Ekologové ostře kritizují vládu: Zemanův kanál je nesmyslný a škodlivý

Jako posun k lepšímu vidí ekologové v činnosti současné vlády schválení odpadového zákona, zonace národních parků či změny v lesním zákoně. Kritizují aktivitu v projektu Dunaj-Odra-Labe, vládní návrh stavebního zákona, který ve Sněmovně minulý týden prošel prvním čtením, a kroky v jaderné energetice. Od těchto plánů by měla vláda podle nich odstoupit.

Dosavadní výsledky na dnešní tiskové konferenci hodnotila Asociace ekologických organizací Zelený kruh. V dalších osmi zásadních ekologických výzvách, k nimiž patří třeba ochrana půdy či útlum uhlí, podle ekologů vláda nepokročila.

Schválení odpadového zákona, který je teď v Senátu, je podle Jiřího Koželouha z Hnutí Duha pozitivní krok, byť má chyby. Expert kladně zhodnotil zvýšení skládkovacích poplatků a možnost využití motivační slevy pro obce. Dodal ale, že verze dost nepodporuje recyklaci a snižování odpadu a vláda odmítla zavést zálohování PET lahví a plechovek. Vytkl mu i přesunutí konce skládkování z roku 2024 na rok 2030, byť je podle jeho slov naděje, že Senát navrhne změnu.

Pozitivně zhodnotil i změnu vyhlášky ministerstva zemědělství, která teď podporuje vhodnější druhovou skladbu lesů - vyšší podíl listnáčů a jedlí. Jako plus vidí i to, že se vláda přiklonila k některým změnám v lesním zákoně třeba ohledně snížení dopadů přemnožené zvěře na stav lesa či usnadnění alternativních způsobů hospodaření. Naopak zklamáním je podle něj to, že Státní lesy dosud nepřijaly standard lesního hospodaření FSC pro udržitelnou správu veřejných lesů.

Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, jako zásadní přínos označil schválení zón národních parků a rozšiřování bezzásahových území. Pochválil také nové záchranné programy ministerstva pro životní prostředí. Nedostatečný je podle něj přístup k ochraně cenných dílčích území - například Křivoklátska a soutoku Moravy a Dyje.

Za nesmyslný a škodlivý Vermouzek označil plán kanálu Dunaj-Odra-Labe. Vláda v říjnu schválila přípravy první části koridoru. Uvedl, že projekt s velkými dopady na přírodu kritizují ekologové, ekonomové i obce a jediný, kdo o něj stojí, je úzká hrstka zainteresovaných.

Negativně ekologové hodnotí také jadernou energetiku, Edvard Sequens z organizace Calla zkritizoval prosazování zákona o podpoře nových jaderných reaktorů. Podle ekologů je šitý na "míru" stavbě nového bloku v Dukovanech a ekonomicky velmi zaváže další vlády. Podle ekologů je naopak na okraji vládního zájmu podpora obnovitelných zdrojů energie. Nelíbí se jim, že se projednávání novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) protahuje a hrozí, že v tomto volebním období nebude schválena. Podle ekologů také ministerstvo průmyslu a obchodu zdržuje přípravu zákona o zapojení obcí do rozhodování o úložišti jaderného odpadu, který navíc teď neobsahuje slibované posílení práv obcí.

K dalším vládním nedostatkům pak podle Zeleného kruhu patří i současná podoba stavebního zákona. Petra Kolínská ze Zeleného kruhu vidí jako problematické například zrušení možnosti podat veřejnou námitku k územnímu plánu a zmatečné zpracování účasti veřejnosti v některých řízeních.

Ekologové vládě doporučili přestat s přípravou kanálu a upustit od obou kritizovaných zákonů. V případě stavebního chtějí shodu odborníků a politiků, aby příští vláda mohla předložit nový návrh.

Vláda má také více podporovat ekologické zemědělství. Zopakovali i požadavek na rychlý konec uhlí.

Související

Záď lodi Icon of the Seas naznačuje, jak děsivě monstrózní je tato největší loď světa.

Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové

Nová největší výletní loď na světě Icon of the Seas je na své první okružní plavbě. Vyplula k ní z přístavu v Miami na americké Floridě. Loď je dlouhá 365 metrů, má 20 palub a vejde se na ni přes sedm tisíc pasažérů. Je nicméně trnem v oku ekologů, kteří se obývají ekologického dopadu jejího provozu. 
Evropská unie, ilustrační fotografie.

Lídři EU povedou debatu o pomoci Kyjevu, podpoře zelené ekonomiky i energetice

Další pomoc Ukrajině, podpora konkurenceschopnosti evropské zelené ekonomiky či reforma energetického trhu budou hlavními tématy nadcházejícího bruselského setkání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Šéfové států a vlád evropského bloku se během dvoudenního zasedání mají bavit také o chystaném návratu k fiskálním pravidlům a o další integraci eurozóny. 

Více souvisejících

Ekologie Vláda ČR vodní koridor Dunaj–Odra–Labe hnutí duha Richard Brabec (ANO) plasty jaderné elektrárny

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy