Deváté letošní ohnisko ptačí chřipky v Česku je v malochovu drůbeže v Přišimasech-Skřivanech na Kolínsku. V chovu bylo 184 kusů drůbeže, všechna musela být utracena, řekl dnes ČTK Petr Majer ze Státní veterinární správy.
Už před měsícem veterináři na Kolínsku odhalili ohnisko ptačí chřipky v Masojedech. Na nové případy přišli při kontrole a odběru vzorků v chovech v ochranném pásmu kolem tohoto ohniska. V chovu v Přišimasech-Skřivanech byly husy, slepice, křepelky, krůty a kachny. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze u nich potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1.
"Všechna drůbež byla v souladu s legislativou utracena. Byla vymezena uzavřená pásma, která se částečně překrývají s pásmy okolo ohniska v Masojedech, a v nich vyhlášena mimořádná veterinární opatření," uvedl Majer.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá již v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.
Související
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
Nové ohnisko ptačí chřipky v Česku. Potvrdila se na pomezí dvou krajů
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
včera
Na ME v rychlobruslení zajela Zdráhalová životní výkony. Ke stříbru přidala i zlato
včera
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
včera
Stubb: Napětí kolem Grónska poleví do konce tohoto týdne
včera
Evropský parlament se chystá k zásadnímu kroku. Chce zastavit obchodní dohodu s USA, píše BBC
včera
Co odhalily SMS evropských lídrů, které Trump zveřejnil?
včera
Proč není Zelenskyj na Světovém ekonomickém fóru? Oznámil, že do Davosu přijde pod jednou podmínkou
včera
Politico: Myšlenka náhrady za NATO naráží na první problémy
včera
V Davosu to vře. Trump si z lidí dělá blázny, ví, že se mu smějete, vaše reakce je trapná, vmetl Evropě Newsom
včera
Evropský pohár trpělivosti přetekl. Vydírat se nenecháme, vzkazuje Evropa Trumpovi
včera
Světové ekonomické fórum začalo. Von der Leyenová v úvodním projevu nešetřila Trumpa
včera
Zelenskyj oznámil zásadní inovaci protivzdušné obrany. Ukrajina chystá anti-dronový dóm
včera
Pochválí se za bystrost a obratem usne. Co se děje se zdravím Trumpa?
včera
Střelba v Chřibské se vyšetřuje jako vražda. Policisté zřejmě zasáhli zraněnou ženu
včera
Nechápu, co děláš s Grónskem, napsal Macron Trumpovi. Ten mu pohrozil obřím clem na víno
včera
Z Trumpova „šílenství“ není návratu, obává se Evropa. Zvažuje náhradu NATO, bez USA s Ukrajinou
včera
Cesta zpět už neexistuje, řekl Trump Ruttemu o Grónsku. Pak zveřejnil mapu Kanady s vlajkou USA
Americký prezident Donald Trump spustil na své sociální síti Truth Social novou vlnu diplomatických útoků i překvapivých odhalení. Během jediné noci stihl informovat o telefonátu s šéfem NATO, ohlásit summit o Grónsku v Davosu, zveřejnit soukromou zprávu od Emmanuela Macrona a znovu se opřít do Británie kvůli její „hlouposti“ v Indickém oceánu.
Zdroj: Libor Novák