Fico v Praze jednal s Pavlem i Fialou, zdůraznil rozdíl v pohledu na pomoc Ukrajině

Staronový slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) v pátek zavítal na zahraniční návštěvu České republiky, kde se setkal s nejvyššími ústavními činiteli. Podle Fica se ukázalo, že zástupci obou zemí mají velmi podobné postoje, výjimkou je otázka vojenské pomoci Ukrajině. 

Podle Pavla se na Pražském hradě diskutovalo o současné bezpečnostní situaci v Evropě i ve světě v souvislosti s konflikty na Ukrajině a v Izraeli. Prezident podotkl, že dobré vztahy mezi zeměmi jsou naprostou prioritou. 

"Předvolební rétorika už nemůže vstupovat do současné spolupráce. Jsem přesvědčený, že Slovensko zůstane naším významným spojencem v EU i v NATO a budeme rozvíjet sousedské ekonomické a politické vazby," dodal Pavel na sociální síti X.

Fico se už předtím setkal s českým protějškem Petrem Fialou (ODS), schůzka podle něj byla velmi zajímavá. "Jen s výjimkou dodávek zbraní na Ukrajinu máme prakticky stejné postoje," řekl předseda Smeru podle TASR s tím, že podle jeho názoru vojenská pomoc napadené zemi nefunguje. 

Podle Fialy to, že se na něčem neshodnou, neznamená, že na jiných věcech nemohou spolupracovat. "My nemáme prohlubovat problémy. My nemáme ty rozdíly, které mezi námi jsou, vnímat jako tak velké, abychom se nedokázali dohodnout. Od politiků přece lidé chtějí, aby rozdíly překonávali," uvedl šéf občanských demokratů. 

Fico také ocenil, že Fiala chce hned po vzniku nové polské vlády svolat setkání premiérů zemí Visegrádské čtyřky. Pokračovat mají také společná jednání české a slovenské vlády, další se uskuteční příští rok na jaře v Česku. 

Slovenský premiér začal páteční návštěvu Prahy v parlamentu, setkal se s předsedy obou komor Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Součástí delegace jsou také ministr zahraničí Juraj Blanár, ministryně hospodářství Denisa Saková a ministr dopravy Jozef Ráž. 

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Rychlé změny v trestním zákoníku mohou na Slovensku vést k mafiánskému státu. Tentokrát doslova

Slovensko se nachází na pokraji nedemokracie. Urychlené schválení změn v trestním zákoníku může mít dalekosáhlé následky na samotný chod státu. Slovensko bylo po pádu komunismu vděčným cílem mafie a jiných organizovaných zločineckých skupin, nyní pro ně vládní koalice přichystala ještě lepší podmínky. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pochybuje o zákonnosti zrychleného legislativního procesu. Jeho schválení dokonce nahrává i několika poslancům, kteří jsou vyšetřováni právě v tuto chvíli. 

Více souvisejících

Robert Fico Petr Pavel Petr Fiala Slovensko Miloš Vystrčil (ODS) Markéta Pekarová Adamová

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy