V Libotenicích pokračují hasiči v dezinfekci hal, kde se potvrdila ptačí chřipka

V Libotenicích na Litoměřicku pokračují hasiči v dezinfekci hal, v nichž uhynuly nosnice. Likvidace desetitisíců nosnic skončila ve středu, dnes hasiči vynášejí uhynulé slepice. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Faják. Ve velkochovu se minulý týden potvrdila ptačí chřipka.

Nákaza postupovala velmi rychle, uhynula velká většina chovu, kde ještě minulý týden bylo asi 188.000 kusů drůbeže. Utraceno muselo být podle odhadu Státní veterinární správy 50.000 kusů nosnic.

Na místě se dnes pohybuje podle Fajáka stejně jako ve středu 93 hasičů. Vynášejí uhynulé kusy do kontejnerů, které firma odveze do kafilerie v Mimoni. "Práce začaly ráno, uvidíme, co všechno se za dnešek stihne," uvedl Faják. V Libotenicích pomáhá i specializovaná jednotka z Hlučína.

Subtyp choroby H5N1 potenciálně přenosný na člověka se v chovu potvrdil 23. prosince. Na likvidaci se čekalo několik dní, protože dodavatel sehnal oxid uhličitý, jímž se slepice usmrtí, v požadovaném množství až v úterý ráno. Agrární komora odhaduje škodu na 20 milionů korun.

Společnost AG Maiwald, která velkochov provozuje, má ještě zhruba o kilometr dál haly s kuřicemi. Tam se podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Majera chřipka zatím nepotvrdila. Výsledek 50.000 kuřic byl negativní. Okolo velkochovu veterináři vymezili tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. Do ochranného pásma kromě katastrálního území Libotenic patří také katastry obcí v nejbližším okolí.

V Evropě roste počet nových ohnisek ptačí chřipky jak u volně žijících ptáků, tak v chovech. V Česku utráceli veterináři ptáky z několika hejn firmy Rybářství Nové Hrady. Nové ohnisko objevili veterináři tento týden v bažantnici na Hodonínsku, kde museli zlikvidovat 5000 bažantů. Celkově letos bylo nutné v Česku kvůli nákaze zlikvidovat čtvrt milionu kusů drůbeže.

Související

Více souvisejících

ptačí chřipka ptáci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy