Fiala vnímá organizátory jako podporovatele Kremlu. Protest nic nevyřeší, řekl

Premiér Petr Fiala (ODS) vnímá organizátory pondělní akce v Praze jako lidi, kteří se netají podporou Kremlu. Protest podle něj žádná řešení skutečných problémů českých farmářů nepřinese. Do hlavního města dnes dorazily stovky traktorů, zemědělci se shromáždili například před budovou ministerstva zemědělství. 

Podle Fialy nemá pondělní demonstrace s bojem za lepší podmínky zemědělců mnoho společného. Pořadatele označil za lidi, kteří se netají například podporou Kremlu. "Asi i proto se od dnešního protestu distancovaly všechny hlavní organizace, které zemědělce zastupují – Agrární komora, Zemědělský svaz i Asociace soukromého zemědělství," uvedl na síti X.

Vláda podle premiéra jedná se skutečnými reprezentanty zemědělců o jejich potřebách. "Naposledy jsme se sešli ve čtvrtek. Chceme, aby zemědělství nadále plnilo svoji zásadní roli v rozvoji venkova, kvality a dostupnosti potravin a péče o krajinu. A aby pro to měli naši farmáři dobré podmínky," podotkl.

Doporučené články

Předseda ODS poznamenal, že po roce fungování nové unijní společné zemědělské politiky dochází k vyhodnocování plnění cílů. Opatření na pomoc odvětví připravuje také ministerstvo zemědělství. Za hlavní zdroj problémů napříč Evropou označil Fiala přílišnou regulaci a omezení uplatňovaná v souvislosti s Green Dealem. 

Česko chce podle premiéra podpořit středně velké zemědělce. "Dnes víme, že podpora malých farem díky opatřením naši vlády funguje, ale středně velcí zemědělci potřebují úpravu podmínek, protože dopad regulací na ně byl významnější než na jiné typy zemědělských podniků," prohlásil.

Vláda se baví se všemi, kdo mají zájem o dialog, tvrdí její předseda. "Proto jsme schopni nacházet dobrá řešení. Za poslední dva roky jsme to dokázali již mnohokrát. Mezi ty, kterým jde o zlepšování kvality života v naší zemi a o její prosperitu, ale bohužel nepatří organizátoři dnešních demonstrací. Ukazuje to i jejich průběh, který komplikuje život občanům hlavního města a žádná řešení skutečných problémů českých farmářů nepřinese," dodal Fiala.

Vládní ODS v tiskové zprávě uvedla, že vláda v čele s premiérem a ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) vede se zemědělci konstruktivní diskuse. Platí dohoda se zástupci Agrární komory, že změny budou představeny do konce února. 

"Dlouhodobě a na různých úrovních upozorňujeme na negativní dopady 'green dealu', vysokou míru byrokracie nebo nutnost umožnit vývoz obilí z Ukrajiny, bez toho, aniž by zůstávalo v Evropské unii. V Česku vůle vlády k řešení problémů prokazatelně existuje," řekl místopředseda sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl (ODS). Organizátoři dnešních protestů nezastupují oficiálně zájmy českých zemědělců a ani nejsou legitimním partnerem pro diskuzi, konstatoval.  

"Rozhodně se aktuální problémy nevyřeší blokováním českých silnic a ulic Prahy. Organizátorům jde zřejmě o destabilizací celkové situace v České republice. Nezpochybňuji právo na protest. Pondělní demonstrace je ale zneužitím nespokojených zemědělců ke zcela jiným cílům. Tady jde totiž jen o jejich nespokojenost s postojem České republiky k ruské agresi na Ukrajině. Řada zemědělců tento fakt ale netuší," dodal Bendl. 

Související

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) protest zemědělců v Praze (19.2.2024) zemědělství Rusko zemědělci Praha

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy