Úřady ve Spojených státech, Portugalsku a Velké Británii zahájily společné vyšetřování pondělního tragického incidentu, při němž se u pobřeží východní Anglie srazil americký tanker převážející letecké palivo pro americkou armádu s portugalskou lodí naloženou vysoce toxickým materiálem. O situaci informoval server Politico.
Podle britského ministra Matthewa Pennycooka kolize vedla k okamžitému požáru na obou plavidlech, což si vyžádalo rozsáhlou mezinárodní záchrannou operaci. „Spojené státy, Portugalsko a Velká Británie spolupracují na objasnění příčin nehody a zajištění bezpečnosti v oblasti,“ uvedl ministr s tím, že detaily incidentu zůstávají zatím nejasné.
Americký tanker Stena Immaculate, patřící pod Military Sealift Command amerického námořnictva, vezl přibližně 35 milionů tun leteckého paliva s vysokým bodem varu, které se pomalu odpařuje a je toxické. Mezitím portugalské plavidlo Solong neslo na palubě 15 kontejnerů kyanidu sodného, vysoce nebezpečné chemikálie s fatálními účinky při kontaktu s vodou či vdechnutí.
Příčina srážky zůstává neznámá a úřady zatím odmítají spekulovat o možném lidském selhání či technickém problému. Jeden z námořníků americké lodi popsal situaci dramaticky: „Z ničeho nic se objevila obrovská loď a srazila se s tankerem.“
I přes intenzivní záchranné operace se kolize obešla bez potvrzených obětí, avšak jeden člen posádky Solong je stále pohřešován a pátrání po něm bylo včera večer oficiálně ukončeno. Zbývajících 13 členů posádky Solong, stejně jako 23 námořnícíků ze Stena Immaculate, se podařilo vypátrat a zachránit.
Hrozí ekologická katastrofa
Podle americké stanice CNN panují vážné obavy, že srážka lodí by mohla vést k ekologické katastrofě. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varovalo, že kyanid sodný, který vezlo portugalské plavidlo, může uvolnit plynný kyanovodík – vysoce toxickou dusivou látku, která je smrtelná již při nízkých koncentracích.
Dosud však není jasné, zda se kyanovodík dostal do moře a zda hrozí bezprostřední ohrožení okolního ekosystému. Stejně tak zůstává neznámé, kolik leteckého paliva uniklo z amerického tankeru Stena Immaculate.
Na rozdíl od ropných produktů má letecké palivo jednu výhodu – rychle se vypařuje. „Oheň na hladině spaluje uniklé palivo, což je pro mořské prostředí lepší než dlouhodobá kontaminace. Na druhou stranu vznikající hustý kouř představuje riziko pro atmosféru a lidské zdraví,“ vysvětlil odborník na námořní havárie James Schanck.
Mořský ekotoxikolog Mark Hartl dodal, že ačkoliv záběry z místa nehody vypadají znepokojivě, dopad na vodní ekosystém by mohl být menší, než kdyby šlo o surovou ropu.
S tím ale nesouhlasí ředitelka kampaní Oceana UK Alyx Elliottová. „Letecké palivo může způsobit vážné škody volně žijícím živočichům, zejména rybím populacím a hnízdním koloniím tuleňů, kterých je v této oblasti mnoho,“ varovala.
Vyšetřovatelé nyní intenzivně monitorují situaci, aby zjistili skutečný rozsah ekologických dopadů a případná rizika pro obyvatele pobřežních oblastí.
Co se v Severním moři odehrálo?
Britská pobřežní stráž v pondělí reagovala na mimořádnou situaci v Severním moři, kde došlo ke srážce mezi ropným tankerem a nákladní lodí u severovýchodního pobřeží Anglie. Podle informací The Guardian se ropný tanker po srážce ocitl v plamenech a z jeho paluby stoupaly husté černé oblaky kouře.
Podle prohlášení britské pobřežní stráže byl poplach vyhlášen v 9:48 místního času. Na místo byly okamžitě vyslány záchranné týmy, včetně vrtulníku pobřežní stráže z Humberside, několika záchranných člunů z přístavů Skegness, Bridlington, Maplethorpe a Cleethorpes, dále hlídkové letadlo a také blízké lodě vybavené hasicími systémy.
Podle dostupných údajů se srazily lodě Stena Immaculate, ropný tanker plující pod maltskou vlajkou, a Solong, kontejnerová loď registrovaná v Portugalsku. Tanker Stena Immaculate vyplul z řeckého přístavu Agioi Theodoroi a kotvil u anglického města Hull. Solong se mezitím nacházela na trase ze skotského přístavu Grangemouth do nizozemského Rotterdamu.
Podle záznamů z námořních sledovacích systémů byla Stena Immaculate v době incidentu zakotvena, zatímco Solong se k ní přibližovala a následně došlo ke kolizi. Podle svědků a prvotních hlášení po srážce vypukl požár na obou lodích. Krátce poté bylo hlášeno, že někteří členové posádek byli nuceni opustit svá plavidla a skočit do vody.
Oblast, kde k nehodě došlo, patří k velmi frekventovaným námořním trasám mezi přístavy na severovýchodním pobřeží Velké Británie a hlavními přístavy v Nizozemsku a Německu. Vzhledem k hustému provozu se nyní záchranné složky soustředí nejen na pomoc posádkám zasažených lodí, ale také na minimalizaci rizika pro ostatní plavidla v oblasti.
Související
Kapitán lodi, která se srazila s americkým tankerem v Severním moři, je ruský občan
Mimořádná zpráva Katastrofa u evropských břehů: Tanker plný chemikálií se srazil s kontejnerovou lodí, obětí jsou desítky
Lodní nehody , Velká Británie , Ekologie , lodní doprava
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
před 1 hodinou
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
před 2 hodinami
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
před 3 hodinami
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
před 4 hodinami
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
před 4 hodinami
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
před 6 hodinami
Počasí o víkendu přinese další letní den. Může dojít i na bouřky
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
včera
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
včera
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
včera
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
včera
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
včera
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
včera
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
včera
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
včera
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
včera
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
včera