V chovu u Nových Hradů se znovu potvrdila ptačí chřipka, husy byly utraceny

Ptačí chřipka se potvrdila u dalšího hejna chovných hus v komerčním chovu u Kachního rybníka u obce Údolí nedaleko Nových Hradů. V hejnu bylo asi 600 mladých hus, 65 už jich uhynulo. ČTK to dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Veterináři dnes hejno utratí, informovala krajská veterinární správa.

Vyšetření potvrdila podtyp ptačí chřipky H5N1, jak moc je patogenní, a tudíž nebezpečná pro člověka, bude podle Majera známe příští týden.

Chov hus provozuje Rybářství Nové Hrady. O prvním potvrzeném viru v chovu informovali veterináři 19. listopadu. Na začátku tohoto týdne tam postupně nechali utratit na 2000 ptáků, hus a kachen. "Rybník (Kachní) se nachází v těsném sousedství rybníku Velebil, na němž již byla ptačí chřipka v chovu hus stejného chovatele potvrzena," uvedl Majer.

Od potvrzení nákazy u rybníku Velebil bylo hejno z Kachního rybníka uzavřeno v halách. „I když se to teď zavřelo, tak tam už je určitá inkubační doba. A mladší husy zřejmě jsou choulostivější než ty starší,“ řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Utrácení hus skončilo dnes ve 13:00. "Hasiči teď dělají dekontaminaci techniky, ještě se to celé ve vnitř asanuje antivirotickým přípravkem," řekl ČTK Kouba po 13:30. Na místě zasahovalo přes 20 hasičů z Českých Budějovic a Trhových Svin, řekla mluvčí hasičů Vendula Matějů. Rybářství Nové Hrady mělo v chovech na 5000 ptáků, nákazu tam zřejmě zavlekli volně žijící ptáci.

Mladé husy byly podle Kouby původně určené na vánoční trh, ale kvůli předchozímu utracení měly zůstat v chovu. „Hned vedle jsou další haly, je tam hala, kde je rodičovské hejno, celé je to genetická rezerva, proto postupujeme takto šetrněji. Jinak by ta opatření byla taková, že by se všechny kontaktní chovy musely utratit hned na počátku,“ řekl Kouba.

"Byly to mladé husy vytříděné z těch chovných a počítali jsme, že z toho nahradíme nějaké hejno, ale bohužel jsou taky pozitivní, tak dojde k utracení," řekl ČTK dnes ráno ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař. V chovu na Jakulském rybníku, který je genetickou rezervou české husy, se podle něho zatím nákaza nepotvrdila. "Ale uvidíme, co to bude dělat dál, tam stačí, když proleze myš z haly do haly nebo tam může být přenos od nějakých jiných živočichů. Nedokážeme říct, jak to bude postupovat, zatím jsou stěry negativní," řekl Zvonař. Škody, které výskyt ptačí chřipky společnosti způsobil, podle něho ještě nejsou vyčíslené.

V souvislosti s novým potvrzením ptačí chřipky se podle Kouby již vydaná mimořádná veterinární opatření, která stanovují i ochranná pásma, výrazně nezmění. „Mimořádné opatření, která jsme vydávala na rybník Velebil se mění v tom smyslu, že je tam přidaná tato další hala, ohnisko zůstává. Dnes jsme i v tom smyslu upravili vymezená pásma - pásmo ochrany, pásmo dozoru. To dnes dostanou starostové do datových schránek,“ řekl Kouba.

Před chovy provozovanými Rybářstvím Nové Hrady se v jižních Čechách ptačí chřipka naposledy potvrdila v polovině listopadu, v malochovu v Dolní Lhotě u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Veterináři tam proto vyhlásili mimořádná opatření a stanovili ochranná pásma. Ve tříkilometrové zóně jsou dva velkochovy, kde je přes 100.000 ptáků.

V Evropě roste počet nových ohnisek ptačí chřipky, a to jak u volně žijících ptáků, tak v chovech. V ČR letos veterináři utratili zhruba čtvrt milionu ptáků.

Související

Více souvisejících

ptačí chřipka ptáci

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 35 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem

Když se v říjnu rozhodla Fotbalová asociace ČR – nutno říct, že po řadě nepřesvědčivých výkonů české fotbalové reprezentace (se Saúdskou Arábií 1:1 či s Faerskými ostrovy 1:2) právem – rozloučit se s koučem Ivanem Haškem a nahradit ho dočasně dosavadním asistentem Jaroslavem Köstlem, počítalo se tehdy s tím, že tak asociace činí s dlouhodobou koncepcí a především náhradou, kterou už mají připravenou. I dva měsíce od tohoto momentu to však vypadá, že svaz neměl a stále nemá ani jedno. A hlavně stále nemá nového hlavního trenéra, kterým se po sobotě navíc nestane ani kouč pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Klub se totiž definitivně rozhodl, že svého stratéga neuvolní.

včera

Ilustrační fotografie.

Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak

Důchody v roce 2026 budou především vypláceny v nové výši, kterou stanoví pravidelná lednová valorizace. Schválené jsou ale i další změny, jedna se například týká předčasných důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

včera

Filip Turek

Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici

Poslanec Filip Turek, který je podle Motoristů i nadále kandidátem na ministra, se v pondělí, kdy budou jmenováni ostatní členové vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), podrobí menšímu zákroku. V diskuzním pořadu Partie to uvedl jeho stranický kolega Matěj Gregor (Motoristé). 

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce

Ukrajinský prezident Volodymyr otevřel otázku válečných voleb a zároveň názorně ukázal Západu, proč jsou prakticky neproveditelné. Bezpečnostní garance, které podmiňují jejich konání, mohou reálně poskytnout jen ti, kdo Ukrajinu ostřelují – nikoli spojenci, kteří by se tím ocitli v přímém konfliktu s Ruskem. Vše tak odhaluje podstatu dilematu. Kyjev čelí kritice za neuspořádání hlasování, ale jakmile by k němu přistoupil, riskoval by chaos, civilní oběti i další destabilizaci země.

včera

včera

včera

včera

Andrej Babiš (ANO) a Petr Fiala (ODS)

Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney

Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla. 

Aktualizováno včera

Australská policie zasahuje proti střelcům na Bondi Beach. (14.12.2025)

Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí

Australská policie zasahuje při útoku na populární pláži Bondi v Sydney ve státě Nový Jižní Wales. Potvrzeno je přes 10 obětí, zraněni byli i nejméně dva strážci zákona. Útočili dva lidé. Jeden z pachatelů má být po smrti, druhého se podařilo zadržet. Policie již potvrdila, že cílem útoku byla místní židovská komunita. 

včera

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib

Nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO) se slovy k financování Ukrajiny dostal pod palbu kritiků z řad sněmovní opozice. Končící ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ho přirovnal k maďarskému předsedovi vlády Viktoru Orbánovi. Podle Zdeňka Hřiba (Piráti) zpochybnil Babiš postavení Česka jako spolehlivého partnera. 

včera

včera

včera

včera

Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat

Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy