Na Čechy se cosi kuje, na MŽP vzniká tajná skupina. Zdražování?

Praha - Na ministerstvu životního prostředí vzniká pracovní odpadová skupina, podle informací ČTK však do ní nejsou přizváni zástupci odpadových asociací a opět ani ekologové. Minulá skupina se na jaře rozpadla kvůli neshodám se zdražováním poplatků a záměrech postavit v ČR několik spaloven komunálního odpadu za desítky miliard korun. Právě ty jsou už dlouho terčem kritiky, ministerstvo se je však snaží prosadit navzdory evropským trendům.

"O nové skupině nic nevím. Měli bychom zájem se ale jednání účastnit, tématem odpadů se zabýváme přes 15 let. To, co se na MŽP děje, ale ukazuje, že ministerstvo nemá zájem se o věcech bavit s informovanou veřejností," reagoval dnes odpadový expert Hnutí Duha Ivo Kropáček. Ekologové se chtěli účastnit už na jaře.

Na jednání předchozí skupiny, kterou založil bývalý ministr Tomáš Chalupa (ODS), například někteří členové prosazovali minimálně dvojnásobné zdražení poplatků za komunální odpad a výstavbu spaloven. Právě ty ekologové zásadně odmítají. Skupina se nakonec nedohodla a novela zákona o nakládání s odpady se nedokončila, což vadí i Evropské komisi.

EK doporučuje, aby se nejprve předcházelo vzniku odpadu, pokud vznikne, měl by se dál využít, recyklovat, a teprve v případě, že toto není možné, používat jako zdroj pro výrobu energie. ČR vytváří v porovnání s evropskými státy méně komunálního odpadu, avšak většina směsného míří na skládky. EK proto doporučuje, aby se skládkování omezilo na minimum.

"Nejsme proti spalovnám. Ale nesouhlasíme s tím, když do dosavadního funkčního tržního prostředí některé zájmové skupiny vstupují s umělým požadavkem na změnu zákona za účelem citelného zdražení poplatků lidem. Cílem je možnost realizace jejich velmi nákladné investice. Říkáme, že navrhované zdražení není objektivně třeba a obáváme se opakování příběhu s fotovoltaikou" řekl ředitel České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) Petr Havelka. Nepřímo tak poukázal na zástupce tepláren, kteří byli a zřejmě i nedále budou členy odpadové skupiny.

Ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) nedávno v rozhovoru pro ČTK řekl, že by chtěl expertní skupinu pojmout jako grémium. Podle jeho vize ji měli tvořit zástupci parlamentních i opozičních stran, odborníci, zástupci samospráv, státní správy a ekologů. Skupina má rozhodnout i o rozdělování peněz v odpadovém hospodářství a ovlivnit i plány na výstavbu spaloven. Na dotaz, jak se skupina dále vyvíjí a zda se schází, MŽP ale neodpovědělo.

Ministr připustil, že MŽP chce na spalovny získat peníze z evropských dotací, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí. "Ano, pravděpodobně by to šlo přes prioritní osu 3 odpadů," řekl ČTK Podivínský.

Jedním z podkladů pro žádosti ČR o evropské dotace byla i studie, která vznikla už před třemi lety a ministerstvo ji nedávno zveřejnilo. Uvádí, že ČR potřebuje dalších 11 spaloven za 60 miliard korun, kromě tří plánovaných, snižuje i podíl recyklace. Podle studie by se 20 procent mohlo uhradit z evropských peněz. Evropská komise však k výstavbě spaloven nakloněna není. Nechce zatím dát ani dotaci 450 milionů korun na stavbu spalovny v Chotíkově u Plzně, která má vyjít na téměř dvě miliardy korun, a to právě i kvůli nedokončené odpadové legislativě.

Související

Ministerstvo životního prostředí

Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí

V budově Ministerstva životního prostředí ve Vršovicích v Praze 10 aktuálně zasahují desítky policistů kvůli oznámení nálezu podezřelého balíčku doručeného poštou. Z objektu bylo evakuováno přibližně 400 osob. 

Více souvisejících

Ministerstvo životního prostředí ekologové odpady

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Tomáš Portlík

ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík

Členové pražské ODS a TOP 09 dnes v parku Přátelství na Praze 9 odstartovali kampaň pro letošní komunální volby. Stvrdili tím, že do boje o magistrát půjdou strany společně. Tento krok představuje pokračování skvělé spolupráce v rámci končícího volebního období – koalice proto ponese název SPOLU pro Prahu. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrej Babiš a Karel Havlíček přicházejí na zasedání nové vlády

Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám

V Uzbekistánu zakončili premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba ANO) pracovní cestu po střední Asii. Delegaci doprovázela podnikatelská mise čítající přibližně 50 zástupců českých firem. Na programu byla i účast na česko-uzbeckém podnikatelském fóru, jednání s nejvyššími představiteli země i návštěva průmyslových podniků. Škoda Group podepsala miliardový kontrakt o dodávce a servisu elektrických vlaků.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

HC Dynamo Pardubice slaví na Pernštýnském náměstí s fanoušky zisk titulu

Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka

Tuzemská extraligová sezóna 2025/26 je po úterku definitivně minulostí. To proto, že Východočeši ovládli šestý finálový zápas mezi Třincem a Pardubicemi a celou finálovou sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Průběh závěrečného zápasu byl vyrovnaný, takže za stavu 4:4 musel jít až do prodloužení. To však trvalo pouhých 57 vteřin, neboť právě za tak krátkou dobu rozhodl ten z nejzkušenějších – Roman Červenka, který se díky dvěma brankám v tomto zápase dostal na metu 201 gólů v české extralize a je tak výrazně pod tímto titulem pro Pardubice podepsán.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aun Schan SuŤij

Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení

Barma zmírnila trest pro opoziční političku Aun Schan Su Ťij, kterou stát zadržuje přes pět let. Nositelku Nobelovy ceny míru přesunuli z věznice do domácího vězení, kde si má odpykat zbytek trestu. Ve čtvrtek to oznámila státní televize, informovala CBC. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Ilustrační foto

Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou

Řidiče čeká v nejbližších dnech citelné zdražování u čerpacích stanic. Ministerstvo financí ve čtvrtek 30. dubna 2026 zveřejnilo nové cenové stropy, které začnou platit od pátku a potrvají po celý nadcházející víkend i v pondělí. Maximální povolená cena benzinu se posouvá na 43,89 koruny za litr, zatímco u nafty limit vzrostl na 44,55 koruny.

včera

včera

Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při slavnostním otevření nového rozsáhlého památníku na okraji Pchjongjangu otevřeně ocenil vojáky, kteří v bojích na Ukrajině zvolili sebevraždu před zajetím. Podle zpráv státní tiskové agentury KCNA jde o dosud nejexplicitnější potvrzení přímého zapojení severokorejských jednotek do ruské agrese a oficiální posvěcení doktríny „vlastního odpálení“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy