Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince opět unikla neznámá látka. Nahlášen byl úhyn ryb, avšak jen jednotlivých, řekla dnes ráno ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. Únik neznámé látky potvrdili i hasiči. Podle starosty Valašského Meziříčí Roberta Stržínka (ANO) je však možné, že nejde o otravu ryb, potvrdili to také rybáři.
Podle zprávy města látka do řeky unikla z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Stržínek dnes ČTK řekl, že uhynulých ryb bylo jen pár. "Podle místních rybářů jsou mrtvé již několik dní," uvedl starosta. Ryby se podle něj zřejmě neotrávily v Bečvě, je možné, že důvodem byla změna technologického procesu v rožnovské čistírně odpadních vod, několik ryb poté mohlo uhynout a mrtvé se mohly kanálem dostat do Bečvy.
Také jednatel severomoravského územního svazu rybářů Rostislav Trybuček uvedl, že ryby zřejmě uhynuly před třemi nebo čtyřmi dny. Šlo zřejmě o vypouštění čistírenských odpadních vod. "Jsme na to běžně zvyklí, akorát pozornost je nyní soustředěna na Bečvu a cokoliv se stane, jsou tady všichni," řekl dnes novinářům Trybuček.
Únik látky i výskyt uhynulých ryb potvrdili hasiči. "Pod juřinským mostem došlo k úniku neznámé hustší bezbarvé látky," řekla ČTK mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Hasiči na místě odebrali vzorky. Na místě byla i policie. "Věc vyšetřujeme ve spolupráci s dalšími složkami. Zasahovali jsme na Valašskomeziříčsku i na Rožnovsku, byli tam i kolegové z kriminálky," uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková. Co způsobilo znečištění Bečvy, se vyšetřuje. Událost dnes ČIŽP nahlásil vodoprávní úřad kolem 09:30. "Na místo ihned vyjeli inspektoři z oblastních inspektorátů z Brna a Olomouce," uvedla Nastoupilová.
Město lidem důrazně doporučuje, aby do odvolání nevstupovali do řeky, nekoupali zvířata a neodebírali vodu od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky.
U kanálu z Rožnova se objevila v řece také minulé úterý pěna. Rozbory prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku, úhyny ryb ani jiných živočichů však tehdy nebyly potvrzeny. Na stejném místě se hladina řeky zpěnila koncem října. Výsledky rozborů prokázaly ve vodě zvýšený výskyt niklu, který není podle ČIŽP pro člověka významně toxický.
To je "krásná" ukázka, proč je princip otáčivých dveří či střetu zájmů tak nebezpečný. Nikdy si nemůžete být jisti, že ministr není schopen obětovat cizí firmu, jen aby podezření nepadlo na jeho "bývalého" chlebodárce. https://t.co/p2IklXSTyZ
— Milan Eibl (@milan_eibl) December 2, 2020
Policie i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označili už dříve kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možný zdroj zářijové havárie, kdy do řeky unikly kyanidy. Kyanid vypustil do Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb.
Související
Drama na řece. Muž napadl lidi a zmocnil se lodi, policistům neuprchl
Srpen ve znamení povodní. Česko zasáhly v letech 2002 a 2010
řeky , ekologická havárie , Valašské Meziříčí , Richard Brabec (ANO) , Ministerstvo životního prostředí , Česká inspekce životního prostředí
Aktuálně se děje
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
včera
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
včera
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
8. června 2026 22:01
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
8. června 2026 21:08
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
8. června 2026 20:19
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
8. června 2026 19:36
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.
Zdroj: Jan Hrabě