Do akce Ukliďme Česko se zapojilo až 50 tisíc lidí

Akce Ukliďme Česko, která se konala o víkendu 27. a 28. března, se zúčastnilo odhadem 40.000 až 50.000 dobrovolníků. Organizaci akce letos ovlivnila opatření proti šíření covidu-19. Neuklízelo se proto hromadně, ale individuálně.

Jednotlivci nebo rodiny vyčistili nepořádek na zhruba tisíci místech v republice, sdělil ČTK Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko. Ten je spolu s Českým svazem ochránců přírody organizátorem akce.

"Úklidy probíhaly tentokrát bezkontaktně a organizátoři místních akcí se s dobrovolníky nepotkávali. Ti (dobrovolníci) využili takzvaných pytlomatů, u kterých si vyzvedávali pytle na odpad a poté vyráželi uklízet individuálně či v rodinném kruhu," uvedl za organizátory úklidové kampaně Miroslav Kubásek. Podle Janouška budou pytle na odpadky na mnohých místech k dispozici do Velikonoc a úklid tak může pokračovat.

V pytlech na odpadky, kterých se rozdalo 45.000, se podle Janouška jako obvykle objevily plastové sáčky, obaly od svačin a nápojů a další odpad. Letošní novinkou mezi sesbíraným nepořádkem z ulic i volné přírody byly použité roušky a jednorázové rukavice. V Lednici na Břeclavsku zase při úklidu našli i části bagru a koberec.

Dobrovolnické úklidy v Česku pořádá spolek Ukliďme Česko od roku 2014. Od roku 2016 se na organizaci akce Ukliďme Česko podílí i Český svaz ochránců přírody. Před rokem se jarní hromadné úklidy republiky kvůli epidemické situaci a vyhlášenému nouzovému stavu odvolaly. V roce 2019 se do jarní úklidové akce zapojilo asi 65.000 dobrovolníků. Ti sesbírali 1120 tun odpadu, který našli na 2273 místech země.

Související

Evropská unie

Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum

V české veřejnosti po loňských říjnových volbách posílily segmenty, které si nepřejí odchod z Evropské unie. Podle nejnovějších dat analytického ústavu STEM pro Zastoupení Evropské komise v ČR přibylo lidí spokojených s naším členstvím i těch, kteří by v případném referendu hlasovali pro setrvání. Tento posun lze pravděpodobně přisoudit umírněnému tónu předvolební kampaně, kdy se hlavní politické síly vyhýbaly ostrým střetům na téma unijní politiky.

Více souvisejících

češi odpady

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace

Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury. 

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Modžtaba Chámeneí

Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka

Nový íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí se znovu ozval. U příležitosti oslav perského nového roku zveřejnil obsáhlý vzkaz, který odvysílala státní televize. Vrací se v něm k úmrtí svého otce. Zároveň tvrdí, že Írán neútočil na Turecko a Omán. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Chuck Norris

Zemřel legendární akční herec Chuck Norris

Z USA dorazila zpráva, které se nechce moc věřit. Ve věku 86 let zemřel legendární akční herec Chuck Norris. O úmrtí informovala jeho rodina. Norrise, který v březnu oslavil 86. narozeniny, dobře znali i čeští televizní diváci. 

před 7 hodinami

Donald Trump

Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO

Americký prezident Donald Trump se opět pustil do členských zemí NATO kvůli jejich neochotě pomoci se znovuotevřením Hormuzského průlivu. Trump obvinil spojence ze zbabělosti. Podle jeho slov se nechtějí zapojit ani v okamžiku, kdy je válka na Blízkém východě v podstatě vyhraná. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém projevu k národu i mezinárodnímu společenství zdůraznil, že probíhající válka s Íránem bude trvat tak dlouho, „dokud to bude nutné“. Ve spolupráci se Spojenými státy se Izrael podle jeho slov soustředí na tři klíčové cíle: úplnou likvidaci íránského jaderného programu, zničení arzenálu balistických raket dříve, než je Írán stihne ukrýt hluboko pod zem, kde by byly imunní vůči leteckým úderům, a vytvoření podmínek pro to, aby íránský lid mohl získat zpět svou svobodu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy