Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně.
Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku.
Jednatel firmy Jokoma, která jatka ve Všeticích provozuje, v úterý ČTK potvrdil, že video pochází z tamního závodu. Jde podle něj však o pochybení jednotlivce, nikoliv běžnou praxi. Veterináři oznámili, že podali na jatka trestní oznámení kvůli podezření z týrání zvířat.
Toman dnes řekl, že jednání se zvířaty, které zachycuje video, jednoznačně odmítá. "Byly to hrozné záběry. Nařídil jsem provedení kontrol ve všech jatkách, jak se dodržuje veterinární zákon," uvedl. Ředitele SVS požádal, aby vyvodil důsledky ve středočeské krajské veterinární správě. "A také, aby zkontroloval všechny dodavatele zvířat na ta jatka. Je to soubor opatření, předpokládám, že ředitel mi dá do týdne informaci ohledně kontrol a navržených opatření," dodal.
SVS v úterý uvedla, že případ začala prošetřovat hned po zhlédnutí videa. "Legislativa mimo jiné omezuje například míru používání elektrických pohaněčů. V rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům na jatkách je také vláčení zvířat a kopání do nich, jehož se personál na videu dopouští," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Podle Semeráda se v případě zjištění pochybení vyvodí důsledky vůči inspektorům, kteří měli jatka kontrolovat.
Podle Lukáše Vincoura, který video zveřejnil, jde o záběry z letošního léta. "Dochází k tomu, že používají elektrické pohaněče na místa, kde nesmějí, jako jsou hlava a záda. Pak je tam tahání zraněného zvířete za hlavu," popsal. Vincourova skupina se snaží prosadit, aby byly na českých jatkách povinné kamery, které by podobné excesy zachytily.
Související
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
Policie obvinila dva lidi z týrání zvířat v Litoměřicích
týrání zvířat , Miroslav Toman , státní veterinární správa , Dobytek (skot) , Středočeský kraj
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
před 2 hodinami
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 3 hodinami
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
před 4 hodinami
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
před 4 hodinami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 5 hodinami
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 6 hodinami
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 7 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 7 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 8 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 9 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 9 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 10 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 11 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 12 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 12 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 13 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 14 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 15 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 15 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
Čeští politici v posledních hodinách reagovali na výsledky parlamentních voleb v Maďarsku, kde končí éra Viktora Orbána v premiérském úřadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) poblahopřál Peteru Magyarovi k vítězství a vyzval ho ke konstruktivní spolupráci obou zemí.
Zdroj: Jan Hrabě