Kdy půjdeme do důchodu? Jurečka představil plán na snížení penzí

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes na tiskové konferenci představil navrhované reformní změny v důchodovém systému, které by mohly ovlivnit lidi narozené po roce 1968. Jednou z hlavních změn je postupné snižování výpočtu nových penzí mezi lety 2026 až 2035. 

Avizované snížení by se mělo týkat zejména nižší části výdělku, ačkoliv konkrétní podrobnosti návrhu zatím Jurečka nespecifikoval.

Další klíčovou změnou je možný posun věkové hranice pro odchod do důchodu, přičemž lidé narození po roce 1972 by mohli začít odcházet do důchodu později než ve věku 65 let. Jurečka uvedl, že tato věková hranice by se mohla posouvat maximálně o dva měsíce ročně.

Tím by se reagovalo na aktuální trend zvyšování důchodového věku, který každý rok roste u mužů o dva měsíce a u žen obvykle o čtyři měsíce.

Návrh dále zohledňuje individuální faktory, jako je délka života, a měl by každoročně stanovovat důchodový věk pro lidi, kteří dosáhnou 50 let. Toto stanovení by bylo založeno na jejich očekávaném čase dožití. Pokud by se doba dožití prodloužila, důchodový věk by se prodloužil, a naopak.

Od roku 2026 by se měl začít snižovat výpočet nových penzí, a to prostřednictvím klesající redukční hranice, která se aktuálně započítává ve výši sto procent výdělku. Tato hranice by měla každý rok klesat o jeden procentní bod, až do roku 2035 by se snížila z 100 na 90 procent.

Celkově má reforma přinést postupné změny v důchodovém systému, které by měly reflektovat aktuální demografické a ekonomické trendy. Tato opatření mají také podporovat udržitelnost důchodového systému v čase.

Související

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) důchody

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 6 hodinami

před 6 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy