Fiala považuje slovenskou stopku pro pomoc Ukrajině za nešťastnou. Důvody chápe

Premiér Petr Fiala (ODS) považuje postup Slovenska v otázce poskytování další vojenské pomoci Ukrajině za nešťastný, ačkoliv chápe důvody, které k tomu mohly vést. Reagoval na krok slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, která se rozhodla čekat na závěry jednání o sestavení nové vlády po víkendových předčasných parlamentních volbách. 

"Je pro mě z pochopitelných důvodů těžké komentovat rozhodnutí jiné země, ale snad to nebude nezdvořilé, pokud řeknu, že nepovažuji tento postup Slovenska za úplně šťastný," řekl Fiala podle TASR ve španělské Granadě, kde probíhá summit Evropského politického společenství. 

Premiér dodal, že chápe důvody. Zároveň připomněl, že Ukrajina pomoc potřebuje. "Potřebuje ji rychle, protože svádí boj nejen za svou územní celistvost, bezpečnost a nezávislost, ale i za evropskou bezpečnost a mír v Evropě. Proto si zaslouží naši podporu, a tak si myslím, že musíme využít všechny příležitosti, jak jí pomoci," uvedl. 

Slovenská média ve čtvrtek informovala, že Čaputová se postavila proti záměru ministerstva obrany poskytnout Kyjevu další vojenskou pomoc. Podle mluvčího prezidentky Martina Strižince ale není pravda, že by hlava státu další balík vojenské pomoci zcela zastavila. 

Prezidentka podle něj pomoc podporuje, ale v této chvíli nedává souhlas ani nesouhlas s jejím poskytnutím. Ztotožnila se totiž s názorem úřednického premiéra Ľudovíta Ódora, že je nutné respektovat výsledky předčasných parlamentních voleb a počkat na závěry jednání o sestavení nové vlády. 

Smer-SD získal ve volbách 22,94 procenta hlasů a 42 poslaneckých křesel. Druhé Progresivní Slovensko jich bude mít o deset méně, obdrželo 17,96 procenta hlasů. Hlas-SD na třetím místě se 14,7 procenta bude zastupovat 27 zákonodárců. 

Sedmi, respektive pětiprocentní hranici pro vstup překonaly také koalice OĽANO a přátelé (8,89 %, 16 poslanců) a subjekty KDH (6,82 %, 12 p.), SaS (6,32 %, 11 p.) a SNS (5,62 %, 10 p.).

Související

Petr Fiala (ODS)

Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala

Prezident Petr Pavel nakonec nechyběl na neformální večeři lídrů na summitu NATO, ačkoliv Babišova vláda původně chtěla, aby hlava státu na aliančním jednání vůbec nebyla. Není proto divu, že opoziční politici reagují výsměchem na adresu kabinetu. 

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Zuzana Čaputová Slovensko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory

Rozsáhlý noční útok ruských bezpilotních letounů a balistických střel si v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vyžádal sedmnáct lidských životů. Další oběti na životech a desítky zraněných hlásí také regiony Charkiv a Doněck, přičemž celková bilance dosavadních střetů vzrostla na nejméně dvacet jedna mrtvých.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlaky

České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019

České dráhy přepravily v první polovině roku 2026 nejvíc cestujících od předcovidového roku 2019. Rostoucí zájem o cestování táhne vnitrostátní přeprava. Největší přírůstky cestujících zaznamenal dopravce v rámci regionálních dopravních systémů a na vybraných dálkových linkách s velkým konkurenčním potenciálem, především v porovnání s individuálním motorismem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům

Ukrajinským mužům, kteří nesplnili vojenskou povinnost, nastávají krušné časy. Pokud dorazí do některého z členských států EU, už nebudou mít nárok na udělení dočasné ochrany. Bylo totiž zveřejněno nové rozhodnutí Rady EU, které upravuje podmínky pro udělování dočasné ochrany a zároveň ji prodlužuje. Informovalo o tom ministerstvo vnitra.

před 11 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru

Správa železnic podepsala smlouvu na rekonstrukci úseku mezi Kolínem a Kutnou Horou. Provedou ji společnosti STRABAG Rail, Elektrizace železnic Praha, EUROVIA CZ, EUROVIA Železniční stavby a GJW Praha, které podaly nejvýhodnější nabídku ve výši 1,656 miliardy korun. To je o více než pětinu nižší cena, než byl cenový strop. Vlaky mezi dvěma významnými centry středních Čech výrazně zrychlí, díky nové propojce se už nebudou blokovat se spoji na koridoru. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby

Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.

včera

Letní počasí

Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni

Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová

Irsko se v úterý odpoledne v katedrále svatého Patrika v centru Dublinu rozloučilo s úspěšným a uznávaným písničkářem a držitelem Oscara Glenem Hansardem. Hudebník minulý týden tragicky zemřel při nehodě na motorce. Bylo mu 56 let. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy