď na konci roku," řekla Radiožurnálu předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Stejný názor mají i Piráti, jejich místopředsedkyně Olga Richterová dokonce tvrdí, že ani pracovníci úřadu práce neví, co je vlastně čeká. Podle mluvčího resortu práce a sociálních věcí Matouše Hrušky ale byla informovanost rodin dostatečná.

Konaly se besedy na úřadech práce, resort odpovídal lidem na facebooku i v médiích a lidé mohli své dotazy zasílat i přímo ministerstvu. Přesto se najde nemalý počet těch, kteří na celé navýšení rodičovské nedosáhnou.

Související

Více souvisejících

rodičovský příspěvek rodina, děti, těhotenství

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 7 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy