FIscher: Ve funkci prezidenta by měl být někdo, kdo se neztratí a má zkušenosti s praktickou politikou

 Ve funkci prezidenta by měl být od první minuty někdo, kdo se neztratí a má zkušenosti s praktickou politikou, je přesvědčen prezidentský kandidát Pavel Fischer. Uvedl, že v době, kdy se do Evropy vrátila válka, má co nabídnout jako diplomat i jako politik se zkušeností v bezpečnostní a obranné oblasti. Pokud by v prvním kole neuspěl, je připraven před volebním finále podpořit kandidáta, který by mu byl programově blízký. Stejný přístup by naopak očekával, pokud by uspěl on, řekl v rozhovoru s ČTK.

Pro funkci prezidenta je podle Fischera potřeba nabídnout zkušenost, schopnosti a politický program. Je přesvědčen, že jimi disponuje. Poukázal nejen na své zkušenosti ze Senátu, kde z pozice předsedy zahraničního a bezpečnostního výboru řešil mimo jiné i přímo na Ukrajině tamní válku, ale i z diplomacie. "V té funkci prezidenta je od první minuty potřeba, aby seděl někdo, kdo se neztratí, kdo má konkrétní zkušenost s praktickou politikou, a já vím, že pro dobu, kdy se na evropský kontinent vrátila válka, mám co nabídnout," řekl.

Voliče chce oslovit i tím, že mu není jedno, jaké potíže v současné době řeší. Zmínil sociální problémy, růst inflace nebo raketově stoupající ceny energií. Jde podle něj o otázky, které kandidát na prezidenta musí vnímat. I když prezident nemá pravomoci tyto záležitosti řešit, má podle Fischera obrovský vliv a může vést celou řadu jednání.

Uvedl, že hlava státu může také vést debatu ohledně záležitostí, které nyní společnost řešit neumí, třeba otázky spojené s takzvaným Green Dealem (evropská zelená dohoda), do kterých se promítá obtížná situace na Ukrajině, růst cen energií i obavy mladé generace z toho, jak se stát a společnost vyrovnají s klimatickou změnou. Podotkl, že prezident může například oslovit nespokojené studenty a Pražský hrad nabídnout jako místo k dialogu.

V kampani se chce opírat o rozsáhlou síť dobrovolníků a věnovat se chce zejména cestám po Česku a setkávání s lidmi. Připustil, že zatím nemá k dispozici dostatek peněz. "To znamená, že některé projekty zatím odkládáme nebo je řešíme jinak, levněji, méně nákladně, protože prostě na ně teď ještě nemáme v rozpočtu dost peněz," řekl. Po jejich shromáždění chce využít billboardovou kampaň, aktivní je na sociálních sítích.

Fischer nechtěl hodnotit, koho z protikandidátů považuje za nejvážnější soupeře. "Já bych si přál, aby na Pražském hradě mohl působit někdo, kdo si nezadal s Komunistickou stranou Československa a kdo nespolupracoval s tajnými službami," uvedl.

Pokud by nepostoupil do druhého kola, považoval by za svou povinnost podpořit kandidáta, který by mu byl blízký programově nebo svými prioritami. Stejnou podporu by naopak očekával v případě svého úspěchu. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je podle něj ve vážném konfliktu zájmů. "A já mám za to, že takový člověk by od nás neměl dostávat podporu," poznamenal.

Za své silné stránky považuje unikátní pracovní a lidskou zkušenost i to, že pro svou kandidaturu získal podporu v obou komorách Parlamentu. Naopak za slabou stránku označil, že si někdy klade příliš mnoho otázek, a to i sám o sobě. "Ale mám za to, že člověk, když o sobě pochybuje a přemýšlí, tak ho to naopak může posílit," dodal.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Pavel Fischer

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy