Botanické zahrady volají o pomoc. Chtějí otevřít venkovní areály

Unie botanických zahrad žádá vládu o vytvoření programu pomoci. Botanické zahrady jsou dlouhodobě zavřené kvůli protikoronavirovým opatřením a jejich ztráty stát nekompenzuje žádným podpůrným programem. Stávající programy podpory jsou pro většinu zahrad nedosažitelné.

Předpokládaný propad příjmů na vstupném za první čtvrtletí letošního roku unie odhaduje na deset milionů na vstupném a přibližně dalších deset milionů na dalších příjmech. Unie to napsala v dopise vládě, který má ČTK k dispozici. Botanické zahrady také žádají vládu, aby zvážila otevření venkovních areálů.

Pro zahrady je významný především propad příjmů ze vstupného, prodeje upomínkových předmětů, pronájmů prostor pro společenské a kulturní akce. V činnosti středoškolských botanických zahrad se projevila také absence studentských praxí, které jsou součástí výuky a představují významný podíl na údržbě areálů, kterou je nutné nyní zajišťovat externě. "Výdaje snižovat příliš nelze, musíme platit energie na vytápění skleníků, pěstební substráty, další provozní náklady a mzdy," uvedla unie.

Botanické zahrady mají rozdílné zřizovatele, podle kterých se i liší jejich návštěvnický režim. Nejvíce jsou propadem příjmů ze vstupného ohroženy soukromé a spolkové zahrady. Například Bečovská botanická zahrada hlásí propad příjmů za minulý rok 800.000 korun, část jí byla hrazena z kompenzací a covidových programů, k zajištění péče o sbírky jí ale chybí 455.000 korun. Největší česká botanická zahrada, Botanická zahrada v Praze, má od začátku roku propad příjmů více než šest milionů korun. Pokud by byla zahrada uzavřena celé první pololetí, tedy v nejatraktivnější části roku, ztráty by se vyšplhaly na 14 milionů. Dendrologická zahrada v Průhonicích letos počítá se ztrátou 1,5 milionu korun, pokud nebude možné zahradu v prvním pololetí otevřít.

Propad financování je v současnosti takový, že zahrady omezují rozvojové aktivity. Mnozí ředitelé a vedoucí se začínají obávat o osud sbírek, záchranných programů ohrožených druhů rostlin mimo místo původního výskytu a také o zaměstnané specializované odborníky a zahradníky.

"Pro zachování veřejně prospěšných funkcí spojených s naší činností je v tuto dobu nezbytná finanční pomoc státu. Žádáme Vás proto o vytvoření programu pomoci botanickým zahradám. Současně Vás také žádáme o zvážení otevření venkovních areálů botanických zahrad, ve kterých je nebezpečí přenosu infekce stejné jako ve veřejně přístupných parcích a zahradách," stojí v dopise.

Ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygienička připravují úpravu protiepidemického systému, který by měl stanovit postup a parametry pro zmírňování opatření. Odborníci zatím připomínkovali jen nejvyšší stupeň systému, řekl v neděli epidemiolog a člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Rastislav Maďar. Skupina podle něj diskutovala například o možnosti povolit venkovní trhy, otevřít venkovní expozice zoologických a botanických zahrad či venkovní sportovní aktivity jeden na jednoho.

Podle statistické ročenky České republiky v roce 2019, před koronavirovou pandemií, navštívilo 20 botanických zahrad v Česku 680.000 návštěvníků. Tržby na vstupném činily 29,3 milionu korun.

Související

Ilustrační foto

ZOO Praha otevřela vnitřní expozice a pavilony, návštěvníci musí nosit roušku

Zoologická zahrada v Praze dnes otevřela vnitřní expozice a pavilony, návštěvníky dál čekají některá omezení. Botanická zahrada v pražské Troji otevře návštěvníkům svůj skleník Fata Morgana v úterý 26. května. ČTK to dnes sdělili mluvčí zahrad. Datum dalšího rozvolnění bezpečnostních opatření v zahradách stanovila vláda na dnešek.
Pivo, ilustrační foto

Pivo na Pivním festivalu? Úplně jiné než v obchodech, láká mluvčí Botanické zahrady

Na Pivním festivalu v pražské botanické zahradě, který se bude konat tento víkend, svou produkci představí deset malých pivovarů. Součástí programu jsou také kuchařské show o kombinování piva i pikantních rostlin od Jany Vlkové a pivní show o pivovarnictví. Na festivalu vystoupí herec a písničkář Václav Koubek i vítěz druhé řady soutěže Česko hledá SuperStar Vlasta Horváth.

Více souvisejících

Botanická zahrada Praha Botanická zahrada Liberec

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 31 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jourová upozornila na šíření ruských narativů v EU. Zmínila Fica a Orbána

Česká eurokomisařka Věra Jourová v rozhovoru pro magazín Politico vyzvala členské země Evropské unie, aby se před blížícími eurovolbami do Evropského parlamentu více chránily před ruskou propagandou. Upozornila také, že Maďarsko a Slovensko používají v případě války na Ukrajině ruské narativy. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy