Inspekce ukončila prověřování možného týrání odsouzeného v pardubické věznici

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ukončila prověřování možného týrání odsouzeného ve Věznici Pardubice. Podle anonymního oznámení údajného bývalého zaměstnance věznice se tam dozorci podíleli na psychickém a fyzickém mučení odsouzeného. Inspekce nezjistila nic, co by naplňovalo skutkovou podstatu trestného činu, řekla ČTK mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

"Záležitost byla ukončena odevzdáním ke kázeňskému řízení služebnímu funkcionáři. To je vše, co k celé věci mohu sdělit," uvedla Nguyenová.

Podle anonymního oznámení dozorci nasadili vězni pouta na 25 hodin, v cele pro výkon kázeňských trestů neměl k dispozici ani přes noc matrace. Odsouzený s třetím stupněm invalidity nebyl rozhodnutím ředitele věznice umístěn do specializovaného oddílu pro trvale pracovně nezařaditelné, ale do standardního oddílu věznice s ostrahou s vysokým stupněm zabezpečení.

Týrání odsouzených není v českých věznicích úplnou výjimkou. Letos v srpnu nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nesouhlasil s tím, aby případ zbití vězně v Litoměřicích skončil jen jako kázeňský přestupek. Podal dovolání v neprospěch dvou dozorců litoměřické věznice. Bili muže z Lotyšska i poté, co ležel spoutaný na podlaze výtahu a nepředstavoval pro ně hrozbu. Incident se odehrál v roce 2018. Okresní soud v Litoměřicích dozorce nejprve osvobodil, jeho rozsudek zrušil odvolací krajský soud. Napodruhé pak litoměřický soud případ postoupil řediteli věznice jako možný kázeňský přestupek a krajský soud rozhodnutí potvrdil. Stříž žádal, aby Nejvyšší soud vrátil kauzu na začátek do Litoměřic. Dozorci pochybení popírají, hájili se tím, že Lotyš byl agresivní a oni provedli povolený služební zákrok.

V červnu Okresní soud v Havlíčkově Brodě zprostil obžaloby dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy. Státní zástupce Lukáš Vodička, který pro pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby požadoval podmíněné tresty a zákaz činnosti, se proti rozhodnutí na místě odvolal. Podle obžaloby jednali dozorci jako spolupachatelé, když 8. ledna 2020 připoutali odsouzenou k mřížím okna cely.

Související

Jevgenij  Nikulin

Hacker Nikulin je už několik měsíců na svobodě. Do USA ho vydalo Česko

Jevgenij Nikulin už na konci letošního února opustil americkou věznici Oakdale ve státě Louisiana. Ruský hacker byl zatčen v říjnu 2016, o dva roky později ho Česko vydalo do USA, kde mu byl vyměřen trest na sedm let a čtyři měsíce. Na svobodu se Nikulin dostal necelý rok před vypršením trestu. 

Více souvisejících

Věznice GIBS

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy