Praha - Každý jeden den, který bude věnovat Národní park Šumava místo kácení stromů napadených kůrovcem diskuzím, znamená ztrátu tří tisíc stromů, uvedl ve čtvrtek v Senátu ředitel NP Šumava Jan Stráský. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) poznamenal, že je Šumava národním dědictvím.
Senátoři během čtvrtečního odpoledne projednávají tři roky starou Petici zachraňme Šumavu."Projednáváme petici, jejíž první podpis je starý tři roky. Za tu dobu uschly a byly odstraněny tři miliony stromů. Každý den, kdy nebudeme nic dělat, znamená ztrátu tří tisíc stromů," vypočetl během diskuze Jan Stráský. "Já jsem dokonce jeden z petentů, i když dnes stojím v čele instituce, která je tou peticí napadána," dodal.Podle ministra životního prostředí Chalupy je problém Šumavy složitý a neobsahuje pouze potíže s kůrovcem: "Šumava je součástí českého národního dědictví a jako taková musí být chráněna celým národem. Je zároveň součástí českých dějin."
Šumava podle ministra nejvíce potřebuje precizní a jasně definovaný zákon, který řekne, jaká mají v národním parku platit pravidla. "Ministerstvo životního prostředí již intenzivně pracuje na přípravě a dokončení tohoto zákona. Svolávám navíc na 25. srpen první zasedání jakéhosi pracovního týmu o pozvánku obdrží zástupci krajů, obcí, vědecké obce, politických stran a dvou největších zainteresovaných iniciativ," přiblížil Chalupa.Ze senátorů promluvil tradičně nejkontroverzněji Jaroslav Kubera z ODS, který ekologické aktivisty označil za ekoteroristy. "A boj s těmito ekoteroristy soustavně prohráváme. Měli bychom je přestat platit. Zapomínají totiž, že také lidé žijí v této zemi a mají právo na život," prohlásil senátor.Ten zároveň přišel se zajímavým nápadem, jak ze Šumavy dostat kůrovce. Promluvil o něm během projednávání petice za záchranu a zachování populace kamzíka horského v pohoří Hrubého Jeseníku: "Kdyby se nám podařilo převézt kamzíka na Šumavu a naučili jsme ho žrát kůrovce, tak bychom vyřešili dvě dnešní petice naráz."Senátoři nakonec přijali k petici usnesení, ve kterém například žádají vládu, aby urychleně připravila zákon o Národním parku Šumava. Senát zároveň podporuje takové postupy dotčených orgánů a státních institucí, které povedou k zastavení kůrovcové kalamity.
Související
Počasí slibuje první sněhovou nadílku. Může napadnout až 20 centimetrů
Vlci budí na Šumavě obavy. Správa parku připustila, že jí utekli z výběhu
Aktuálně se děje
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
včera
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
včera
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
včera
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
včera
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
včera
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
včera
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
V Praze se chystá velká prázdninová výluka metra, která bude trvat celý týden. Začne během nadcházejícího víkendu, potrvá sedm dní a dotkne se úseku linky C v centru hlavního města. Podle dopravce proběhne oprava trati.
Zdroj: Jan Hrabě