Kralupy nad Vltavou - Společnost Bidvest, která se zabývá distribucí potravin, stahuje kvůli obsahu zakázaného léku z trhu králičí maso, které pochází z Číny. Konkrétně se jedná o králičí hřbety s datem minimální trvanlivosti 3. 2. 2016. ČTK o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Většina šarže o celkovém množství 5000 kilogramů je už prodána koncovým zákazníkům. Jednorázová konzumace masa by přímo zdraví ohrozit neměla, veterinární správa však lidem doporučuje, aby zakoupené zboží vrátili prodejci.
Akce, kterou distributor spustil na začátku června, se týkala stovek maloobchodních prodejců a gastronomických podniků. Do České republiky bylo dovezeno králičí maso, u kterého byl v místě vstupu do Evropské v Hamburku odebrán vzorek a potvrzena přítomnost zakázané látky, metabolitu furazolidonu, nitrofuranu. "Ještě než došla oficiální informace systémem rychlého varování RASFF, začal český distributor na základě sdělení z Německa stahovat z tržní sítě zásilku čínského králičího masa," uvedl Duben. Nyní je z trhu staženo zhruba 500 kilogramů z celkového množství 5000 kilogramů.Tuto informaci ČTK potvrdil ředitel prodeje pro maloobchod společnosti Bidvest Jan Tajovský. "Ve chvíli, kdy jsme prostřednictvím neoficiálního telefonátu dostali upozornění od firmy, která má na starosti veterinární kontrolu zboží, které dojíždí do přístavu v Hamburku, že by se v masu mohl vyskytovat lék v nepovoleném množství, udělali jsme okamžitě preventivní kroky a informovali jsme zákazníky," řekl Tajovský.Státní veterinární správu Bidvest také informoval a požádal o spolupráci při stahování výrobků. "Následně jsme obdrželi oficiální informaci systémem RASFF. Jelikož byly výrobky distribuovány do tržní sítě věc, byla předána také Státní zemědělské a potravinářské inspekci a orgánům veřejného zdraví," dodal mluvčí veterinární správy. Distribuční firmy nyní jedná s veterináři o dalším postupu. Maso pocházelo z Číny od výrobce Heze Foodstar, který má závod certifikovaný a pravidelně kontrolovaný inspektory Evropské unie.Nitrofurany jsou veterinární léčiva - antibiotika, která se od 50. let používala v chovu hospodářských zvířat jako prostředek proti bakteriálním střevním infekcím. V rámci EU jsou nitrofurany zakázané, protože existuje podezření, že jde o látky s genotoxickým a rakovinotvorným účinkem.
Související
Inspekce našla v mletém mase v Albertu salmonelu
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
nebezpečné potraviny , Maso , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
před 2 hodinami
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
před 3 hodinami
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
před 5 hodinami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
19. července 2026 20:50
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nedělním večerním projevu oznámil, že na pondělí plánuje klíčové rozhovory zaměřené na formulování strategie pro ukončení války za podmínek přijatelných pro Ukrajinu. Cílem je zhodnotit aktivní operace a stanovit další postup, který by vedl k vynucení konce konfliktu.
Zdroj: Libor Novák