Hrad jako místo debat o zahraniční politice či velvyslanci v Rusku. Pavel prozradil výsledek

Na Pražském hradě se ve čtvrtek řešila koordinace české zahraniční politiky, schůzku nejvyšších ústavních činitelů hostil prezident Petr Pavel. Řeč přišla nejen na dění na Ukrajině a v Izraeli, ale také například na vztah k Číně. Politici si také vyjasnili postoj k otázce obsazení postu českého velvyslance v Rusku. 

Pavel nejprve ocenil, že setkání proběhlo a bylo věcné. "Nebylo tomu tak vždycky zvykem, a zvlášť v situaci, ve které se dnes nacházíme, je velice detailní koordinace zahraniční a bezpečnostní politiky naprosto zásadní," uvedl podle webu Pražského hradu. 

Nejvyšší ústavní činitelé si podle prezidenta prošli seznam plánovaných návštěv v zemích partnerů i chystané zahraniční návštěvy v Česku. "Plánujeme naše cesty a návštěvy tak, abychom na různých úrovních nejenom dobře reprezentovali Českou republiku, ale abychom také náš zájem prosazovali těmi optimálními nástroji, které máme k dispozici," podotkl. 

Debata se vedla o současné bezpečnostní situaci ve světě, především s ohledem na Ukrajinu a Blízký východ. "Bavili jsme se také o vztahu k Číně. Bavili jsme se o místech, ve kterých chceme uplatňovat náš zájem, a z tohoto důvodu vidím jako zásadní, že jsme vedli debatu tak, aby zájmy České republiky, nejenom ty zahraniční, ale také zájmy ekonomické a bezpečnostní, byly plně pokryty," konstatovala hlava státu.

"Myslím, že je dobré, že můžeme říci, že jsme ve všech těch zásadních otázkách dospěli ke shodě, vysvětlili jsme si pozice a zároveň jsme se domluvili na tom, že v těchto jednáních budeme pokračovat," dodal Pavel s tím, že další setkání nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice by mělo proběhnout na jaře. 

Pavel také uvedl na pravou míru svůj postoj k otázce obsazení postu velvyslance v Rusku. Podle prezidenta panuje shoda na tom, že by pozice měla být výhledově obsazena. Premiér Petr Fiala doplnil, že považuje za rozumné postupovat v koordinaci se spojenci. 

Fiala na sociální síti X napsal, že má radost, že vrcholní politici zastávají podobné pozice v rámci zahraniční politiky. "Jedině tak dokážeme účinně prosazovat zájmy České republiky," sdělil. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) poděkoval za věcné jednání. 

"Zahraniční politika středně velké země, která se opírá o členství v NATO a EU, musí mít svou jasnou tvář. Jinak je odsouzena k neviditelnosti. Proto jako ústavní činitelé naše zahraničně-politické kroky koordinujeme. A mám radost, že se nám havlovskou diplomacii daří naplňovat," dodala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). 

Související

Více souvisejících

diplomacie Petr Pavel Petr Fiala (ODS) Jan Lipavský Markéta Pekarová Adamová Miloš Vystrčil (ODS)

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy