Prezidentská kancelář dnes vyzvala policejního prezidenta Martina Vondráška k rychlému jednání o výměně stávajících bariér na Pražském hradě. Policie má podle Hradu udělat důslednou revizi bezpečnostních kontrol při vstupu do areálu, řekl novinářům mluvčí kanceláře Vít Novák.
Podle Hradu by měly kontroly být přinejmenším důstojnější a bez front. Pokud zůstanou, přesunout by se měly tak, aby byl alespoň do Královské zahrady a Jeleního příkopu možný vstup bez kontrol. V minulosti Hrad kontroly hájil a aktivně se k nim hlásil.
Ministerstvo vnitra dnes na twitteru uvedlo, že bezpečnostní rizika pro Pražský hrad policie posuzuje pravidelně. Policie sdělila, že útvar pro ochranu prezidenta s dalšími specializovanými službami nyní bezpečnostní opatření na Hradě opětovně posuzuje. "S výsledkem seznámíme v následujících týdnech ministra vnitra, následně Kancelář prezidenta republiky (KPR) a také veřejnost," napsala policie.
KPR podle Nováka ztratila důvěru v počínání policie a nastavení kontrol. Upozornil na to, že nynější kontrolní stanoviště měla být provizorní a nadále jsou neudržitelná. "Nevidíme žádný důvod, aby návštěvníci pohybující se pouze v Královské zahradě nebo Jelením příkopu procházeli kompletní kontrolou, která zahrnuje rentgeny, šacování a podobně," řekl Novák. Alespoň do těchto míst by měl být podle Hradu vstup volný. "My bychom rádi dosáhli změny bezpečnostního perimetru, který by se přesunul až za Prašný most, tvořila by ho pouze jednotlivá nádvoří, kontrola by probíhala uvnitř Slévárenského dvora," doplnil.
Správa Pražského hradu a KPR proto požadují důslednou revizi opatření u vstupu do areálu. "I když policie argumentuje, že musí kontroly pokračovat, neznamená to, že musí být automaticky na stávajících pozicích," podotkl Novák. Přístřešky pro kontroly by měly zmizet z památkově cenného prostoru, Hrad také žádá nahrazení nynějších protitankových zábran nevojenskými prostředky. Hrad podle Nováka nabízí, že na vlastní náklady zřídí nové stanoviště policie v prostorách Slévárenského dvora, zaplatit by mohl i výsuvné kolíky do vozovky.
KPR vyzvala policejního prezidenta, aby se uskutečnilo jednání všech zainteresovaných institucí, kterého by se měli zúčastnit i zástupci přilehlých městských částí a nezávislí odborníci. Pokud bude policie trvat na kontrolách, má o důvodech přesvědčit veřejnost, řekl Novák. "Chceme oboustranná jednání na základě debaty," dodal. Kvůli kontrolám a proudu turistů je podle něj v havarijním stavu povrch na čtvrtém hradním nádvoří, které bude kvůli rekonstrukci nutné uzavřít.
Prezident Miloš Zeman požádal minulý týden v otevřeném dopise ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby kontroly zrušil či zásadně upravil. Hlava státu je nyní nepovažuje za správné a v souladu se zájmy občanů. "Jako prezident republiky jsem dosud kontroly při vstupech do areálu Pražského hradu veřejně nekritizoval. Doufal jsem, že budou časem zmírněny nebo zrušeny," sdělil Zeman. Policejní prezidium ve čtvrtek oznámilo, že zatím trvá na zachování kontrol.
Kontroly byly zavedeny v roce 2016, tehdy se k nim Pražský hrad aktivně hlásil a obhajoval je. Rakušan letos v lednu požádal policii o revizi zabezpečení a byl podle něj připraven plán na zmírnění vnějších opatření. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu k tomu ale nebyla podle ministra vhodná doba.
Prezidentská kancelář se v minulosti ke kontrolám vyjadřovala tak, že v rámci možností zůstává Pražský hrad otevřený pro veřejnost. Kritiky omezení vstupu do areálu z řad politiků i veřejnosti Hrad obviňoval z šíření nenávisti a dezinformací. Výzvám k odstranění kontrol v minulosti KPR odmítla vyhovět s poukazem na nutnost zajištění bezpečnosti, k čemuž v posledních letech přidala odkaz na nutnou ochranu před koronavirovou epidemií.
Související
Hrad potvrdil další jednání mezi Pavlem a Babišem. Proběhne zítra
Babiš a Pavel budou v krizi spolupracovat, říká Ostrá. Prezidentské volby už nehrají roli
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
před 2 hodinami
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
před 2 hodinami
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
před 3 hodinami
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
před 4 hodinami
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
před 5 hodinami
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
před 6 hodinami
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 6 hodinami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 7 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 8 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 9 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 9 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 10 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 11 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
Izraelské letectvo dnes provedlo další ze série precizních úderů hluboko na íránském území. Stíhací letoun páté generace F-35I zničil v oblasti Kermánšáhu na západě Íránu připravené odpalovací zařízení balistických raket. Izraelské obranné síly (IDF) k útoku zveřejnily videozáznam a zdůraznily, že jejich prioritou zůstává systematická likvidace hrozeb namířených proti židovskému státu.
Zdroj: Libor Novák