Praha - Sucho, které trápí většinu Česka, neohrozí dodávky pitné vody v Praze ani ve velkých městech, které odebírají vodu od velkých vodohospodářských společností. ČTK to sdělili zástupci firmy Veolia.
"Hlavnímu městu Praze nedostatek vody nehrozí díky mimořádné akumulační kapacitě zdrojů, ze kterých se odebírá voda k úpravě. Z vyjádření hydrometeorologů je zřejmé, že v budoucnu bude problémem nerovnoměrné rozdělení srážek, které budou mít často přívalový charakter," řekl ČTK generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Vlastníkem PVK je francouzská Veolia.
Ředitel ujistil Pražany, že není problém ani s vodní nádrží Švihov, ani s úpravnou vody Želivka. "I přes déle trvající suché počasí a zvýšené odběry vody je hladina vodní nádrže jen velmi lehce pod dlouhodobým normálem. Podobně na tom je úpravna vody v Káraném, kde je dostatečné množství vody akumulované v podzemních polabských pískovcích," dodal.
Jeden z členů vedení Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Ondřej Beneš poznamenal, že kromě zajištění retence vody v krajině a rozšíření počtu nádrží, které mohou sloužit jako vodní zdroj, je důležitý i další rozvoj vodárenské infrastruktury, její propojování a efektivní využívání.
Proti potenciálnímu budování nádrží je ale ekologické Hnutí Duha. "Potřebujeme řešit příčiny, tedy mírnit klimatické změny a učinit krajinu zdravější, nikoliv řešit následky, tedy akumulovat vodu v nových přehradách," řekl ČTK mluvčí hnutí Jan Piňos. Podle něj je zdravá krajinaí jako houba, která "vodu vsákne a podrží lépe než přehrady".
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) upozornil na to, že problém je v současnosti i v podzemní vodě. "Začalo léto a my máme problém. Přibližně pětina všech sledovaných toků u nás dosahuje úrovně stavu sucha. V případě podzemních vod je ve stavu sucha 45 procent sledovaných vrtů a polovina pramenů. Problém má i půda, která není dostatečně nasycená vodou zejména v oblastech jižní a střední Moravy a v západní polovině Čech a Polabí. Východní Čechy jsou postiženy suchem, dá se říci, nepřetržitě už od roku 2015," uvedl Brabec.
Související
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
Svět vysychá. Počasí mění Zemi k nepoznání, zjistili vědci
Sucho , Praha , Richard Brabec (ANO)
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
před 1 hodinou
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
před 1 hodinou
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
před 3 hodinami
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
včera
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
včera
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
včera
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
včera
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
včera
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
včera
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
včera
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
včera
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
včera
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
včera
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
včera
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
včera
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
včera
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy a Írán vedly rozhovory, během nichž obě strany nalezly shodu v hlavních bodech. Podle jeho vyjádření by mohlo brzy dojít k uzavření dohody, která by ukončila probíhající válečný konflikt. Toto tvrzení však Teherán vzápětí popřel a označil jej za nepravdivé.
Zdroj: Libor Novák