Jak přilepšit důchodcům? Jurečka přišel s novým návrhem

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v důchodu pokračují v práci. Namísto mírného trvalého zvyšování penze by se jim měly nově začít odpouštět sociální odvody. Toto opatření, které bude součástí důchodové reformy, má shodu v rámci koalice.

Ministr Jurečka zdůraznil, že tato iniciativa bude motivovat lidi k práci i po dosažení důchodového věku. Podle něj každoroční přepočítávání penzí sociální správu zatěžuje a lidé by si mohli přilepšit o necelou stokorunu. Avšak s odpuštěním pojistného by jim mělo zůstat měsíčně několik stokorun až tisícikorun, v závislosti na výši jejich výdělku.

Dosavadní praxe umožňuje starobním penzistům po odpracování 360 dnů požádat sociální správu o zvýšení důchodu, avšak jejich důchod se zvyšuje jen o 0,4 procenta výpočtového základu. Ministerstvo práce již na podzim 2022 navrhovalo odpuštění sociálního pojištění pracujícím starobním důchodcům, ale koalice se na této otázce neshodla. Nyní se však toto opatření vrací v rámci celé důchodové reformy.

Zatím není zveřejněno, jak přesně bude nová novela s reformou penzí vypadat, ale předchozí plán počítal s tím, že zaměstnaní penzisté by neposlali státu 6,5 procenta ze svého výdělku na sociální zabezpečení. Podle ministerstva práce by to mohlo znamenat roční výpadek příjmů státu ve výši čtyř až 4,5 miliardy korun.

Toto nové opatření představuje zásadní podporu pro aktivní pracující seniory a může přinést pozitivní změny v oblasti pracovního trhu pro tuto rostoucí skupinu obyvatel.
 
 
 
 

Související

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) důchodci, senioři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy